Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Overblik: Nationale enkeltstartsmestre 2022

Overblik: Nationale enkeltstartsmestre 2022

25. juni 2022 07:14Foto: Feltet.dk

Juni er lig med nationale mesterskaber. Det er endnu en gang tid til at finde ud af, hvem der de næste 12 måneder skal køre i nationale mesterskabstrikoter, når der står enkeltstart på programmet. Vi giver dig i denne artikel et løbende overblik.

Danmark - Herrer (23/6)

1. Mathias Norsgaard - Movistar Team

2. Magnus Cort - EF Education EasyPost

3. Mattias Skjelmose - Trek-Segafredo

Se hele resultatet

 

Danmark - Kvinder (23/6)

1. Emma Norsgaard - Movistar Team

2. Julie Leth - Uno-X Pro Cycling Team

3. Trine Andersen

Se hele resultatet

 

Danmark - Herre U23 (18/6)

1. Matias Malmberg - BHS - PL Beton Bornholm 
2. Adam Holm Jørgensen - BHS PL Beton Bornhol
3. Mads Andersen - Team ColoQuick

Se hele resultatet

 

Danmark - Herre Junior (23/6)

1. Kristian Egholm

2. Henrik Breiner

3. Carl Emil Just Pedersen
Se hele resultatet

 

Danmark - Dame Junior (23/6)

1. Olympia Bianca Norrid-Mortensen

2. Solbjørk Minke Anderson

3. Ida Mechlenborg Krum

Se hele resultatet
 

Italien - Herrer (22/6)

1. Filippo Ganna - INEOS Grenadiers

2. Mattia Cattano - Quick-Step Alpha Vinyl Team 

3. Edoardo Affini - Jumbo Visma

Se hele resultatet

 

Italien - Kvinder (22/6)

1. Elisa Longo Borghini - Trek - Segafredo
2. Vittoria Gauzzini - FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
3. Marta Cavalli - FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 

Se hele resultatet

 

Holland - Herrer (22/6)

1. Bauke Mollema - Trek Segafredo

2. Tom Dumoulin - Jumbo-Visma

3. Daan Hoole - Trek Segafredo

Se hele resultatet

 

Holland - Kvinder (22/6)

1. Ellen van Dijk - Trek - Segafredo
2. Riejanne Markus - Team Jumbo-Visma 
3. Anouska Koster - Team Jumbo-Visma

Se hele resultatet

 

Belgien - Herrer (23/6)

1. Remco Evenepoel - Quick-Step Alpha Vinyl Team

2. Yves Lampaert - Quick-Step Alpha Vinyl Team

3. Victor Campenaerts - Lotto Soudal

Se hele resultatet


Belgien - Kvinder (23/6)

1. Lotte Kopecky - Team SD Vorx

2. Shari Bossuyt - Canyon/SRAM Racing

3. Britt Knaven - AG Insurance - NXTG Team

 

Spanien - Herrer (24/6)

1. Raul Garcia Pierna - Equipo Kern Pharma

2. Oier Lazkano - Movistar

3. Xabier Mikel Azparran - Euskaltel - Euskadi

Se hele resultatet

 

Spanien - Kvinder (24/6)
1. Mavi Garcia - UAE Team ADQ

2. Sheyla Gutierrez - Movistar

3. Sandro Alonso - Ceratizit

Se hele resultatet

 

Frankrig - Herrer (23/6)

1. Bruno Armirail - Groupama - FDJ

2. Remi Cavagna - Quick-Step Alpha Vinyl Team

3. Benjamin Thomas - Cofidis

Se hele resultatet

 

Frankrig - Kvinder (23/6)

1. Audrey Cordon-Ragot - Trek-Segafredo

2. Juliette Labous - Team DSM

3. Cedrine Kerbaol - Cofidis Women Team

Se hele resultatet

 

Storbritannien - Herrer (23/6)
1. Ethan Hayter - INEOS Grenadiers

2. Daniel Bigham 

3. James Shaw - EF Education EasyPost

Se hele resultatet

 

Storbritannien - Kvinder (23/6)

1. Joscelin Lowden - Uno-X Pro Cycling Team

2. Leah Dixon

3. Elizabeth Holden - Le Col - Wahoo

Se hele resultatet

 

Colombia - Herrer (10/2)

1. Daniel Felipe Martinez - INEOS Grenadiers

2. Esteban Chaves - EF Education-EasyPost

3. Diego Carmago - EF Education-EasyPost

Se hele resultatet

 

Colombia - Kvinder (10/2)

1. Lina Marcela Hernandez - Colombia Tierra de Atletas
2. Yesi Tatiana Dueñas
3. Camila Andrea Valbuena

 

Australien - Herrer (12/1)

1. Rohan Dennis - Team Jumbo-Visma

2. Luke Durbridge - Team BikeExchange

3. Conor Leahy 

Se hele resultatet

 

Australien - Kvinder (12/1)

1. Grace Brown - FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope

2. Amber Pate

3. Lisa Jacob

Se hele resultatet

 

Tyskland - Herrer (24/6)
1. Lennard Kämna - Bora-Hansgrohe

2. Jannik Steimle - Quick-Step Alpha Vinyl Team

3. Nils Politt - Bora-Hansgrohe

 

Tyskland - Kvinder (24/6)
1. Lisa Brennauer - Ceratizit

2. Lisa Klein - Canyon/SRAM Racing

3. Hannah Ludwig - Uno-X Pro Cycling Team

 

Slovenien - Herrer (23/6)

1. Jan Tratnik - Bahrain - Victorious

2. Matej Mohoric - Bahrain - Victorious

3. Jan Polanc - UAE Team Emirates

 

Slovenien - Kvinder (23/6)

1. Urška Žigart - Team BikeExchange

2. Eugenia Bujak - UAE Team ADQ

3. Urša Pintar - UAE Team ADQ


Norge - Herrer (23/6)

1. Tobias Foss - Team Jumbo-Visma

2. Søren Wærenskjold - Uno-X Pro Cycling Team

3. Truls Nordhagen

 

Norge - Kvinder (23/6)

1. Ane Iversen - Team Coop

2. Katrine Aalerud - Movistar Team

3. Marte Berg Edseth

 

Polen - Herrer (22/6)

1. Maciej Bodnar - TotalEnergies

2. Kamil Gradek - Bahrain-Victorious

3. Szymon Rekita - Voster-ATS

Se hele resultatet

 

Polen - Kvinder (23/6)

1. Agnieszka Skalniak-Sójka

2. Marta Lach

3. Marta Jaskulska

 

Slovakiet - Herrer (23/6)

1. Ján Andrej Cully

2. Marek Čanecký

3. Ronald Kuba

 

Slovakiet - Kvinder (23/6)

1. Nora Juncusova - BePink

2. Janka Stevkova

3. Petra Machalkova

 

USA - Herrer (23/6)

1. Lawson Craddick - Team BikeExchange

2. Magnus Sheffield - INEOS Grenadiers

3. George Simpson

 

USA - Kvinder (23/6)

1. Leah Thomas - Trek-Segafredo

2. Amber Neben

3. Zoe Ta-Perez

 

Irland - Herrer (23/6)
1. Ben Healy - EF Education-EasyPost

2. George Peden

3. Eddie Dunbar - INEOS Grenadiers

 

Irland - Kvinder (23/6)

1. Kelly Murphy

2. Joanna Patterson

3. Eve McCrystal

 

Schweiz - Herrer (23/6)

1. Joel Suter - UAE Team Emirates

2. Mauro Schmid - Quick-Step Alpha Vinyl Team

3. Tom Bohli - Cofidis

 

Schweiz - Kvinder (23/6)

1. Elena Hartmann

2. Melanie Maurer

3. Michelle Stark

 

Østrig - Herrer (23/6)

1. Felix Grossschartner - Bora-Hansgrohe

2. Rainer Kepplinger - Hrinkow Advarics Cycleang

3. Matthias Brändle - Israel - Premier Tech

 

Østrig - Kvinder (23/6)

1. Christina Schweinberger - Plantur-Pura

2. Anna Kiesenhofer

3. Gabriela Erharter

 

Sverige - Herrer (23/6)

1. Jacob Ahlsson - Motala

2. Edvin Lovidius - Motala

3. Tobias Ludvigsson - Groupama - FDJ

 

Sverige - Kvinder (23/6)

1. Nathalie Eklund - Massi

2. Julia Borgström - AG Insurance - NXTG Team

3. Malin Alzén

 

Portugal - Herrer (24/6)

1. Rafael Reis - Glassdrive Q8 Anicolor

2. Ivo Oliveira - UAE Team Emirates

3. João Almeida - UAE Team Emirates

 

Portugal - Kvinder (24/6)
1. Daniala Campos

2. Beatriz Pereira

3. Ana Caramelo

 

Tjekkiet - Herrer (23/6)

1. Jan Bárta - Elkov - Kasper

2. Michael Kukrle - Elkov - Kasper

3. Jakub Otruba - Elkov - Kasper

 

Tjekkiet - Kvinder (23/6)

1 Denisa Slamova
2 Nikola Bajgerova

3 Petra Sevcikova

Se hele resultatet

 

New Zealand - Herrer (11/2)

1. Regan Gough 

2. Michael Vink

3. Tom Sexton

Se hele resultatet

 

New Zealand - Kvinder (11/2)

1. Georgia Williams

2. Bronwyn Macgregor

3. Holly Edmondston

Se hele resultatet

 

Luxembourg - Herrer (24/6)

1. Bob Jungels - AG2R Citroen Team
2. Michel Ries - Arkea Samsic
3. Tim Diederich

 

Luxembourg - Kvinder (24/6)

1. Christine Majerus - SD Vorx

 

Canada - Herrer (23/6)

1. Derek Gee - Israel Cycling Academy

2. Matteo Dal-Cin - Toronto Hustle

3. Pier-André Coté - Human Powered Health

 

Canada - Kvinder (23/6)

1. Paula Findley

2. Marie-Soleil Blais - Team Farto - BTC

3. Leah Kirchmann - Team DSM

 

Sydafrika - Herrer (11/2)

1 Byron Munton

2 Kent Main

3 Brandon Downes

Se hele resultatet

 

Sydafrika - Kvinder (11/2)

1 Carla Oberholzer

2 Janri Rossouw

3 Dunette Shaw

Se hele resultatet

 

Kazakhstan - Herrer​ (22/6)
1. Yuriy Natarov

2. Igor Chzhan

3. Anton Kuzmin

Se hele resultatet

 

Kazakhstan - Kvinder (22/6)

1. Makhabbat Umutzhanova

2. Yelena Mandrakova

3. Akpeil Ossim

Se hele resultatet

 

Estland - Herrer (22/6)
1. Rein Taaramäe

2. Tangel Kangert

3. Norman Vahtra

Se hele resultatet

 

Estland - Kvinder (22/6)

1. Kristel Sandra Soonik

2. Hanna Karoline Taaramäe

3. Aidi Gerde Tuisk

Se hele resultatet

 

Ecuador - Herrer (18/2)

1. Richard Carapaz

2. Jorge Montenegro

3. Alexis Quinteros

Se hele resultatet

 

Ecuador - Kvinder (18/2)

1. Paula Andrea Jara

2. Esther Jessica Galarza

3. Michela Molina

Se hele resultatet

 

Kroatien - Herrer (24/6)
1. Fran Miholjevic - Cycling Team Friuli

2. Viktor Potocki - Ljubljana Gusto
3. Antonio Borac - Meridiana Kamen Team

Kroatien - Kvinder (24/6)
1. Mia Radotic
2. Andrea Heged
3. Gloria Musa

Letland - Herrer (22/6)

1 Toms Skujins - Trek - Segafredo 
2 Krists Neilands - Israel - Premier Tech 
3 Emīls Liepins - Trek - Segafredo 

Se hele resultatet

 

Letland - Kvinder (22/6)

1 Dana Rozlapa 
2 Lija Laizane - Eneicat - RBH Global 
3 Anastasia Carbonari - Valcar - Travel & Service

Se hele resultatet

 

Eritrea - Herrer (24/6)
1. Binian Girmay - Intermarché

2. Merhawi Kudus - EF Education-Easy Post

3. Amanuel Ghebreigzabhier

 

Eritrea - Kvinder (24/6)

1. Danait Fitsum
2. Adiam Dawit
3. Milena Yafet

Argentina - Herrer (14/4)

1. Alejandro Duran

2. Juan Pablo Dotti

3. German Tivani

Se hele resultatet

 

Argentina - Kvinder (14/4)

1. Antonella Leonardi
2. Carolina Perez
3. Maria Alejandra Valoris
 

Japan - Herrer (24/6)
1. Sohei Kaneko

2. Yuma Koishi

3. Yukiya Arashiro - Bahrain - Victorious


Japan - Kvinder (24/6)
1. Shoko Kashiki

2. Anna Iwamoto

3. Kasuga Watabe

 

Rumænien - Herrer (24/6)

1. Serghei Tvetcov

2. Emil Dima

3. Daniel Crista
 

Rumænien - Kvinder (24/6)

1. Manuela Murasan

2. Georgeta Ungureanu

3. Miriam Stan

 

Venezuela - Herrer (9/6)

1. Orluis Aular

2. José Alarcon

3. Angel Rivas

Se hele resultatet

 

Venezuela - Kvinder

1. Lillibeth Chacon 

2. Angy Luna

3. Wilmarys Moreno

Se hele resultatet

 

Litauen - Herrer

1 Aivaras Mikutis - Team Ampler - Tartu2024
2 Evaldas Šiskevicius  - Go Sport - Roubaix Lille Métropole 
3 Venantas Lasinis - Kaunas Cycling Team 

Se hele resultatet

 

Litauen - Kvinder

1 Inga CasulieneČ - Aromitalia - Basso Bikes - Vaiano
2 Akvilė Gedraityte  
3 Inga Paplauske 

Se hele resultatet

 

Brasilien - Herrer

1. Lauro Chaman

2. Cristian Egidio

3. Joao Pedro Rossi
 

Brasilien - Kvinder

1. Ana Paula Polegatch

2. Tamires Fanny Radatz

3. Taise Maiara Benato
 

Serbien - Herrer

1. Dusan Rajovic

2. Ognjen Ilic

3. Veljko Stojnic

 

Serbien - Kvinder

1. Aleksandra Sovilj

2. Marijana Urosevic

3. Agota Ferenc
 

Ungarn - Herrer

1. Erik Fetter - EOLO-Kometa 
2. Barnabás Peak - Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
3. Gergely Somogyi  

Se hele resultatet

 

Ungarn - Kvinder

1. Kata Blanka Vas

2. Petra Zsanko

3. Dorka Jordan

 

Finland - Herrer (17/6)

1. Markus Knaapi

2. Riku Övermark

3. Markus Auvinen

 

Finland - Kvinder (17/6)

1. Anniina Ahtosalo

2. Tiina Pohjalainen

3. Minna Koistinen

 

Namibia - Herrer

1. Jean-Paul Burger
2. Drikus Coetzee
3. Heiko Diehl

 

Namibia - Kvinder

1. Vera Looser
2. Melissa Hinz
3. Anri Krugel

 

Thailand - Herrer (3/6)

1. Peerapol Chawchiangkwang

2. Peerapong Ladngern

3. Yuttana Mano

 

Thailand - Kvinder

1. Phetdarin Somrat

2. Napassorn Panyawuthikrai

3. Kamonrada Khaoplot

 

Israel - Herrer

1. Omer Goldstein

2. Oded Kogut

3. Vlad Logionov

 

Israel - Kvinder

1. Omer Shapira

2. Rotem Gafinovitz

3. Lianne Witkin

 

Panama - Herrer (6/5)

1. Franklin Archibold

2. Cristofer Robin Jurado

3. Bolivar Espinoza

 

Panama - Kvinder

1. Cristina Mata

2. Wendy Ducreux

3. Annibel Emilia Prieto

 

Costa Rica - Herrer (17/6)

1. Jose Alexis Rodriguez

2. Jason Huertas

3. Richard Zamora

 

Costa Rica - Kvinder

1. Estefanie Alvarez

2. Maria Sanchez

3. Sharon Ramirez

DEL
INFO
Nationale mesterskaber
Nyheder Profil Resultater
DELTAG I DEBATTEN

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro d'Italia Donne(2.WWT) 01/07-10/07

Tour de France(2.UWT) 01/07-24/07

GP Général Patton(1.1) 02/07

Belgrade Trophy Milan Panic(2.1) 02/07-03/07

Int. Österreich-Rundfahrt(2.1) 02/07-07/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 02/07-05/07

GP Luxembourg(1.1) 03/07

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Qazaqstan

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - EasyPost

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Alpha Vinyl

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange Jayco

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

VIND JACQUES ANQUETILS CYKEL!