I bunden af Col d'Aspin havde de fire udbrydere oparbejdet et forspring på små fem minutter, efter et stort arbejde af blandt andet Jens Voigt. Flere af de hold som ikke havde ramt udbruddet, gik med det samme i offensiven på Col d'Aspin, så det endte med at
Laurens Ten Dam (Rabobank), Sergio Paulinho (Astana), Jurgen Van den Broeck (Silence-Lotto),
Stéphane Goubert (Ag2r La Mondiale), Egoi Martínez (Euskaltel-Euskadi), Amets Txurruka (Euskaltel-Euskadi), Juan Manuel Gárate (Rabobank), David Moncoutié (Cofidis),
Vladimir Efimkin (AG2R La Mondiale) og Thomas Voeckler (Bbox Bouygues Telecom) fik samlet sig i en forfølgergruppe.
Stigningen var dog også for hård for Leonardo Duque som først måtte se sig indhentet af forfølgergruppen og kort efter også blev hentet af feltet. På toppen af stigningen havde de tre forreste lidt under tre minutter ned til forfølgergruppen, mens feltet var yderligere et halvt minut efter.
Derefter ventede så den 17,1 kilometer lange Col du Tourmalet. Desværre blev Jens Voigt fra frontgruppen, og derefter var Franco Pellizotti og Pierrick Fédrigo alene i spidsen.
Det var ventet, at nogle af favoritterne måske ville røre på sig på turen op ad Col du Tourmalet, men der var øjensynligt ingen, der havde benene til at udfordre det stærke Astana mandskab i dag.
Rabobank var endnu engang uheldige. Laurens Ten Dam styrtede på nedkørslen fra Tourmalet. Han kom dog på cyklen igen, men det har bestemt ikke været det hollandske holds Tour de France. Kaptajnen, Denis Menchov, er så langt tilbage allerede, at han i dag agerede vandbærer.
Med 40 kilometer tilbage begyndte forspringet at falde hurtigt for Franco Pellizotti (Liquigas) og Pierrick Fédrigo (BBox Bouygues Telecom). I feltet arbejdede Rabobank for Oscar Freire, mens Team Columbia i første omgang forholdt sig afventende. Udgangspunktet var, at George Hincapie skulle angrive med en kilometer igen, hvis udbryderne blev hentet. Rabobank havde dog ikke kræfterne, og derfter satte Caisse d'Epargne sig frem med Team Columbia lige efter.
Det lykkedes dog ikke at hente de to udbrydere, og i stedet var det Franco Pellizotti og Pierrick Fédrigo, der skulle afgøre sejren imellem sig. Selvom Pellizotti kom først ud af det sidste sving, så lykkedes det BBox Bouygues Telecom rytteren at overspurte italieneren på stregen, og det franske hold kan dermed glæde sig over endnu en etapesejr i hjemlandets største etapeløb.
Egoi Martínez fra Euskaltel-Euskadi er ny mand i løbets bjergtrøje. Han hentede point nok til at tage den fra Cofidis’ Christophe Kern.
For det danske Team Saxo Bank var der en overgang lettere panik. Med fire kilometer til mål havde Andy Schleck en punktering, men med hjælp fra Jens Voigt og et hurtigt reagerende team i ledsagebilen, nåede han op til feltet igen, så han undgik at tabe yderligere tid i det samlede klassement, hvor dagens etape ikke skabte væsentlige ændringer.
Foto: SirottiResultat af 9. etape1 Pierrick Fedrigo - BBOX Bouygues Telecom 04.05.31
2 Franco Pellizotti - Liquigas
3 Oscar Freire Gomez - Rabobank 0.34
4 Serguei Ivanov - Team Katusha
5 Peter Velits - Team Milram
6 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne
7 Greg Van Avermaet - Silence - Lotto
8 Geoffroy Lequatre - Agritubel
9 Alessandro Ballan - Lampre - NGC
10 Nicolas Roche -
AG2R La Mondiale 11 Jérémy Roy - Française des Jeux
12 Christophe Le Mevel - Française des Jeux
13 Sylvain Chavanel - Quick Step
14 Sébastien Minard - Cofidis, Le Credit en Ligne
15 Brice Feillu - Agritubel
16 George Hincapie - Team Columbia - HTC
17 Andreas Klöden - Astana
18 Pierre Rolland - BBOX Bouygues Telecom
19 Vincenzo Nibali - Liquigas
20 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi
21 Maxime Monfort - Team Columbia - HTC
22
Tony Martin - Team Columbia - HTC
23
Alberto Contador Velasco - Astana
24
Rinaldo Nocentini - AG2R La Mondiale
25
Christian Knees - Team Milram
26 Denis Menchov - Rabobank
27 Thomas Voeckler - BBOX Bouygues Telecom
28 Cadel Evans - Silence - Lotto
29
Linus Gerdemann - Team Milram
30 Christian Vande Velde - Garmin - Slipstream
31 Hayden Roulston - Cervelo Test Team
32
Ryder Hesjedal - Garmin - Slipstream
33 Jens Voigt - Team Saxo Bank
34 Andy Schleck - Team Saxo Bank
35 Vladimir Efimkin - AG2R La Mondiale
36 Fränk Schleck - Team Saxo Bank
37 Vladimir Karpets - Team Katusha
38 Alexandre Botcharov - Team Katusha
39 Levi Leipheimer - Astana
40 Luis León Sánchez Gil - Caisse d'Epargne
41 Bradley Wiggins - Garmin - Slipstream
42 Carlos Sastre Candil - Cervelo Test Team
43
Lance Armstrong - Astana
44 Haimar Zubeldia Aguirre - Astana
45 Michael Rogers - Team Columbia - HTC
46
Yaroslav Popovych - Astana
47 Kim Kirchen - Team Columbia - HTC
48 Roman Kreuziger - Liquigas
49 Jurgen Van Den Broeck - Silence - Lotto
50 Nicki Sørensen - Team Saxo Bank
51
Rigoberto Uran - Caisse d'Epargne
52
Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis, Le Credit en Ligne
53
Sandy Casar - Française des Jeux
54 José Angel Gomez Marchante - Cervelo Test Team
55 Chris Anker Sørensen - Team Saxo Bank
56 Volodymir Gustov - Cervelo Test Team
57 Frederik Willems - Liquigas
58 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi
59 Maxime Bouet - Agritubel
60 Egoi Martinez De Esteban - Euskaltel - Euskadi
61 Stéphane Goubert - AG2R La Mondiale
62 Gustav Erik Larsson - Team Saxo Bank
63 Carlos Barredo Llamazales - Quick Step
64
Matthew Lloyd - Silence - Lotto
65 David Moncoutie - Cofidis, Le Credit en Ligne
66 Laurent Lefevre - BBOX Bouygues Telecom
67 David Millar - Garmin - Slipstream
68 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Astana
69
Hubert Dupont - AG2R La Mondiale
70 Luis Pasamontes Rodriguez - Caisse d'Epargne
71 Yury Trofimov - BBOX Bouygues Telecom
72 Juan Manuel Garate Cepa - Rabobank
73 Nicolas Vogondy - Agritubel
74 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne
75 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne
76
Amaël Moinard - Cofidis, Le Credit en Ligne
77 Laurens ten Dam - Rabobank
78
Grischa Niermann - Rabobank 1.19
79 Rui Alberto Faria da Costa - Caisse d'Epargne 1.32
80 Charles Wegelius - Silence - Lotto 2.08
81 Martijn Maaskant - Garmin - Slipstream 00.15.15
82 Johan Van Summeren - Silence - Lotto
83
Mauro Santambrogio - Lampre - NGC
84 Joan Horrach Rippoll - Team Katusha
85 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel - Euskadi
86 Christophe Kern - Cofidis, Le Credit en Ligne 00.18.48
87 Alessandro Vanotti - Liquigas
88 Sebastian Lang - Silence - Lotto
89
Joost Posthuma - Rabobank
90 Christophe Moreau - Agritubel
91 Arnaud Coyot - Caisse d'Epargne
92 Marcin Sapa - Lampre - NGC
93 Jonathan Hivert - Skil-Shimano
94
Stef Clement - Rabobank
95 Filippo Pozzato - Team Katusha
96 Brian Vandborg - Liquigas
97 Kurt Asle Arvesen - Team Saxo Bank
98
Staf Scheirlinckx - Silence - Lotto
99 Fabian Cancellara - Team Saxo Bank
100 Aleksandr Kuschynski - Liquigas
101 Grégory Rast - Astana
102 Nikolai Troussov - Team Katusha
103 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi
104 Thierry Huppond - Skil-Shimano
105 José Luis Arrieta Lujambio - AG2R La Mondiale
106 Christophe Riblon - AG2R La Mondiale
107 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi
108 Stuart O'Grady - Team Saxo Bank
109 David Zabriskie - Garmin - Slipstream
110 Sylvain Calzati - Agritubel
111 Leonardo Duque - Cofidis, Le Credit en Ligne
112
Jussi Veikkanen - Française des Jeux
113 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi
114 David Loosli - Lampre - NGC
115
Julian Dean - Garmin - Slipstream
116 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank
117 Daniele Righi - Lampre - NGC
118 Johannes Fröhlinger - Team Milram
119
Cyril Dessel - AG2R La Mondiale
120 Jérôme Pineau - Quick Step
121 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Cervelo Test Team
122 Rémi Pauriol - Cofidis, Le Credit en Ligne
123 Yukiya Arashiro - BBOX Bouygues Telecom
124 Fabian Wegmann - Team Milram 00.24.57
125 Lloyd Mondory - AG2R La Mondiale
126 Stéphane Auge - Cofidis, Le Credit en Ligne
127 Matteo Tosatto - Quick Step
128 Romain Feillu - Agritubel
129 Andreas Klier - Cervelo Test Team
130
Yauheni Hutarovich - Française des Jeux
131 Peter Wrolich - Team Milram
132 Gerald Ciolek - Team Milram
133 Marco Bandiera - Lampre - NGC
134
Mark Cavendish - Team Columbia - HTC
135 Bernhard Eisel - Team Columbia - HTC
136
Niki Terpstra - Team Milram
137 Bert Grabsch - Team Columbia - HTC
138 Thor Hushovd - Cervelo Test Team
139 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi
140
Fumiyuki Beppu - Skil-Shimano
141 Sébastien Rosseler - Quick Step
142 Mickael Delage - Silence - Lotto
143 Cyril Lemoine - Skil-Shimano
144 Stijn Devolder - Quick Step
145 Fabio Sabatini - Liquigas
146 Stijn Vandenbergh - Team Katusha
147
Heinrich Haussler - Cervelo Test Team
148 Brett Lancaster - Cervelo Test Team
149
Steven de Jongh - Quick Step
150
Koen de Kort - Skil-Shimano
151
Marzio Bruseghin - Lampre - NGC
152 Daniele Bennati - Liquigas
153 Simon Spilak - Lampre - NGC
154 Tyler Farrar - Garmin - Slipstream
155 Tom Boonen - Quick Step
156 William Bonnet - BBOX Bouygues Telecom
157 Anthony Geslin - Française des Jeux
158 Alexandre Pichot - BBOX Bouygues Telecom
159 Benoït Vaugrenard - Française des Jeux
160 Jérôme Coppel - Française des Jeux
161 Mark Renshaw - Team Columbia - HTC
162 Albert Timmer - Skil-Shimano
163
Dmitriy Muravyev - Astana
164 Mikhail Ignatiev - Team Katusha
165 Marcus Fothen - Team Milram
166 Angelo Furlan - Lampre - NGC
167
Saïd Haddou - BBOX Bouygues Telecom
168 Simon Geschke - Skil-Shimano
169
Samuel Dumoulin - Cofidis, Le Credit en Ligne
170
Danny Pate - Garmin - Slipstream
171 Kenny Robert van Hummel - Skil-Shimano 00.38.03
Samlet Stilling1 Rinaldo Nocentini - AG2R La Mondiale 10.24.21
2 Alberto Contador Velasco - Astana 0.06
3 Lance Armstrong - Astana 0.08
4 Levi Leipheimer - Astana 0.39
5 Bradley Wiggins - Garmin - Slipstream 0.46
6 Andreas Klöden - Astana 0.54
7 Tony Martin - Team Columbia - HTC 1.00
8 Christian Vande Velde - Garmin - Slipstream 1.24
9 Andy Schleck - Team Saxo Bank 1.49
10 Vincenzo Nibali - Liquigas 1.54
11 Luis León Sánchez Gil - Caisse d'Epargne 2.16
12 Maxime Monfort - Team Columbia - HTC 2.21
13 Fränk Schleck - Team Saxo Bank 2.25
14 Roman Kreuziger - Liquigas 2.40
15 Vladimir Efimkin - AG2R La Mondiale 2.45
16 Carlos Sastre Candil - Cervelo Test Team 2.52
17 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 3.02
18 Cadel Evans - Silence - Lotto 3.07
19 Kim Kirchen - Team Columbia - HTC 3.16
20 Vladimir Karpets - Team Katusha 3.49
21 Sandy Casar - Française des Jeux 3.58
22 Haimar Zubeldia Aguirre - Astana 4.14
23 Yaroslav Popovych - Astana 4.20
24 Linus Gerdemann - Team Milram
25 Brice Feillu - Agritubel 4.26
26 Alexandre Botcharov - Team Katusha 5.00
27 Denis Menchov - Rabobank 5.02
28 George Hincapie - Team Columbia - HTC 5.25
29 Peter Velits - Team Milram 5.28
30 Christophe Le Mevel - Française des Jeux 6.03
31 Stéphane Goubert - AG2R La Mondiale 6.54
32 Juan Manuel Garate Cepa - Rabobank 6.56
33 Gustav Erik Larsson - Team Saxo Bank 6.59
34 David Moncoutie - Cofidis, Le Credit en Ligne 7.27
35 Chris Anker Sørensen - Team Saxo Bank 8.06
36 Christian Knees - Team Milram 8.21
37 Jurgen Van Den Broeck - Silence - Lotto 9.37
38 Pierre Rolland - BBOX Bouygues Telecom 9.59
39 Nicki Sørensen - Team Saxo Bank 00.10.36
40 Laurens ten Dam - Rabobank 00.11.44
41 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Astana 00.11.50
42 Sylvain Chavanel - Quick Step 00.12.00
43 José Angel Gomez Marchante - Cervelo Test Team 00.12.17
44 Jérémy Roy - Française des Jeux 00.13.52
45 Volodymir Gustov - Cervelo Test Team 00.14.37
46 Franco Pellizotti - Liquigas 00.14.49
47 Sébastien Minard - Cofidis, Le Credit en Ligne 00.14.56
48 Egoi Martinez De Esteban - Euskaltel - Euskadi 00.15.30
49 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 00.16.02
50 Nicolas Roche - AG2R La Mondiale 00.16.45
51 Laurent Lefevre - BBOX Bouygues Telecom 00.16.52
52 Rigoberto Uran - Caisse d'Epargne 00.17.07
53 Yury Trofimov - BBOX Bouygues Telecom 00.18.40
54 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 00.20.13
55 Hubert Dupont - AG2R La Mondiale 00.20.55
56 Christophe Riblon - AG2R La Mondiale 00.21.34
57 Jens Voigt - Team Saxo Bank 00.23.02
58 Luis Pasamontes Rodriguez - Caisse d'Epargne 00.23.38
59 Nicolas Vogondy - Agritubel 00.24.44
60 Grischa Niermann - Rabobank 00.25.03
61 Rémi Pauriol - Cofidis, Le Credit en Ligne 00.26.43
62 David Millar - Garmin - Slipstream 00.27.18
63 Christophe Moreau - Agritubel 00.27.58
64 Thomas Voeckler - BBOX Bouygues Telecom 00.28.03
65 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 00.28.07
66 Geoffroy Lequatre - Agritubel 00.28.08
67 Carlos Barredo Llamazales - Quick Step 00.29.01
68 Kurt Asle Arvesen - Team Saxo Bank 00.29.48 69 David Zabriskie - Garmin - Slipstream 00.29.50
70 Ryder Hesjedal - Garmin - Slipstream 00.31.28
71 Matthew Lloyd - Silence - Lotto 00.31.57
72 José Luis Arrieta Lujambio - AG2R La Mondiale 00.32.01
73 Jérôme Pineau - Quick Step 00.32.44
74 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 00.32.49
75 Serguei Ivanov - Team Katusha 00.33.23
76 Johannes Fröhlinger - Team Milram 00.33.28
77 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel - Euskadi 00.34.51
78 Maxime Bouet - Agritubel 00.35.02
79 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 00.35.22
80 Charles Wegelius - Silence - Lotto 00.35.40
81 Alessandro Ballan - Lampre - NGC 00.35.43
82 Fabian Cancellara - Team Saxo Bank 00.36.11 83 Frederik Willems - Liquigas 00.36.46
84 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 00.37.52
85 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi 00.39.02
86 Pierrick Fedrigo - BBOX Bouygues Telecom 00.39.43
87 Cyril Dessel - AG2R La Mondiale 00.39.54
88 Rui Alberto Faria da Costa - Caisse d'Epargne 00.41.25
89 Oscar Freire Gomez - Rabobank 00.41.58
90 Hayden Roulston - Cervelo Test Team 00.42.10
91 Aleksandr Kuschynski - Liquigas 00.42.35
92 Sylvain Calzati - Agritubel 00.42.38
93 Amaël Moinard - Cofidis, Le Credit en Ligne 00.43.48
94 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis, Le Credit en Ligne 00.44.31
95 Greg Van Avermaet - Silence - Lotto 00.44.45
96 Sebastian Lang - Silence - Lotto 00.47.25
97 David Loosli - Lampre - NGC 00.48.04
98 Filippo Pozzato - Team Katusha 00.48.08
99 Jussi Veikkanen - Française des Jeux 00.48.57
100 Simon Spilak - Lampre - NGC 00.49.07
101 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Cervelo Test Team 00.50.35
102 Martijn Maaskant - Garmin - Slipstream 00.51.20
103 Christophe Kern - Cofidis, Le Credit en Ligne 00.51.29
104 Thierry Huppond - Skil-Shimano 00.52.21
105 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 00.52.49
106 Johan Van Summeren - Silence - Lotto 00.54.12
107 Heinrich Haussler - Cervelo Test Team 00.55.24
108 Stijn Devolder - Quick Step 00.55.45
109 Alessandro Vanotti - Liquigas 00.55.50
110 Joost Posthuma - Rabobank 00.56.53
111 Jérôme Coppel - Française des Jeux 00.57.40
112 Marzio Bruseghin - Lampre - NGC 00.57.57
113 Marcus Fothen - Team Milram 00.59.14
114 Sébastien Rosseler - Quick Step 00.59.34
115 Stuart O'Grady - Team Saxo Bank 00.59.42
116 Brian Vandborg - Liquigas 00.59.44 117 Michael Rogers - Team Columbia - HTC 01.00.44
118 Joan Horrach Rippoll - Team Katusha 01.03.53
119 Anthony Geslin - Française des Jeux 01.04.01
120 Lloyd Mondory - AG2R La Mondiale 01.04.18
121 Thor Hushovd - Cervelo Test Team 01.04.32
122 Stef Clement - Rabobank 01.04.47
123 Leonardo Duque - Cofidis, Le Credit en Ligne 01.05.23
124 Arnaud Coyot - Caisse d'Epargne 01.07.00
125 Daniele Righi - Lampre - NGC 01.08.09
126 Benoït Vaugrenard - Française des Jeux 01.08.12
127 Nikolai Troussov - Team Katusha 01.08.57
128 Alexandre Pichot - BBOX Bouygues Telecom 01.10.19
129 Julian Dean - Garmin - Slipstream 01.10.38
130 Matteo Tosatto - Quick Step 01.12.14
131 Daniele Bennati - Liquigas 01.12.45
132 Mikhail Ignatiev - Team Katusha 01.12.49
133 Koen de Kort - Skil-Shimano 01.13.01
134 Stijn Vandenbergh - Team Katusha 01.13.23
135 Mark Cavendish - Team Columbia - HTC 01.13.54
136 Bert Grabsch - Team Columbia - HTC 01.14.02
137 Brett Lancaster - Cervelo Test Team 01.14.04
138 Simon Geschke - Skil-Shimano 01.14.44
139 Mauro Santambrogio - Lampre - NGC 01.15.10
140 Grégory Rast - Astana 01.15.19
141 Gerald Ciolek - Team Milram 01.15.32
142 Peter Wrolich - Team Milram 01.16.07
143 Marcin Sapa - Lampre - NGC 01.16.09
144 Samuel Dumoulin - Cofidis, Le Credit en Ligne 01.16.19
145 Mickael Delage - Silence - Lotto 01.16.47
146 Yukiya Arashiro - BBOX Bouygues Telecom 01.17.56
147 Marco Bandiera - Lampre - NGC 01.19.10
148 Steven de Jongh - Quick Step 01.20.23
149 Romain Feillu - Agritubel 01.20.37
150 Fabian Wegmann - Team Milram 01.20.38
151 Fabio Sabatini - Liquigas 01.21.25
152 Tom Boonen - Quick Step 01.21.41
153 Stéphane Auge - Cofidis, Le Credit en Ligne 01.21.56
154 Bernhard Eisel - Team Columbia - HTC 01.22.25
155 Cyril Lemoine - Skil-Shimano 01.22.51
156 Albert Timmer - Skil-Shimano 01.22.56
157 Fumiyuki Beppu - Skil-Shimano 01.23.04
158 Mark Renshaw - Team Columbia - HTC
159 Saïd Haddou - BBOX Bouygues Telecom 01.23.43
160 Dmitriy Muravyev - Astana 01.23.46
161 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi 01.23.52
162 Staf Scheirlinckx - Silence - Lotto 01.24.35
163 William Bonnet - BBOX Bouygues Telecom 01.24.36
164 Tyler Farrar - Garmin - Slipstream 01.26.32
165 Niki Terpstra - Team Milram 01.26.38
166 Jonathan Hivert - Skil-Shimano 01.28.54
167 Danny Pate - Garmin - Slipstream 01.29.42
168 Andreas Klier - Cervelo Test Team 01.32.46
169 Yauheni Hutarovich - Française des Jeux 01.33.10
170 Angelo Furlan - Lampre - NGC 01.43.42
171 Kenny Robert van Hummel - Skil-Shimano 01.59.32
Pointkonkurrencen1 Thor Hushovd - Cervelo Test Team 117 pts
2 Mark Cavendish - Team Columbia - HTC 106
3 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 75
4 Gerald Ciolek - Team Milram 66
5 Oscar Freire Gomez - Rabobank 62
6 Fabian Cancellara - Team Saxo Bank 55 7 Tyler Farrar - Garmin - Slipstream 54
8 Thomas Voeckler - BBOX Bouygues Telecom 47
9 Franco Pellizotti - Liquigas 47
10 Jérôme Pineau - Quick Step 46
11 Romain Feillu - Agritubel 39
12 Nicolas Roche - AG2R La Mondiale 38
13 Pierrick Fedrigo - BBOX Bouygues Telecom 36
14 Samuel Dumoulin - Cofidis, Le Credit en Ligne 36
15 Andreas Klöden - Astana 34
16 Lloyd Mondory - AG2R La Mondiale 34
17 Mikhail Ignatiev - Team Katusha 34
18 George Hincapie - Team Columbia - HTC 32
19 Maxime Bouet - Agritubel 31
20 Rinaldo Nocentini - AG2R La Mondiale 31
21 Stéphane Auge - Cofidis, Le Credit en Ligne 30
22 Yukiya Arashiro - BBOX Bouygues Telecom 30
23 Cadel Evans - Silence - Lotto 29
24 Angelo Furlan - Lampre - NGC 29
25 Mark Renshaw - Team Columbia - HTC 28
26 Sylvain Chavanel - Quick Step 27
27 Christophe Kern - Cofidis, Le Credit en Ligne 27
28 Alessandro Ballan - Lampre - NGC 26
29 Cyril Lemoine - Skil-Shimano 26
30 Koen de Kort - Skil-Shimano 25
31 Luis León Sánchez Gil - Caisse d'Epargne 24
32 Tony Martin - Team Columbia - HTC 24
33 Sandy Casar - Française des Jeux 23
34 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 22
35 Alberto Contador Velasco - Astana 22
36 Brice Feillu - Agritubel 21
37 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 21
38 Linus Gerdemann - Team Milram 21
39 Peter Velits - Team Milram 21
40 Leonardo Duque - Cofidis, Le Credit en Ligne 20
41 Christophe Riblon - AG2R La Mondiale 20
42 Filippo Pozzato - Team Katusha 20
43 Fabian Wegmann - Team Milram 19
44 William Bonnet - BBOX Bouygues Telecom 19
45 Andy Schleck - Team Saxo Bank 18 46 Roman Kreuziger - Liquigas 18
47 Egoi Martinez De Esteban - Euskaltel - Euskadi 18
48 Fumiyuki Beppu - Skil-Shimano 18
49 Kenny Robert van Hummel - Skil-Shimano 18
50 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 17
51 Johannes Fröhlinger - Team Milram 17
52 Bradley Wiggins - Garmin - Slipstream 16
53 Yaroslav Popovych - Astana 15
54 Nikolai Troussov - Team Katusha 15
55 Stef Clement - Rabobank 14
56 Vincenzo Nibali - Liquigas 14
57 Serguei Ivanov - Team Katusha 14
58 Thierry Huppond - Skil-Shimano 14
59 Levi Leipheimer - Astana 13
60 Vladimir Efimkin - AG2R La Mondiale 13
61 Greg Van Avermaet - Silence - Lotto 13
62 Saïd Haddou - BBOX Bouygues Telecom 13
63 Marcin Sapa - Lampre - NGC 12
64 Jérémy Roy - Française des Jeux 12
65 Heinrich Haussler - Cervelo Test Team 11
66 Sébastien Rosseler - Quick Step 11
67 Albert Timmer - Skil-Shimano 11
68 David Millar - Garmin - Slipstream 10
69 Anthony Geslin - Française des Jeux 10
70 Sébastien Minard - Cofidis, Le Credit en Ligne 10
71 Cyril Dessel - AG2R La Mondiale 10
72 Lance Armstrong - Astana 9
73 Alexandre Pichot - BBOX Bouygues Telecom 9
74 Kim Kirchen - Team Columbia - HTC 8
75 Geoffroy Lequatre - Agritubel 8
76 Maxime Monfort - Team Columbia - HTC 5
77 Alexandre Botcharov - Team Katusha 5
78 Tom Boonen - Quick Step 5
79 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi 5
80 Fränk Schleck - Team Saxo Bank 4
81 Christophe Le Mevel - Française des Jeux 4
82 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 4
83 Aleksandr Kuschynski - Liquigas 4
84 Fabio Sabatini - Liquigas 4
85 Yauheni Hutarovich - Française des Jeux 4
86 Christian Knees - Team Milram 3
87 Jens Voigt - Team Saxo Bank 3 88 Simon Geschke - Skil-Shimano 3
89 Mickael Delage - Silence - Lotto 3
90 Steven de Jongh - Quick Step 3
91 Haimar Zubeldia Aguirre - Astana 2
92 Juan Manuel Garate Cepa - Rabobank 2
93 Kurt Asle Arvesen - Team Saxo Bank 2
94 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 2
95 Grischa Niermann - Rabobank 1
96 Michael Rogers - Team Columbia - HTC 1
Bjergkonkurrencen1 Egoi Martinez De Esteban - Euskaltel - Euskadi 78 pts
2 Christophe Kern - Cofidis, Le Credit en Ligne 59
3 Franco Pellizotti - Liquigas 55
4 Brice Feillu - Agritubel 49
5 Pierrick Fedrigo - BBOX Bouygues Telecom 49
6 Christophe Riblon - AG2R La Mondiale 46
7 Sandy Casar - Française des Jeux 43
8 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 38
9 Vladimir Efimkin - AG2R La Mondiale 35
10 Rinaldo Nocentini - AG2R La Mondiale 34
11 Juan Manuel Garate Cepa - Rabobank 32
12 Johannes Fröhlinger - Team Milram 32
13 David Moncoutie - Cofidis, Le Credit en Ligne 31
14 Thomas Voeckler - BBOX Bouygues Telecom 31
15 Luis León Sánchez Gil - Caisse d'Epargne 26
16 Jérôme Pineau - Quick Step 23
17 George Hincapie - Team Columbia - HTC 21
18 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 21
19 Jurgen Van Den Broeck - Silence - Lotto 20
20 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 20
21 Cadel Evans - Silence - Lotto 19
22 Laurens ten Dam - Rabobank 17
23 Aleksandr Kuschynski - Liquigas 17
24 Alberto Contador Velasco - Astana 15
25 Stéphane Auge - Cofidis, Le Credit en Ligne 14
26 Pierre Rolland - BBOX Bouygues Telecom 14
27 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Astana 14
28 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 13
29 Haimar Zubeldia Aguirre - Astana 12
30 Jens Voigt - Team Saxo Bank 11
31 Mikhail Ignatiev - Team Katusha 11
32 Levi Leipheimer - Astana 10
33 Leonardo Duque - Cofidis, Le Credit en Ligne 10
34 Jussi Veikkanen - Française des Jeux 9
35 David Zabriskie - Garmin - Slipstream 9
36 David Millar - Garmin - Slipstream 8
37 Sylvain Chavanel - Quick Step 8
38 Tony Martin - Team Columbia - HTC 6
39 Anthony Geslin - Française des Jeux 6
40 Koen de Kort - Skil-Shimano 6
41 Fabian Cancellara - Team Saxo Bank 6
42 Cyril Dessel - AG2R La Mondiale 5
43 Maxime Bouet - Agritubel 4
44 Alexandre Botcharov - Team Katusha 3
45 Marcus Fothen - Team Milram 3
46 Laurent Lefevre - BBOX Bouygues Telecom 2
47 Samuel Dumoulin - Cofidis, Le Credit en Ligne 2
48 Bradley Wiggins - Garmin - Slipstream 1
49 Rémi Pauriol - Cofidis, Le Credit en Ligne 1
50 Stef Clement - Rabobank 1
51 Albert Timmer - Skil-Shimano 1
Ungdomskonkurrencen1 Tony Martin - Team Columbia - HTC 10.25.21
2 Andy Schleck - Team Saxo Bank 0.49 3 Vincenzo Nibali - Liquigas 0.54
4 Roman Kreuziger - Liquigas 1.40
5 Brice Feillu - Agritubel 3.26
6 Peter Velits - Team Milram 4.28
7 Chris Anker Sørensen - Team Saxo Bank 7.06 8 Pierre Rolland - BBOX Bouygues Telecom 8.59
9 Nicolas Roche - AG2R La Mondiale 00.15.45
10 Rigoberto Uran - Caisse d'Epargne 00.16.07
11 Yury Trofimov - BBOX Bouygues Telecom 00.17.40
12 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 00.27.07
13 Johannes Fröhlinger - Team Milram 00.32.28
14 Maxime Bouet - Agritubel 00.34.02
15 Rui Alberto Faria da Costa - Caisse d'Epargne 00.40.25
16 Greg Van Avermaet - Silence - Lotto 00.43.45
17 Simon Spilak - Lampre - NGC 00.48.07
18 Thierry Huppond - Skil-Shimano 00.51.21
19 Heinrich Haussler - Cervelo Test Team 00.54.24
20 Jérôme Coppel - Française des Jeux 00.56.40
21 Nikolai Troussov - Team Katusha 01.07.57
22 Mikhail Ignatiev - Team Katusha 01.11.49
23 Stijn Vandenbergh - Team Katusha 01.12.23
24 Mark Cavendish - Team Columbia - HTC 01.12.54
25 Simon Geschke - Skil-Shimano 01.13.44
26 Mauro Santambrogio - Lampre - NGC 01.14.10
27 Gerald Ciolek - Team Milram 01.14.32
28 Mickael Delage - Silence - Lotto 01.15.47
29 Yukiya Arashiro - BBOX Bouygues Telecom 01.16.56
30 Marco Bandiera - Lampre - NGC 01.18.10
31 Romain Feillu - Agritubel 01.19.37
32 Fabio Sabatini - Liquigas 01.20.25
33 Albert Timmer - Skil-Shimano 01.21.56
34 Tyler Farrar - Garmin - Slipstream 01.25.32
35 Niki Terpstra - Team Milram 01.25.38
36 Jonathan Hivert - Skil-Shimano 01.27.54
Holdkonkurrencen1 AG2R-La Mondiale 05.39.15
2 Astana 0.03
3 Team Columbia - HTC 4.45
4 Team Milram 5.20
5 Team Saxo Bank 5.24
6 Garmin - Slipstream 5.56
7 Caisse d'Epargne 7.05
8 Cofidis Le Credit En Ligne 00.10.00
9 Rabobank 00.11.11
10 Francaise Des Jeux 00.12.59
11 Euskaltel - Euskadi 00.13.07
12 Cervelo Test Team 00.16.13
13 Liquigas 00.18.10
14 Bbox Bouygues Telecom 00.22.05
15 Silence - Lotto 00.23.15
16 Agritubel 00.24.36
17 Team Katusha 00.27.41
18 Quick Step 00.50.05
19 Lampre - N.G.C 01.35.23
20 Skil-Shimano 02.53.45