Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Her får du et overblik over alle ryttertransfers til den kommende cykelsæson på ProTouren. Feltet.dk har traditionen tro samlet alle transfers på en transferliste.
Annonce
Herunder kan du få et overblik over transfer i cykelsportens næstbedste klasse - ProTouren, så du kan være opdateret og godt klædt på til cykelåret anno 2021.
Vi forsøger at holde listen så godt opdateret som muligt. Hvis du opdager fejl eller mangler, er du meget velkommen til at kontakte os på info@feltet.dk. På forhånd tak!
Du kan se WorldTourens transferliste her.
Du kan se transferlisten for de danske hold her.
Alpecin-Fenix
Eksisterende kontrakter:
Antoine Benoist (2021)
Tim Merlier (2022)
Ben Tulett (2021)
Mathieu van der Poel (2022)
David van der Poel (2022)
Philipp Walsleben (2021)
Dries De Bondt (2021)
Sacha Modolo (2021)
Alexander Richardson (2021)
Jonas Rickaert (2021)
Petr Vakoc (2021)
Kristian Sbaragli (2021)
Louis Vervaeke (2021)
Matcel Meisen (2021)
Alexander Krieger (2021)
Jimmy Janssens (2021)
Floris de Tier (2021)
Gianni Vermeersch (2021)
Otto Vergaerde (2021)
Senne Leysen (2021)
Diether Sweeck (2021)
Scott Thwaites (2021)
Uvis:
Ryan Cortjens (Stagiaire)
Samuel Gaze
Mees Hendrikx (Stagiaire)
Roy Jans
Timo Kielich (Stagiaire)
Oscar Riesebeek
Niels Vandeputte (Stagiaire)
Ind:
Lionel Taminiaux (Bingoal - Wallonie Bruxelles, 2023)
Jasper Philipsen (UAE Team Emirates, 2022)
Xandro Meurisse (Circus-Wanty Groupe Gobert, 2021)
Edward Planckaert (Sport Vlaanderen - Baloise, 2021)
Tobias Bayer (Tirol Cycling Team, 2022)
Silvan Dillier (AG2R, 2021)
Jay Vine (Nero Continential, 2021)
Edward Anderson (Hagens Berman Axeon, 2021)
Ud:
Lasse Norman Hansen (Qhubeka Assos, 2021)
Eksisterende kontrakter:
Mattia Bais (2021)
Jefferson Cepeda (2023)
Daniel Muños (2021)
János Pelikán (2021)
Simon Pellaud (2021)
Simone Ravanelli (2021)
Nicola Venchiarutti (2021)
Alessandro Bisolt (2021)
Luca Chirico (2021)
Jhonatan Restrepo (2021)
Josip Rumac (2021)
Nicola Venchiarutti (2021)
Mattia Viel (2021)
Uvis:
Ind:
Kevin Colleoni (Stagiaire, 2022)
Filippo Conca (Stagiaire, 2020)
Ziga Jerman (Groupama-FDJ Continentale, 2022)
Matteo Malucelli (Caja Rural Seguros, 2021)
Leonardo Marchiori (NTT Continental Team, 2022)
Marti Vigo del Arco (Telcom-On Clima-Osés Const)
Fillippo Tagliani (Zalf Euromobil)
Ud:
Matteo Spreafico (Vini Zabù-KTM, 2020)
Kevin Rivera (Bardiani-CSF-Fazianè, 2022)
Davide Gabburo (Bardiani-CSF-Fazianè, 2021)
Luca Pacioni (EOLO-Kometa, 2021)
Nicola Bagioli (B&B Hotels - Vital Concept, 2022)
Francesco Gavazzi (EOLO-Kometa)
Miguel Florez (Arkea-Samsic, 2022)
Manuel Belletti (EOLO-Kometa)
Mattia Frapporti (EOLO-Kometa)
B&B Hotels-Vital Concept p/b KTM
Eksisterende kontrakter:
Frederik Backaert (2021)
Cyril Barthe (2021)
Maxime Cam (2021)
Maxime Chevalier (2022)
Bryan Coquard (2021)
Jens Debusschere (2021)
Julien Morice (2021)
Luca Mozzato (2021)
Kévin Reza (2021)
Jonas Van Genechten (2021)
Bert de Backer (2021)
Cyril Gautier (2022)
Quentin Pacher (2021)
Pierre Rolland (2022)
Uvis:
Adrien Garel
Justin Mottier
Ind:
Eliot Lietaer (Bingoal WB, 2021)
Franck Bonnamour (Arkea-Samsic, 2022)
Nicola Bagioli (Androni Giocattoli, 2022)
Alan Boileau (2021)
Thibault Ferasse (Natura4Ever, 2022)
Jonathan Hivert (Team Total Direct Energie, 2022)
Quentin Jaurequi (AG2R La Mondiale, 2022)
Cyril Lemoine (Cofidis, 2021)
Ud:
Jimmy Turgis (Karrierestop)
Tom-Jelte Slagter (Karrierestop)
Johan Le Bon (Cambodia Cycling Academy)
Kris Boeckmans (Karrierestop)
Arnaud Courteille (Karrierestop)
Bardiani-CSF-Faizanè
Eksisterende kontrakter:
Giovanni Carboni (2021)
Nicolas Dalla Valle (2021)
Filippo Fiorelli (2021)
Giovanni Lonardi (2021)
Mirco Maestri (2021)
Fabio Mazzucco (2021)
Alessandro Monaco (2021)
Filippo Zaccanti (2021)
Filippo Zana (2021)
Luca Covili (2021)
Daniel Savini (2021)
Alessandro Tonelli (2021)
Uvis:
Marco Benfatto
Iuri Filosi
Umberto Orsini
Alessandro Pessot
Francesco Romano
Ind:
Samule Zoccarato (Team Colpack Ballan, 2022)
Tomas Trainini (Team Colpacl Ballan, 2023)
Kevin Rivera (Androni Giocattoli-Sidermec, 2022)
Enrico Battaglin (Bahrain McLaren, 2021)
Davide Gabburo (Androni Giocattoli-Sidermec, 2021)
Giovanni Visconti (Vini Zabú - KTM, 2021)
Andrea Garosio (Vini Zabu - KTM)
Umberto Marengo (Vivi Zabu - KTM)
Jonathan Canaveral (Giotti Victoria)
Enrico Zanoncello (Zalf Euromobil)
Ud:
Vincenzo Albanese (EOLO-Kometa, 2021)
Manuel Senni (Amore & Vita)
Matteo Pelucchi (Qhubeka Assos)
Bingoal-Wallonie Bruxelles
Eksiterende kontrakter:
Jonas Castrique (2021)
Laurens Huys (2021)
Joel Suter (2021)
Jelle Vanendert (2021)
Luc Wirtgen (2021)
Ludovic Robeet (2021)
Sean de Bie (2021)
Arjen Livyns (2021)
Kenny Molly (2021)
Mathijs Paasschens (2021)
Dimitri Peyskens (2021)
Boris Vallée (2021)
Tom Wirtgen (2021)
Kenny Molly (2021)
Dimitri Peyskens (2021)
Uvis:
Julien Mortier
Ind:
Remy Mertz (Lotto Soudal, 2021)
Timothy Dupont (Circus - Wanty Gobert, 2021)
Milan Menten (Sport Vlaanderen - Baloise)
Stanislaw Aniolkowski (CCC Development Team)
Tom Pacquot (Wallonie-Bruxelles Development Team)
Laurenz Rex (Wallonie-Bruxelles Development Team)
Quentin Venner (Wallonie-Bruxelles Development Team)
Ud:
Lionel Taminiaux (Alpecin-Fenix, 2023)
Eliot Lietaer (B&B Hotels-Vital Concept p/b KTM, 2021)
Franklin Six (Karrierestop)
Kevyn Ista (Karrierestop)
Baptiste Planckaert (Intermarché Wanty Gobert)
Burgos-BH
Eksiterende kontrakter:
Carlos Canal (2021)
Isaac Cantón (2021)
Ángel Madrazo (2021)
Alex Molenaar (2021)
Óscar Cabedo (2021)
Jesús Ezquerra (2021)
Ángel Fuentes (2021)
Juan Felipe Osorio (2021)
Manuel Peñalver (2021)
Jaume Sureda (2021)
Uvis:
Pablo Guerrero
Victor Langellotti
José Neves Fernandes
Nícolas Sessler
Ind:
Gabriel Müller (Cambodia Cycling Academy, 2021)
Edwin Avila (Israel Cycling Academy)
Juan Antonio Lopez-Cozar
Mario Aparicio
Pelayo Sanchez
Ander Okamika
Ud:
Ricardo Vilela (W52/Porto, 2022)
Matthew Gibson (Ribble Weldtite Pro Cycling)
Jorge Cubero (Karrierestop)
Eksisterende kontrakter:
Orluis Aular (2021)
Juan Fernando Calle (2021)
Oier Lazkano (2021)
Sergio Roman Martín (2021)
Carmelo Urbano (2021)
Jefferson Cepeda (2021)
Alejandro Osorio (2021)
Jonathan Lastra (2021)
Jhojan García (2021)
Uvis:
Xavier Cañellas
Ind:
Josu Exteberria (Caja Rural U23, 2022)
Jokin Murguialday (Caja Rural U23, 2022)
Jon Barrenetxea
Ud:
Matteo Malucelli (Androni Giocattoli-Sidermec, 2021)
Cristian Rodriguez (Team Total Direct Energie, 2022)
Gonzalo Serrano (Movistar, 2022)
Eolo-Kometa Cycling Team (NYT)
Eksisterende kontrakter:
Dina Marton (2021)
Alessandro Francellu (2021)
Erik Fetter (2021)
Sergio Garcia (2021)
Alejandro Ropero (2021)
Diego Sevilla (2021)
Daniel Viegas (2021)
Uvis:
Riccardo Verza
Giacomo Garavaglia
José Antonio Garcia
Ind:
Vincenzo Albanese (Bardiani, 2021)
John Archibald (Ribble Weldtite Pro Cycling, 2021)
Davide Bais (Cycling Team Friuli ASD, 2022)
Manuel Belletti (Androni, 2021)
Mark Christian (Canyion dhb p/b Soreen, 2021)
Lorenzo Fortunato (Vini Zabu - KTM, 2021)
Mattia Frapporti (Androni, 2021)
Francesco Gavazzi (Androni, 2021)
Arturo Gravalos Lopez (Kometa Xstra Cycling Team, 2021)
Luca Pacioni (Androni, 2021)
Edward Ravasi (UAE Team Emirates, 2021)
Samuele Rivi (Tirol KTM Cycling Team, 2022)
Luca Wackermann (Vini Zabu - KTM, 2021)
Ud:
Mathias Larsen (Restaurant Suri-Carl Ras)
Antonio Puppio (Team Qhubeka)
Juan Camacho (Karrierestop)
Euskaltel-Euskadi
Eksisterende kontrakter:
Mikel Bizkarra (2023)
Julen Irizar (2022)
Juan José Lobato (2023)
Antonio Angulo (2021)
Dzmitry Zhyhunou (2021)
Peio Giokoetxea (2021)
Mikel Iturria (2022)
Mikel Aristi (2021)
Txomin Juaristi (2021)
Gotzon Martín (2021)
Unai Cuadrado (2021)
Joan Bou (2021)
Antonio Jesus Soto (2021)
Mikel Alonso (2021)
Ibai Azurmendi (2021)
Iker Ballarin (2021)
Jokin Aranburu (2021)
Antonio Angulo (2021)
Uvis:
Ind:
Xabier Mikel Azparren (2022)
Luis Angel Mate (Cofidis, 2022)
Ud:
Ruben Fernandez (Cofidis)
Diego Lopez (Equipo Kern Pharma)
Eksisterende kontrakter:
Anton Kuzmin (2021)
Cristian Scaroni (2021)
Imerio Cima (2021)
Damiano Cima (2021)
Denis Nekrasov (2021)
Ivan Rovny (2021)
Simone Velasco (2021)
Igor Boev (2021)
Viacheslav Kuznetsov (2021)
Artem Nych (2021)
Petr Rikunov (2021)
Evgeny Shalunov (2021)
Dmitry Strakhov (2021)
Uvis:
Vladislav Kulikov
Alexandr Kulikovskiy
Stepan Kurianov
Aleksey Rybalkin
Ind:
Ilnur Zakarin (CCC Team, 2022)
Roman Kreuziger (NTT Pro Cycling, 2021)
Mathias Vacek (2022)
Pavel Kochetkov (CCC Team, 2021)
Ud:
Nippo Delko One Provence
Eksisterende kontrakter:
Pierre Barbier (2021)
José Manuel Díaz (2021)
Biniam Ghirmay Hailu (2021)
Eduard-Michael Grosu (2021)
Mulu Kinfe Hailemichael (2021)
Masahiro Ishigami (2021)
Atsushi Oka (2021)
Dusan Rajovic (2021)
Julien Trarieux (2022)
Alessandro Fedeli (2021)
Delio Fernández (2021)
José Goncalves (2021)
Justin Jules (2021)
Lucas De Rossi (2021)
Evaldas Siskevicius (2021)
Mauro Finetto (2021)
Uvis:
Riccardo Minali
Ind:
Alexandre Delettre (2022)
Simon Carr (Fra 1. august, 2020)
Yakob Debesay (FDJ Development, 2024)
Eduard Prades (Movistar, 2022)
Axel Zingle
Mathias Le Turnier (Cofidis, 2022)
Ud:
Romain Combaud (Team Sunweb, 2022)
Ramunas Navardauskas (Karrierestop)
Hideto Nakane (EF Pro Cycling, 2021)
Fumiyuki Beppu (EF Pro Cycling, 2021)
Julien El Fares (EF Pro Cycling, 2021)
Simon Carr (EF Education Nippo, 2022)
Rally Cycling
Eksisterende kontrakter:
Stephen Bassett
Nickolas Zukowsky
Rob Britton
Robin Carpenter
Pier-André Coté
Matteo Dal-Cin
Adam De Vos
Gavin Mannion
Kyle Murphy
Emerson Oronte
Nathan Brown
Uvis:
Ind:
Arvid De Kleijn (Rally Cycling, 2021)
Magnus Sheffield (Hot Tubes Cycling, 2022)
Joey Rosskopf (CCC Team, 2022)
Ben King (NTT Pro Cycling, 2021)
Keegan Swirbul (Ljubljana Gusto Santic, 2022)
Ud:
Ryan Anderson (Karrierestop)
Nigel Ellsay
Maël Guégan (Stagiaire)
Ty Magner
John Murphy (Stopper karrieren)
Jason Tesson (Stagiaire)
Eksisterende kontrakter:
Cédric Beullens (2021)
Sander De Pestel (2021)
Gilles De Wilde (2021)
Julian Mertens (2021)
Fabio Van Den Bossche (2021)
Kenny De Ketele (2021)
Lyndsay De Vylder (2021)
Robbe Ghys (2021)
Thomas Sprengers (2021)
Aaron Van Poucke (2021)
Aaron Verwilst (2021)
Thimo Willems (2021)
Sasha Weemans (2021)
Jordi Warlop (2021)
Kenneth Van Rooy (2021)
Aaron Verwilst (2021)
Uvis:
Emiel Planckaert
Ind:
Ward Vanhoof (Lotto Soudal U23, 2022)
Arne Marit (Lotto Soudal U23, 2022)
Ruben Apers (Lotto Soudal U23, 2022)
Jens Reynders (Hagens Berman Axeon, 2022)
Rune Herregodts (2022)
Alex Colman (Canyon dhb p/b Soreen, 2022)
Ud:
Amaury Capiot (Team Arkéa Samsic)
Kevin Deltombe (Karrierestop)
Edward Planckaert (Alpecin-Fenix)
Milan Menten (Bingoal - Wallonie Bruxelles)
Team Arkéa Samsic
Eksisterende kontrakter:
Winner Anacona (2021)
Warren Barguil (2022)
Thomas Boudat (2021)
Nacer Bouhanni (2021)
Élie Gesbert (2022)
Donavan Grondin (2022)
Thibault Guernalec (2022)
Kévin Ledanois (2021)
Matis Louvel (2021)
Christophe Noppe (2021)
Lukasz Owsian (2021)
Nairo Quintana (2022)
Dayer Quintana (2022)
Diego Rosa (2021)
Clément Russo (2021)
Connor Swift (2022)
Maxime Bouet (2021)
Benjamin Declercq (2021)
Anthony Delaplace (2021)
Romain Hardy (2021)
Daniel McLay (2022)
Laurent Pichon (2021)
Alan Riou (2021)
Bram Welten (2021)
Uvis:
Romain Le Roux
Florentin Lecamus-Lambert (Stagiaire)
Kevin Vauquelin (Stagiaire)
Ind:
Markus Pajur (2022)
Amaury Capiot (Sport Vlaanderen - Baloise, 2021)
Ud:
Franck Bonnamour (B&B Hotels - Vital Concept, 2022)
Florian Vachon (Karrierestop)
Benoit Jarrier (Karrierestop)
Team Novo Nordisk
Eksisterende kontrakter:
Hamish Beadle (2021)
Charles Planet (2023)
Sam Brand (2021)
Oliver Behringer (2021)
Mehdi Benhamouda (2021)
Stephen Clancy (2021)
Gerd De Keijzer (2021)
Joonas Henttala (2021)
Declan Irvine (2021)
Brian Kamstra (2021)
Péter Kusztor (2021)
David Lozano (2021)
Samuel Munday (2021)
Andrea Peron (2021)
Umberto Poli (2021)
Uvis:
Ulugbek Saidov
Ind:
Lucas Dauge (2022)
Logan Phippen (2022)
Ud:
Team Total Direct Energie
Eksisterende kontrakter:
Niccolò Bonifazio (2022)
Jérémy Cabot (2021)
Lilian Calmejane (2021)
Jérôme Cousin (2021)
Marlon Gaillard (2021)
Damien Gaudin (2021)
Fabien Grellier (2021)
Florian Maitre (2021)
Lorrenzo Manzin (2021)
Paul Ourselin (2021)
Adrien Petit (2021)
Romain Sicard (2021)
Julien Simon (2021)
Anthony Turgis (2022)
Dries Van Gestel (2021)
Niki Terpstra (2021)
Leonardo Bonifazio (2021)
Mathieu Burgaudeau (2022)
Uvis:
Théo Menant (Stagiaire)
Ind:
Pierre Latour (AG2R La Mondiale, 2022)
Alexander Geniez (AG2R La Mondiale, 2022)
Alexis Vuillermoz (AG2R La Mondiale, 2022)
Valentin Ferron (Fra 1. august, 2022)
Edvald Boasson Hagen (NTT Pro Cycling)
Victor de la Parte (CCC Team)
Chris Lawless (Ineos Grenadiers)
Fabien Doubey (Circus-Wanty Gobert, 2022)
Cristian Rodriguez (Caja Rural, 2022)
Ud:
Rein Taaramäe (Circus Wanty, 2022)
Jonathan Hivert (B&B Hotels, 2022)
Romain Cardis (St Michel - Auber93)
Simon Sellier (Karrierestop)
Uno-X Pro Cycling Team
Eksisterende kontrakter:
Jonas Abrahamsen (2021)
Idar Andersen (2021)
Erlend Blikra (2021)
Jacob Hindsgaul (2021)
Daniel Hoelgaard (2021)
Markus Hoelgaard (2021)
Morten Hulgaard (2021)
Jonas Iversby Hvideberg (2021)
Julis Johansen (2021)
Kristian Kulset (2021)
Sindre Kulset (2021)
Niklas Larsen (2021)
Erik Norsaeter Resell (2021)
Frederik Rodenberg (2021)
Lars Saugstad (2021)
Iver Skaarseth (2021)
Anders Skaarseth (2021)
Torjus Sleen (2021)
Torstein Træen (2021)
Martin Urianstad (2021)
Syver Wærsted (2021)
Uvis:
Ind:
Søren Wærenskjold (Joker Fuel of Norway, 2022)
Johannes Høsflot Klæbo (2025)
Johan Price-Pejtersen (Fra 1. august, 2022)
Kristoffer Halvorsen (EF Pro Cycling, 2022)
Anthon Charmig (Fra 1. juli 2021: ColoQuick, 2023)
Ud:
Andreas Leknessund (Team Sunweb, 2023)
Vini Zabù-KTM
Eksisterende kontrakter:
Andreas Bartolozzi (2021)
Mattia Bevilacqua (2021)
Matte de Bonis (2021)
Alessandor Iacchi (2021)
Jan Petelin (2021)
Veljko Stojnic (2021)
Etienne van Empel (2021)
Edoardo Zardini (2021)
Liam Bertazzo (2021)
Simone Bevilacqua (2021)
Andrea di Renzo (2021)
Roberto Carlos González (2021)
Riccardo Stacchiotti (2021)
Leonardo Tortomasi (2021)
Uvis:
Francesco Manuel Bongiorno
Matteo Busato
James Mitri
Gianmarco Begnoni
Ind:
Jakub Mareczko (CCC Team, 2022)
Joab Schneiter (Swiss Racing Academy, 2022)
Davide Orrico (Team Vorarlberg Santic, 2021)
Wout Van Elzakker (2022)
Ud:
Giovanni Visconti (Bardiani CSF Faizane, 2021)
Lorenzo Fortunato (Eolo-Kometa)
Umberto Mareno (Bardiani CSF Faizane)
Andrea Garosio (Bardiani CSF Faizane)
Lorenzo Rota (Intermarché Wanty Gobert)
Annonce
Annonce
Critérium du Dauphiné(2.UWT) 02/06-09/06
Classica Andorra Pirineus(1.1) 02/06
Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 01/06
Course de la Paix GP Jese...(2.NCUP) 30/05-02/06
Critérium du Dauphiné(2.UWT) 02/06-09/06
Classica Andorra Pirineus(1.1) 02/06
Women's Tour(2.WWT) 04/06-09/06
Tour de Korea(2.1) 05/06-09/06
ZLM Tour(2.1) 05/06-09/06
Grosser Preis des Kantons...(1.1) 07/06
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce
Transferlisten 2020-2021 - WorldTour
Transferlisten 2020-2021 - Dansk
Overblik: Disse ProTeams skifter navn i 2021
BHS-PL Beton Bornholm henter endnu et stortalent
Burgos BH siger farvel til brite og byder velkommen til 34-årig franskmand