Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Juni er lig med nationale mesterskaber. Det er endnu en gang tid til at finde ud af, hvem der de næste 12 måneder skal køre i nationale mesterskabstrikoter, når der står enkeltstart på programmet. Vi giver dig i denne artikel et løbende overblik.
Annonce
Danmark - Herrer (23/6)
1. Mathias Norsgaard - Movistar Team
2. Magnus Cort - EF Education EasyPost
3. Mattias Skjelmose - Trek-Segafredo
Danmark - Kvinder (23/6)
1. Emma Norsgaard - Movistar Team
2. Julie Leth - Uno-X Pro Cycling Team
3. Trine Andersen
Danmark - Herre U23 (18/6)
1. Matias Malmberg - BHS - PL Beton Bornholm
2. Adam Holm Jørgensen - BHS PL Beton Bornhol
3. Mads Andersen - Team ColoQuick
Danmark - Herre Junior (23/6)
1. Kristian Egholm
2. Henrik Breiner
3. Carl Emil Just Pedersen
Se hele resultatet
Danmark - Dame Junior (23/6)
1. Olympia Bianca Norrid-Mortensen
2. Solbjørk Minke Anderson
3. Ida Mechlenborg Krum
Italien - Herrer (22/6)
1. Filippo Ganna - INEOS Grenadiers
2. Mattia Cattano - Quick-Step Alpha Vinyl Team
3. Edoardo Affini - Jumbo Visma
Italien - Kvinder (22/6)
1. Elisa Longo Borghini - Trek - Segafredo
2. Vittoria Gauzzini - FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
3. Marta Cavalli - FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
Holland - Herrer (22/6)
1. Bauke Mollema - Trek Segafredo
2. Tom Dumoulin - Jumbo-Visma
3. Daan Hoole - Trek Segafredo
Holland - Kvinder (22/6)
1. Ellen van Dijk - Trek - Segafredo
2. Riejanne Markus - Team Jumbo-Visma
3. Anouska Koster - Team Jumbo-Visma
Belgien - Herrer (23/6)
1. Remco Evenepoel - Quick-Step Alpha Vinyl Team
2. Yves Lampaert - Quick-Step Alpha Vinyl Team
3. Victor Campenaerts - Lotto Soudal
Belgien - Kvinder (23/6)
1. Lotte Kopecky - Team SD Vorx
2. Shari Bossuyt - Canyon/SRAM Racing
3. Britt Knaven - AG Insurance - NXTG Team
Spanien - Herrer (24/6)
1. Raul Garcia Pierna - Equipo Kern Pharma
2. Oier Lazkano - Movistar
3. Xabier Mikel Azparran - Euskaltel - Euskadi
Spanien - Kvinder (24/6)
1. Mavi Garcia - UAE Team ADQ
2. Sheyla Gutierrez - Movistar
3. Sandro Alonso - Ceratizit
Frankrig - Herrer (23/6)
1. Bruno Armirail - Groupama - FDJ
2. Remi Cavagna - Quick-Step Alpha Vinyl Team
3. Benjamin Thomas - Cofidis
Frankrig - Kvinder (23/6)
1. Audrey Cordon-Ragot - Trek-Segafredo
2. Juliette Labous - Team DSM
3. Cedrine Kerbaol - Cofidis Women Team
Storbritannien - Herrer (23/6)
1. Ethan Hayter - INEOS Grenadiers
2. Daniel Bigham
3. James Shaw - EF Education EasyPost
Storbritannien - Kvinder (23/6)
1. Joscelin Lowden - Uno-X Pro Cycling Team
2. Leah Dixon
3. Elizabeth Holden - Le Col - Wahoo
Colombia - Herrer (10/2)
1. Daniel Felipe Martinez - INEOS Grenadiers
2. Esteban Chaves - EF Education-EasyPost
3. Diego Carmago - EF Education-EasyPost
Se hele resultatet
Colombia - Kvinder (10/2)
1. Lina Marcela Hernandez - Colombia Tierra de Atletas
2. Yesi Tatiana Dueñas
3. Camila Andrea Valbuena
Australien - Herrer (12/1)
1. Rohan Dennis - Team Jumbo-Visma
2. Luke Durbridge - Team BikeExchange
3. Conor Leahy
Australien - Kvinder (12/1)
1. Grace Brown - FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
2. Amber Pate
3. Lisa Jacob
Tyskland - Herrer (24/6)
1. Lennard Kämna - Bora-Hansgrohe
2. Jannik Steimle - Quick-Step Alpha Vinyl Team
3. Nils Politt - Bora-Hansgrohe
Tyskland - Kvinder (24/6)
1. Lisa Brennauer - Ceratizit
2. Lisa Klein - Canyon/SRAM Racing
3. Hannah Ludwig - Uno-X Pro Cycling Team
Slovenien - Herrer (23/6)
1. Jan Tratnik - Bahrain - Victorious
2. Matej Mohoric - Bahrain - Victorious
3. Jan Polanc - UAE Team Emirates
Slovenien - Kvinder (23/6)
1. Urška Žigart - Team BikeExchange
2. Eugenia Bujak - UAE Team ADQ
3. Urša Pintar - UAE Team ADQ
Norge - Herrer (23/6)
1. Tobias Foss - Team Jumbo-Visma
2. Søren Wærenskjold - Uno-X Pro Cycling Team
3. Truls Nordhagen
Norge - Kvinder (23/6)
1. Ane Iversen - Team Coop
2. Katrine Aalerud - Movistar Team
3. Marte Berg Edseth
Polen - Herrer (22/6)
1. Maciej Bodnar - TotalEnergies
2. Kamil Gradek - Bahrain-Victorious
3. Szymon Rekita - Voster-ATS
Polen - Kvinder (23/6)
1. Agnieszka Skalniak-Sójka
2. Marta Lach
3. Marta Jaskulska
Slovakiet - Herrer (23/6)
1. Ján Andrej Cully
2. Marek Čanecký
3. Ronald Kuba
Slovakiet - Kvinder (23/6)
1. Nora Juncusova - BePink
2. Janka Stevkova
3. Petra Machalkova
USA - Herrer (23/6)
1. Lawson Craddick - Team BikeExchange
2. Magnus Sheffield - INEOS Grenadiers
3. George Simpson
USA - Kvinder (23/6)
1. Leah Thomas - Trek-Segafredo
2. Amber Neben
3. Zoe Ta-Perez
Irland - Herrer (23/6)
1. Ben Healy - EF Education-EasyPost
2. George Peden
3. Eddie Dunbar - INEOS Grenadiers
Irland - Kvinder (23/6)
1. Kelly Murphy
2. Joanna Patterson
3. Eve McCrystal
Schweiz - Herrer (23/6)
1. Joel Suter - UAE Team Emirates
2. Mauro Schmid - Quick-Step Alpha Vinyl Team
3. Tom Bohli - Cofidis
Schweiz - Kvinder (23/6)
1. Elena Hartmann
2. Melanie Maurer
3. Michelle Stark
Østrig - Herrer (23/6)
1. Felix Grossschartner - Bora-Hansgrohe
2. Rainer Kepplinger - Hrinkow Advarics Cycleang
3. Matthias Brändle - Israel - Premier Tech
Østrig - Kvinder (23/6)
1. Christina Schweinberger - Plantur-Pura
2. Anna Kiesenhofer
3. Gabriela Erharter
Sverige - Herrer (23/6)
1. Jacob Ahlsson - Motala
2. Edvin Lovidius - Motala
3. Tobias Ludvigsson - Groupama - FDJ
Sverige - Kvinder (23/6)
1. Nathalie Eklund - Massi
2. Julia Borgström - AG Insurance - NXTG Team
3. Malin Alzén
Portugal - Herrer (24/6)
1. Rafael Reis - Glassdrive Q8 Anicolor
2. Ivo Oliveira - UAE Team Emirates
3. João Almeida - UAE Team Emirates
Portugal - Kvinder (24/6)
1. Daniala Campos
2. Beatriz Pereira
3. Ana Caramelo
Tjekkiet - Herrer (23/6)
1. Jan Bárta - Elkov - Kasper
2. Michael Kukrle - Elkov - Kasper
3. Jakub Otruba - Elkov - Kasper
Tjekkiet - Kvinder (23/6)
1 Denisa Slamova
2 Nikola Bajgerova
3 Petra Sevcikova
New Zealand - Herrer (11/2)
1. Regan Gough
2. Michael Vink
3. Tom Sexton
New Zealand - Kvinder (11/2)
1. Georgia Williams
2. Bronwyn Macgregor
3. Holly Edmondston
Luxembourg - Herrer (24/6)
1. Bob Jungels - AG2R Citroen Team
2. Michel Ries - Arkea Samsic
3. Tim Diederich
Luxembourg - Kvinder (24/6)
1. Christine Majerus - SD Vorx
Canada - Herrer (23/6)
1. Derek Gee - Israel Cycling Academy
2. Matteo Dal-Cin - Toronto Hustle
3. Pier-André Coté - Human Powered Health
Canada - Kvinder (23/6)
1. Paula Findley
2. Marie-Soleil Blais - Team Farto - BTC
3. Leah Kirchmann - Team DSM
Sydafrika - Herrer (11/2)
1 Byron Munton
2 Kent Main
3 Brandon Downes
Sydafrika - Kvinder (11/2)
2 Janri Rossouw
3 Dunette Shaw
Kazakhstan - Herrer (22/6)
1. Yuriy Natarov
2. Igor Chzhan
3. Anton Kuzmin
Se hele resultatet
Kazakhstan - Kvinder (22/6)
1. Makhabbat Umutzhanova
2. Yelena Mandrakova
3. Akpeil Ossim
Se hele resultatet
Estland - Herrer (22/6)
1. Rein Taaramäe
2. Tangel Kangert
3. Norman Vahtra
Estland - Kvinder (22/6)
1. Kristel Sandra Soonik
2. Hanna Karoline Taaramäe
3. Aidi Gerde Tuisk
Se hele resultatet
Ecuador - Herrer (18/2)
2. Jorge Montenegro
3. Alexis Quinteros
Se hele resultatet
Ecuador - Kvinder (18/2)
1. Paula Andrea Jara
2. Esther Jessica Galarza
3. Michela Molina
Se hele resultatet
Kroatien - Herrer (24/6)
1. Fran Miholjevic - Cycling Team Friuli
2. Viktor Potocki - Ljubljana Gusto
3. Antonio Borac - Meridiana Kamen Team
Kroatien - Kvinder (24/6)
1. Mia Radotic
2. Andrea Heged
3. Gloria Musa
Letland - Herrer (22/6)
1 Toms Skujins - Trek - Segafredo
2 Krists Neilands - Israel - Premier Tech
3 Emīls Liepins - Trek - Segafredo
Se hele resultatet
Letland - Kvinder (22/6)
1 Dana Rozlapa
2 Lija Laizane - Eneicat - RBH Global
3 Anastasia Carbonari - Valcar - Travel & Service
Se hele resultatet
Eritrea - Herrer (24/6)
1. Binian Girmay - Intermarché
2. Merhawi Kudus - EF Education-Easy Post
3. Amanuel Ghebreigzabhier
Eritrea - Kvinder (24/6)
1. Danait Fitsum
2. Adiam Dawit
3. Milena Yafet
Argentina - Herrer (14/4)
1. Alejandro Duran
2. Juan Pablo Dotti
3. German Tivani
Se hele resultatet
Argentina - Kvinder (14/4)
1. Antonella Leonardi
2. Carolina Perez
3. Maria Alejandra Valoris
Japan - Herrer (24/6)
1. Sohei Kaneko
2. Yuma Koishi
3. Yukiya Arashiro - Bahrain - Victorious
Japan - Kvinder (24/6)
1. Shoko Kashiki
2. Anna Iwamoto
3. Kasuga Watabe
Rumænien - Herrer (24/6)
1. Serghei Tvetcov
2. Emil Dima
3. Daniel Crista
Rumænien - Kvinder (24/6)
1. Manuela Murasan
2. Georgeta Ungureanu
3. Miriam Stan
Venezuela - Herrer (9/6)
1. Orluis Aular
2. José Alarcon
3. Angel Rivas
Se hele resultatet
Venezuela - Kvinder
1. Lillibeth Chacon
2. Angy Luna
3. Wilmarys Moreno
Se hele resultatet
Litauen - Herrer
1 Aivaras Mikutis - Team Ampler - Tartu2024
2 Evaldas Šiskevicius - Go Sport - Roubaix Lille Métropole
3 Venantas Lasinis - Kaunas Cycling Team
Se hele resultatet
Litauen - Kvinder
1 Inga CasulieneČ - Aromitalia - Basso Bikes - Vaiano
2 Akvilė Gedraityte
3 Inga Paplauske
Se hele resultatet
Brasilien - Herrer
1. Lauro Chaman
2. Cristian Egidio
3. Joao Pedro Rossi
Brasilien - Kvinder
1. Ana Paula Polegatch
2. Tamires Fanny Radatz
3. Taise Maiara Benato
Serbien - Herrer
1. Dusan Rajovic
2. Ognjen Ilic
3. Veljko Stojnic
Serbien - Kvinder
1. Aleksandra Sovilj
2. Marijana Urosevic
3. Agota Ferenc
Ungarn - Herrer
1. Erik Fetter - EOLO-Kometa
2. Barnabás Peak - Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
3. Gergely Somogyi
Se hele resultatet
Ungarn - Kvinder
1. Kata Blanka Vas
2. Petra Zsanko
3. Dorka Jordan
Finland - Herrer (17/6)
1. Markus Knaapi
2. Riku Övermark
3. Markus Auvinen
Finland - Kvinder (17/6)
1. Anniina Ahtosalo
2. Tiina Pohjalainen
3. Minna Koistinen
Namibia - Herrer
1. Jean-Paul Burger
2. Drikus Coetzee
3. Heiko Diehl
Namibia - Kvinder
1. Vera Looser
2. Melissa Hinz
3. Anri Krugel
Thailand - Herrer (3/6)
1. Peerapol Chawchiangkwang
2. Peerapong Ladngern
3. Yuttana Mano
Thailand - Kvinder
2. Napassorn Panyawuthikrai
3. Kamonrada Khaoplot
Israel - Herrer
2. Oded Kogut
3. Vlad Logionov
Israel - Kvinder
1. Omer Shapira
2. Rotem Gafinovitz
3. Lianne Witkin
Panama - Herrer (6/5)
1. Franklin Archibold
2. Cristofer Robin Jurado
3. Bolivar Espinoza
Panama - Kvinder
1. Cristina Mata
2. Wendy Ducreux
3. Annibel Emilia Prieto
Costa Rica - Herrer (17/6)
1. Jose Alexis Rodriguez
2. Jason Huertas
3. Richard Zamora
Costa Rica - Kvinder
1. Estefanie Alvarez
2. Maria Sanchez
3. Sharon Ramirez
Annonce
Annonce
Classic Brugge-De Panne(1.WWT) 21/03
Volta Ciclista a Catalunya(2.UWT) 18/03-24/03
Classic Brugge-De Panne(1.UWT) 20/03
Settimana Coppi e Bartali(2.1) 19/03-23/03
Classic Brugge-De Panne(1.UWT) 20/03
Classic Brugge-De Panne(1.WWT) 21/03
E3 Saxo Classic(1.UWT) 22/03
Gent-Wevelgem(1.WWT) 24/03
Gent-Wevelgem(1.UWT) 24/03
La Roue Tourangelle Centr...(1.1) 24/03
Dwars door Vlaanderen(1.UWT) 27/03
Paris - Camembert(1.1) 27/03
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce
Optakt: Nationale linjeløbsmesterskaber
Bora-profil overtager Tony Martins enkeltstartstrone
Optakt: Nationale enkeltstartsmesterskaber
21-årig forbløffer med spansk enkeltstartstitel
Jumbo-profil suveræn i Norge: Jeg kan håndtere presset