Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Starttider til DM-enkeltstarterne og program

Starttider til DM-enkeltstarterne og program

17. juni 2021 09:00Foto: Sirotti

Starttiderne til DM i enkeltstart er på plads - 185 ryttere kommer til start fordelt over fire klasser.

Annonce

Torsdag afvikles DM i enkeltstart i Give og der er et tæt pakket program klar. Fire felter skal dyste om 12-medaljer, laurbære og hæderen. 

7 dame juniorer er til start, 70 herrer juniorer er til start, 21 dame elite ryttere er til start og 67 herre eliteryttere. - alt i alt 185 ryttere. 


Feltet.dk er på plads alle dage til DM i Give og dækker de danske mesterskaber tæt. 
 

DM U19 kvinder - 13,5 km / 99 højdemeter
10.00: Kvinder U-19 - starttid
10.50: Kvinder U-19 - præmieceremoni


Viktoria Lund er Feltet.dks bud på en vinder i dame junior-klassen.

Starttider
10:00:00 Laura Auerbach-Lind - Give Cykelklub 7
10:01:00 Solbjørk Minke Anderson - Give Cykelklub 6
10:02:00 Mikka Holm - Amager Cykle Ring 5
10:04:00 Ida Mechlenborg Krum - Give Cykelklub 4
10:06:00 Gullborg Guttesen - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK 3
10:08:00 Julie Uhre - Give Cykelklub 2
10:10:00 Victoria Lund - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK 1


DM U19 herrer - 29,3 km / 204 højdemeter
10.30: Herrer U-19 -  starttid
12.50: Herrer U-19 - præmieceremoni


Gustav Wang er Feltet.dks bud på en vinder i herre junior-klassen. 

Starttider
10:30:00 Mikkel Tvergaard - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 90
10:31:00 Tobias Arup Levring - Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior 89
10:32:00 Toke Lihn - Cykle Klubben Aarhus 88
10:33:00 Mathias Hedevang Christensen - Horsens Amatør Cykleklub 87
10:34:00 Gustav Lauritzen - Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior 86
10:35:00 Rasmus Perto - Team Mascot WorkWear 85
10:36:00 Mads Schulz Jørgensen - Holbæk Cykelsport 84
10:37:00 Anders vos Sørensen - Team Mascot WorkWear 83
10:38:00 Patrick Boje Frydkjær - Næstved Bicycle Club 82
10:39:00 Magnus Machholdt - Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior 81
10:40:00 Malte Hellerup - Team Mascot WorkWear 80
10:41:00 Felix Fog Holst Larsen - Team ABC Junior 79
10:42:00 Laurids Flinker Blæsbjerg - Bach Advokater - FRB Optik - CEC Junior 78
10:43:00 Kevin Biehl - Team Vifra Kvickly Odder Junior 77
10:44:00 Tim Hansen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 76
10:45:00 Luca Campagner - Bach Advokater - FRB Optik - CEC Junior 75
10:46:00 Daniel Mathieu Vivier Brockhoff - Cykle Klubben Aarhus 74
10:47:00 Alfred Grenaae - Team Herning CK Junior 73
10:48:00 Mikkel Weber - Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior 72
10:49:00 Jens Lunding Nielsen - Give Cykelklub 71
10:50:00 Tobias Svarre - Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior 70
10:51:00 Erik Christoffersen - Team ABC Junior 69
10:52:00 Jaspar Lonsdale - Bach Advokater - FRB Optik - CEC Junior 68
10:53:00 Oscar Sonnenborg-Mathiesen - Cykleklubben Fix Rødovre 67
10:54:00 Joshua Bridgens - Give Cykelklub 66
10:55:00 Magne Herman Bossen - Cykling Odense 65
10:56:00 Emil Andersen - Middelfart Cykel Club 64
10:57:00 Nicklas Sauer - Cykle Klubben Aarhus 63
10:58:00 Lucas Schrøder - Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior 62
10:59:00 Magnus Krickau Ketelsen - Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior 61
11:00:00 Theodor Storm - Roskilde Cykle Ring 60
11:01:00 Magnus Stilling Blichfeldt - Middelfart Cykel Club 59
11:02:00 Martin Egen Kristensen - Team Vifra Kvickly Odder Junior 58
11:03:00 Gustav Ferdinand Lau - Team Herning CK Junior 57
11:04:00 Nicklas Rydahl - Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior 56
11:05:00 Daniel Lysdal Buur - Køge Cykel Ring 55
11:06:00 Daniel Weis Nielsen  - Roskilde Cykle Ring 54
11:07:00 Niklas Villumsen - Slagelse Cykle Ring 53
11:08:00 Noah Wulff - Cykle Klubben Aarhus 52
11:09:00 Jacob Degn Fryland - Team Vifra Kvickly Odder Junior 51
11:10:00 Frederic Kissow - Cykle Klubben Aarhus 50
11:11:00 Tore Troelsen - Herning Cykle Klub 49
11:12:00 Andreas Christiansen - Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior 48
11:13:00 Frederik Christensen - Team Vifra Kvickly Odder Junior 47
11:14:00 Henrik Breiner Pedersen - Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior 46
11:15:00 Malthe Østergaard Bergenholz - Bach Advokater - FRB Optik - CEC Junior 45
11:16:00 Victor Laumand Drue Nielsen - Give Cykelklub 44
11:17:00 Jacob Falentin Sund - Team Sparekassen Vendsyssel Talent 43
11:18:00 Frederik Aalling Nørtoft - Give Cykelklub 42
11:19:00 Emil Als Feldberg Hansen - Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior 41
11:20:00 Victor Bredtoft Andersen - Herning Cykle Klub 40
11:21:00 Oskar Kromann Jensen - Bach Advokater - FRB Optik - CEC Junior 39
11:22:00 Mathias Møller Jørgensen - Team Herning CK Junior 38
11:23:00 Phillip Mathiesen - Team ABC Junior 37
11:24:00 Conrad Haugsted - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 36
11:25:00 Benjamin Holtebo - Team Sparekassen Vendsyssel Talent 35
11:26:00 Nicklas Fonnesbech - Team Herning CK Junior 34
11:27:00 Konrad Busk - Team ABC Junior 33
11:28:00 August Birk Hundt - Næstved Bicycle Club 32
11:29:00 Lucas Maarfelt Toftemark - Bach Advokater - FRB Optik - CEC Junior 31
11:30:00 Poul Holten Andersen - Team ABC Junior 30
11:31:00 Mads Udby Seitzberg - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 29
11:32:00 Frederik Davidsen - Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior 28
11:33:00 Tobias Gade - Team Sparekassen Vendsyssel Talent 27
11:34:00 Rasmus Bisgaard Olsen - Bach Advokater - FRB Optik - CEC Junior 26
11:35:00 Alfred Christensen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 25
11:36:00 Lukas Østergaard - Give Cykelklub 24
11:37:00 Jonas Larsen - Team Vifra Kvickly Odder Junior 23
11:38:00 Magnus Lorents Nielsen - Team Mascot WorkWear 22
11:39:00 Frederik Bjørn Sørensen - Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior 21
11:40:00 Jonas Birk Madsen - Team Herning CK Junior 20
11:41:00 Mads-Emil Dupont Hougaard - Team Mascot WorkWear 19
11:42:00 Alfred Mørch Kongstad - Amager Cykle Ring 18
11:43:00 Nicolai Wandahl - Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior 17
11:44:00 Philip Steenbjerg - Team Herning CK Junior 16
11:45:00 Noah Borgen Morell - Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior 15
11:46:00 Albert Holm - Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior 14
11:47:00 Nicolai Bujakewitz Kristensen - Team Herning CK Junior 13
11:48:00 Malthe Sand Thomsen - Give Cykelklub 12
11:49:00 William Lowth - Bach Advokater - FRB Optik - CEC Junior 11
11:50:00 Frederik Emil Just - Team ABC Junior 10
11:52:00 Simon Dalby - Team Mascot WorkWear 9
11:54:00 Mads Dupont - Middelfart Cykel Club 8
11:56:00 Hugo Bruun Van Deurs - Team Herning CK Junior 7
11:58:00 Lukas Lund Sørensen - Team Mascot WorkWear 6
12:00:00 Pelle Køster Mikkelsen - Team ABC Junior 5
12:02:00 Kristian Egholm - Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior 4
12:04:00 Carl-Frederik Bévort - Team ABC Junior 3
12:06:00 Alexander Arnt Hansen - Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior 2
12:08:00 Gustav Wang - Team ABC Junior 1

 

Kvinder elite - 29,3 km / 204 højdemeter

12.30: Kvinder Elite - starttid
13.45: Kvinder Elite - præmieceremoni


Cecilie Uttrup er Feltet.dks bud på en vinder af DM-enkeltstarten for kvinder
 

Starttider

12:30:00 Julie Gaumitz Storm - Cykling Odense 21
12:31:00 Betina Cramer - Greve Cykle Club 20
12:32:00 Mette Egtoft Jensen - ILLI-Bike Cycling Team 19
12:33:00 Ellen Hjøllund Klinge - Cykling Odense 18
12:34:00 Bianca Christiansen - Amager Cykle Ring 17
12:35:00 Mille Troelsen - Cykling Odense 16
12:36:00 Rikke Lønne - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK 15
12:37:00 Maja Lundtoft Lindbjerg - Give Cykelklub 14
12:38:00 Louise Høeberg - Cykling Odense 13
12:39:00 Marie-Louise Hartz Krogager - Ordrup Cykle Club 12
12:40:00 Karoline Hemmsen - Cykling Odense 11
12:41:00 Mie Saabye - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK 10
12:43:00 Amalie Winther Olsen - Team Weston Homes-Torelli-Assure 9
12:45:00 Mia Sofie Rützou - Cykling Odense 8
12:47:00 Louise Holm Houbak - Ordrup Cykle Club 7
12:49:00 Flora-Anne Jørgensen - Cykling Odense 6
12:51:00 Marita Jensen - Team ABC Dame Elite 5
12:53:00 Cecilie Uttrup Uttrup Ludwig - FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope 4
12:55:00 Emma Cecilie Norsgaard Jørgensen - Movistar Team Women 3
12:57:00 Rebecca Koerner - Team ABC Dame Elite 2
12:59:00 Trine Andersen - Holstebro Cycleclub af 1960 1

Herrer elite - 47,8 km / 351 højdemeter
14.00: Herrer Elite - starttid
16.15: Herrer Elite - præmieceremoni


Kasper Asgreen er Feltet.dks bud på en vinder til herrernes enkeltstart

Starttider
14:00:00 Nikolaj Mengel - BHS - PL Beton Bornholm 67
14:01:00 William Blume Levy - Team coloQuick 66
14:02:00 Tobias Aagaard Hansen - Uno-X DARE Development Team 65
14:03:00 Stinus Bjerring Kæmpe - Sydkystens Cycling 64
14:04:00 Stian Rosenlund - BHS - PL Beton Bornholm 63
14:05:00 Sebastian Andreasson - Team IBT - BH Carl Ras 62
14:06:00 Sebastian Ryttersgaard - Team Sparekassen Vendsyssel Aalborg 61
14:07:00 Robin Juel Skivild - Uno-X DARE Development Team 60
14:08:00 Rasmus Christian Quaade - Riwal Cycling Team 59
14:09:00 Rasmus Madsen - Team Herning CK Elite 58
14:10:00 Peter Skov Lauritzen - BACHE - JS.dk 57
14:11:00 Peter Asbjørn Hansen - Team Herning CK Elite 56
14:12:00 Peter Sørensen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 55
14:13:00 Oskar Hvid - BACHE - JS.dk 54
14:14:00 Nils Lau Nyborg Broge - BHS - PL Beton Bornholm 53
14:15:00 Niklas Larsen - Uno-X Pro Cycling Team 52
14:16:00 Nicolaj Amping - Ordrup Cykle Club 51
14:17:00 Morten Aalling Nørtoft - Riwal Cycling Team 50
14:18:00 Morten Hulgaard - Uno-X Pro Cycling Team 49
14:19:00 Mikkel Kastrup - Aalborg Cykle-Ring 48
14:20:00 Mathias Bundsgaard Matz - Team CO:PLAY Giant 47
14:21:00 Mathias Bregnhøj - BHS - PL Beton Bornholm 46
14:22:00 Martin Asvig Pedersen - Randers Cykleklub af 1910 45
14:23:00 Marcus Sander Hansen - BHS - PL Beton Bornholm 44
14:24:00 Marcus Holm - Team Herning CK Elite 43
14:25:00 Marckus Njor - Team IBT - BH Carl Ras 42
14:26:00 Malthe Thyssen - Restaurant Suri - Carl Ras 41
14:27:00 Casper Kaysen - Team Herning CK Elite 40
14:28:00 Mads Østergaard Kristensen - Team coloQuick 39
14:29:00 Mads Mosevang Pedersen - Team Herning CK Elite 38
14:30:00 Mads Baadgaard Rahbek - BHS - PL Beton Bornholm 37
14:31:00 Mads Andersen - Team coloQuick 36
14:32:00 Lasse Mikkelsen - Team Kvickly Odder Elite 35
14:33:00 Kristian Broløs - Team CO:PLAY Giant 34
14:34:00 Jonas Nordal Jakobsen - Team Herning CK Elite 33
14:35:00 Johannes Rom Dahl - Team Sparekassen Vendsyssel Aalborg 32
14:36:00 Jesper Hansen - Riwal Cycling Team 31
14:37:00 Jeppe Tolbøll - Team Give Elementer 30
14:38:00 Frederik Irgens Jensen - BHS - PL Beton Bornholm 29
14:39:00 Frederik Thomsen - Team IBT - BH Carl Ras 28
14:40:00 Emil Vinther Schmidt - Team Herning CK Elite 27
14:41:00 Emil Schandorff Iwersen - BHS - PL Beton Bornholm 26
14:42:00 Dennis Lock - Team Sparekassen Vendsyssel Aalborg 25
14:43:00 Daniel Lond - Team CO:PLAY Giant 24
14:44:00 Christian Spang Kjeldsen - Team coloQuick 23
14:45:00 Gustav Frederik Dahl - Team Give Elementer 22
14:46:00 Christian Gorm Albrechtsen - Antiga Casa Bellsolà-Girona 21
14:47:00 Christian Petersen - Nakskov Cykle Club 20
14:48:00 Casper Næsager Nielsen - Thy Cykle Ring 19
14:49:00 Carl F P Voldbjerg - Team Herning CK Elite 18
14:50:00 Birk Udengaard Hansen - BACHE - JS.dk 17
14:51:00 Benjamin Hertz - BHS - PL Beton Bornholm 16
14:52:00 Asbjørn Hellemose - VC Mendrisio 15
14:53:00 Arne Birkemose - Team IBT - BH Carl Ras 14
14:54:00 Anthon Charmig - Uno-X DARE Development Team 13
14:55:00 Aksel Bech Skot-Hansen - Team coloQuick 12
14:56:00 Adam Holm Jørgensen - BHS - PL Beton Bornholm 11
14:57:00 Johan Price Pejtersen - Uno-X Pro Cycling Team 10
14:59:00 Mathias Norsgaard Jørgensen - Movistar Team 9
15:01:00 Julius Johansen - Uno-X Pro Cycling Team 8
15:03:00 Mattias Skjelmose Jensen - Trek-Segafredo 7
15:05:00 Mikkel Bjerg - UAE Team Emirates 6
15:07:00 Louis Bendixen - Team Coop 5
15:09:00 Joshua Amos GUDNITZ - BHS - PL Beton Bornholm 4
15:11:00 Frederik Muff - Team coloQuick 3
15:13:00 Martin Toft Madsen - BHS - PL Beton Bornholm 2
15:15:00 Kasper Asgreen - Deceuninck Quick - Step 1

Annonce

DEL
INFO
DM - Juniorer
Nyheder
DM - Kvinder
Nyheder Profil Resultater
DELTAG I DEBATTEN

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

La Coupe du President de ...(2.1) 05/08-08/08

Sazka Tour(2.1) 05/08-08/08

Aubel-Thimister-Stavelot(2.1) 06/08-08/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 07/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Tour de Pologne(2.UWT) 09/08-15/08

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 12/08-15/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger