Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Danskeren tager dermed sin samlede førertrøje tilbage, som hun tabte i anden afdeling, efter en perfekt weekend, hvor hun vandt begge løb. Hos mændende nappede Nino Schurter sejren.
Annonce
Det blev en weekend under meget tørre og støvede forhold for rytterne i Nove Mesto, Tjekkiet. Det var i realiteten udelukkende et løb mellem to ryttere hos kvinderne, Annika Langvad (Specialized) og Jolanda Neff (Kross Racing), der allerede fra første runde tog føringen og satte stort pres på bakkerne.
Den 34-årige dansker var tydeligvis den stærkeste rytter på bakkerne, men hendes kompagnon var ditto på nedkørslerne, derfor kom det helt ned til de sidste 150 meter, hvor danskeren fik åbnet et hul, som ikke blev lukket igen, hvilket betød hun tog sin anden sejr i MTB-World Cuppen.
Mændenes løb måtte afgøres med målfoto
Det blev et meget kaotisk løb, hvor der allerede inden for de første 150 meter var sket tre styrt. Senere på ruten blev fredagens vinder af Short Track, Sam Gaze, også ramt af uheld, da han punkterede og tabte mere end tre minutter, hvilket betød han udgik.
I front var det dog Nino Schurter (Scott-SRAM) og Mathieu van der Poel (Corendon-Circus), der satte et højt tempo, hvor de samarbejdede indtil tredje runde, da van der Poel gled i et støvet sving, hvor han tydeligt var medtaget af hans skader, og kom derfor ikke tilbage igen.
En der kom tilbage til front var derimod Lars Forster (BMC), som dog blev smidt igen på fjerde runde, hvor Schurter dog fik selskab af Anton Cooper (Trek Factory) og Maxime Marotte (Cannondale Factory). Sidstnævnte blev dog hægtet af på sidste omgang, men de to andre fik kørt en hæsblæsende spurt, der dog blev vundet af Nino Schurter med en dækbredde, og han kunne dermed tage sin 28. World Cup sejr i karrieren.
Sebastian Fini gennemgik ikke sit mest heldige løb i Tjekkiet, da han blev ramt af to punkteringer undervejs og måtte tage til takke med en plads som nummer 83, hvilket var knap ni minutter efter vinderen
Succes til Degn i U23-klassen
Selvom GHOST Factory Racing Team ikke havde meget succes i senior-klasserne, så kunne de unge sørge for en god weekend til organisationen, da Sina Frei og Malene Degn kørte den resterende del af kvindernes U23-felt ud af baghjulet, men desværre måtte danskeren sande et minimalt nederlag på målstregen, da Sina Frei tog sejren med få centimeter.
Vort andet danske islæt i U23 er stortalentet, Simon Andreassen, der sluttede som nummer 4 i Nove Mesto, hvilket er en væsentlig forbedret placering af den unge dansker, der blev nummer 24 sidste uge, endnu et bevis på, at han er på vej til at komme sig over den skade, der har plaget ham over en længere periode.
Resultat Elite Kvinder
1 Annika Langvad - Specialized Racing 1:20:37
2 Jolanda Neff - Kross Racing 1:20:38
3 Pauline Ferrand Prevot - Canyon Factory Racing Xc 1:21:24
4 Emily Batty - Trek Factory Racing Xc 1:21:41
5 Maja Wloszczowska - Kross Racing Team 1:23:03
6 Gunn-Rita Dahle Flesjaa - Team Merida Gunn-Rita 1:23:21
7 Giha Michiels 1:23:36
8 Alessandra Keller - Thömus - Rn Racing Team 1:23:45
9 Kate Courtney - Specialized Racing 1:23:49
10 Anne Tabuer - Cst Sandd American Eagle Mtb Racing Team 1:23:56
11 Elisabeth Brandau 1:23:59
12 Anne Terpstra - Ghost Factory Racing 1:24:39
13 Chole Woodruff - Stan'S-Pivot Pro Team p/b Maxxis 1:25:08
14 Haley Smith - Norco Factory Team Xc - 1:25:10
15 Yana Belomoina - Cst Sandd American Eagle Mtb Racing Team 1:25:18
Resultat Elite Herrer
1 Nino Schurter - Scott-Sram Mtb Racing 1:21:31
2 Anton Cooper - Trek Factory Racing Xc 1:21:31
3 Maxime Marotte - Cannondale Factory Racing Xc 1:21:39
4 Lars Forster - BMC 1:22:15
5 Manuel Fumic - Cannondale Factory Racing Xc 1:22:20
6 Henrique Avancini - Cannondale Factory Racing Xc 1:22:27
7 Florian Vogel - Focus Xc Team 1:22:33
8 Arnis Petersons - Zzk 1:22:35
9 Jaroslav Kulhavy - Specialized Racing 1:22:35
10 Carlos Coloma Nicolas - Primaflor Mondraker Rotor 1:22:58
11 Hugo Drechou - Massi 1:23:13
12 Andri Frishknecht - Scott-Sram Mtb Racing 1:23:14
13 Martin Loo 1:23:14
14 Tituan Carod - BMC 1:23:25
15 Andrea Tiberi - Team Focus Selle Italia 1:23:26
Annonce
Annonce
Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 01/06
Course de la Paix GP Jese...(2.NCUP) 30/05-02/06
Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 01/06
Critérium du Dauphiné(2.UWT) 02/06-09/06
Classica Andorra Pirineus(1.1) 02/06
Women's Tour(2.WWT) 04/06-09/06
Tour de Korea(2.1) 05/06-09/06
ZLM Tour(2.1) 05/06-09/06
Grosser Preis des Kantons...(1.1) 07/06
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce