Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Juni måned er lig med nationale mesterskaber. Det er endnu engang tid til at finde ud af, hvem der de næste 12 måneder kan køre i nationale mesterskabstrikoter, når der står enkeltstart på programmet. Vi giver dig i denne artikel et løbende overblik.
Annonce
Danmark - Herrer
1 Kasper Asgreen
2 Mikkel Bjerg
3 Martin Toft Madsen
Danmark - Kvinder
1 Emma Norsgaard (Movistar Team Women)
2 Louise Houbak (Ordrup Cykle Klub)
3 Cecilie Uttrup Ludwig (FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope)
Danmark - Herre U23
1
2
3
Danmark - Herre Junior
1 Carl-Frederik Bévort (Team ABC Junior)
2 Gustav Wang (Team ABC Junior)
3 Kristian Egholm (Team NPV-Carl Ras Roskilde Junior)
Danmark - Dame Junior
1 Laura Auerbach-Lind (Give Cykelklub)
2 Gullborg Guttesen (Team Rytger Powered By Cykeltøj)
3 Julie Uhre (Give Cykelklub)
Italien - Herrer
1. Matteo Sobrero
2. Edoardo Affini
3. Mattia Cattaneo
Italien - Kvinder
1. Elisa Longo Borghini
2. Soraya Paladin
3. Tatiana Guderzo
Holland - Herrer
1. Tom Dumoulin
2. Sebastian Langeveld
3. Koen Bouwman
Se resultat her
Holland - Kvinder
1. Anna van der Breggen
2. Ellen van Dijk
3. Lucinda Brand
Se resultat her
Belgien - Herrer
1. Yves Lampaert
3. Victor Campenaerts
Se resultat her
Belgien - Kvinder
1. Lotte Kopecky
2. Julie Van De Velde
3. Julie De Wilde
Spanien - Herrer
1. Ion Izagirre
2. David de la Cruz
3. Carlos Rodriguez
Spanien - Kvinder
1. Mavi Garcia
2. Sara Martin
3. Lourdes Oyarbide
Frankrig - Herrer
1 Benjamin Thomas
2 Bruno Amirail
3 Alexys Brunel
Frankrig - Kvinder
1. Audrey Cordon-Raggot
2. Juliette Labous
3. Cedrine Kerbaol
Storbritannien - Herrer
1
2
3
Storbritannien - Kvinder
1
2
3
Colombia - Herrer
1 Walter Vargas
2 Diego Andrés Camargo
3 Andrés Camilo Ardila
Colombia - Kvinder
1 Serika Mitchell Guluma Ortiz
2 Ana Cristina Sanabria
3 Milena Fagua
Australien - Herrer
1 Luke Plapp
2 Luke Durbridge
3 Kelland O'Brien
Australien - Kvinder
1 Sarah Gigante
2 Grace Brown
3 Nicole Frain
Se resultat her
Tyskland - Herrer
1 Tony Martin
2 Miguel Heidemann
3 Max Walscheid
Tyskland - Kvinder
1 Lisa Brennauer
2 Lisa Klein
Slovenien - Herrer
1 Jan Tratnik
2 Jan Polanc
3 Tadej Pogacar
Slovenien - Kvinder
1. Eugenia Bujak
2. Ursa Pintar
3. Urska Zigart
Norge - Herrer
1 Tobias Foss
2 Søren Wærenskjold
3 Andreas Leknessund
Norge - Kvinder
1 Katrine Aalerud
2 Vita Heine
3 Mie Bjørndal Ottestad
Polen - Herrer
2 Filip Maciejuk
Polen - Kvinder
1. Karolina Karasiewicz
2. Aurela Nerlo
3. Marta Jaskulsa
Slovakiet - Herrer
1 Ronald Kuba
2 Lukás Kubis
3 Ján Andrej Cully
Slovakiet - Kvinder
1. Nora Jencusova
2. Janka Stevkova
3. Nikola Carbova
USA - Herrer
1. Lawson Craddock
2. Chad Haga
3. Tejay van Garderen
USA - Kvinder
1 Chloe Dygert
2 Amber Neben
3 Leah Thomas
Irland - Herrer
1
2
3
Irland - Kvinder
1
2
3
Rusland - Herrer
1. Aleksandr Vlasov
2. Artem Ovechkin
3. Vladislav Duyunov
Rusland - Kvinder
1. Tamara Dronova
2. Natalia Studenikina
3. Tatiana Antoshina
Schweiz - Herrer
1. Stefan Küng
2. Marc Hirschi
3. Thery Schir
Se resultat her
Schweiz - Kvinder
1. Marlen Reusser
2. Melanie Maurer
3. Fabienne Buri
Se resultat her
Østrig - Herrer
1 Mathias Brändle
2 Felix Ritzinger
3 Tobias Bayer
Østrig - Kvinder
1 Anna Kiesenhofer
2 Gabriela Erharter
3 Christina Schweinberger
Portugal - Herrer
1. Joao Almeida
2. Rafael Reis
3. Jose Neves
Portugal - Kvinder
1. Daniela Campos
2. Ana Caramelo
3. Liliana Domingues Jesus
Tjekkiet - Herrer
1 Josef Černý
2 Jan Bárta
3 Adam Ťoupalík
Tjekkiet - Kvinder
1. Nikola Noskova
2. Jarmilla Machakova
3. Nikol Flasarova
New Zealand - Herrer
1 Aaron Gate
2 George Bennett
3 Michael Vink
New Zealand - Kvinder
1 Georgia Williams
2 Jaime Nielsen
3 Bronwyn MacGregor
Luxembourg - Herrer
1. Kevin Geniets
2. Michel Ries
3. Alex Kirsch
Luxembourg - Kvinder
1. Christine Majerus
2. Carmen Coljon
3. Mia Berg
Canada - Herrer
1
2
3
Canada - Kvinder
1
2
3
Sydafrika - Herrer
1 Ryan Gibbons
2 Matthew Beers
3 Kent Main
Sydafrika - Kvinder
1 Candice Lill
3 Zanri Rossouw
Kazakhstan - Herrer
1. Daniil Fominykh
2. Yevgeniy Fedorov
3. Yuriy Natarov
Se resultat her
Kazakhstan - Kvinder
1. Rinata Sultanova
2. Marina Kuzmina
3. Anzhela Solovyeva
Estland - Herrer
1. Rein Taaramae
2. Norman Vahtra
3. Artjom Mirzojev
Estland - Kvinder
1. Mari-Iiis Mottus
2. Karmen Reinpold
3. Aidi Gerde Tuisk
Ecuador - Herrer
1. Jorge Montenegro
2. Segundo Navarette
3. Leonidas Sebastian Novoa
Ecuador - Kvinder
1. Miryam Maritza Nunez
2
3
Hviderusland - Herrer
1 Yauheni Karaliok
2 Stanislau Bazhkou
3 Dzianis Mazur
Hviderusland - Kvinder
1 Tatsiana Sharakova
2 Hanna Tserakh
Kroatien - Herrer
1. Toni Stojanov
2. Lorenzo Marenzi
3. Josip Bugarija
Kroatien - Kvinder
1. Mia Radotic
2. Maja Perinovic
3. Maja Marukic
Letland - Herrer
1. Toms Skuijns
2. Emils Liepins
3. Andris Vosekalns
Se resultat her
Letland - Kvinder
1. Dana Rozlapa
2. Lija Laizane
3. Lina Svarinska
Ukraine - Herrer
1. Mykhaylo Kononenko
2. Oleksandr Golovash
3. Vitaliy Gryniv
Ukraine - Kvinder
1. Valeriya Kononenko
2. Ganna Solovei
3. Olga Shekel
Eritrea - Herrer
1
2
3
Eritrea - Kvinder
1
2
3
Argentina - Herrer
1
2
3
Argentina - Kvinder
1
2
3
Japan - Herrer
1
2
3
Japan - Kvinder
1
2
3
Rumænien - Herrer
1
2
3
Rumænien - Kvinder
1
2
3
Venezuela - Herrer
1. Jeison Jose Rujano
2. Enmanuel Viloria
3. Jose Andres Diaz
Venezuela - Kvinder
1. Wilmarys Moreno
2. Andisabel Luque de Briceño
3. Katherine Clemant
Litauen - Herrer
1. Evaldas Šiskevicius
2. Aivaras Mikutis
3. Venantas Lasinis
Litauen - Kvinder
1. Inga Cesuliene
2. Viktorija Senkute
3. Olivija Baleisyte
Brasilien - Herrer
1
2
3
Brasilien - Kvinder
1
2
3
Etiopien - Herrer
1 Hailemelekot Hailu
2 Abdul Abdureazak
3 Akrem Kider
Etiopien - Kvinder
1 Trhas Tesfay
2 Serkalen Taye Watango
3 Etenshe Tafese
Serbien - Herrer
1 Ognjen Ilic
2 Stevan Klisuric
3 Stefan Stefanovic
Serbien - Kvinder
1
2
3
Ungarn - Herrer
1 Erik Fetter
2 Attila Valter
3 János Pelikán
Ungarn - Kvinder
1. Kata Blanka Vas
2. Barbara Venko
3. Dorka Jordan
Tyrkiet - Herrer
1. Ahmet Örken
2. Oguzhan Tiryaki
3. Mustafa Sayar
Finland - Herrer
1. Matti Hietajärvi
2. Ukko Iisakki Peltonen
3. Markus Auvinen
Finland - Kvinder
1. Tiina Pohjalainen
2. Minna-Maria Kangas
3. Maisa Tuliniemi
Namibia - Herrer
1 Drikus Coetzee
2 Horst Neumann
3 Eiseb Masckernzy
Namibia - Kvinder
1 Vera Looser
2 Risa Dreyer
3 Courtney Liebenberg
Qatar - Herrer
1 Fadhel Al Khater
2 Afif Abdullah
3 Marwan Al Jalham
Thailand - Herrer
1 Peerapol Chawchiangkwang
2 Sarawut Sirironnachai
3 Peerapong Ladngern
Thailand - Kvinder
Saudi Arabien - Herrer
1 Mohammed Aljaber
2 Mostafa Arabie
3 Ali Al Sulaymi
Israel - Herrer
2 Vladislav Logionov
3 Guy Sagiv
Israel - Kvinder
1 Rotem Gafinovitz
2 Nofar Maoz
DNS Antonia Reznikov
Panama - Herrer
1 Cristofer Robin Jurado Lopez
2 Franklin Archibold
3 Bolivar Espinosa Serrano
Panama - Kvinder
1 Cristina Michelle Mata
2 Wendy Ducruex
3 Ana Sofia Rodriguez Morales
Se resultat her
Annonce
Annonce
Vuelta a Burgos Feminas(2.WWT) 16/05-19/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Tour of Hellas(2.1) 15/05-19/05
Orlen Nations GP(2.NCUP) 15/05-19/05
Vuelta a Burgos Feminas(2.WWT) 16/05-19/05
Veenendaal-Veenendaal(1.1) 18/05
Antwerp Port Epic / Sels ...(1.1) 19/05
Ronde van Limburg(1.1) 20/05
Tour of Estonia(2.1) 23/05-25/05
Ford RideLondon Classique(2.WWT) 24/05-26/05
Marcel Kint Classic(1.1) 25/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce
ColoQuick-rytter i nyt kollaps
Overblik: Nationale linjeløbsmestre 2021
Kongstad mod WorldTouren: Overraskede mig selv
Norsgaard efter DM-bronze: Håber jeg fik skabt et show
Mads Würtz: Det bliver en smuk garderobe