Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Kiryll Pozdnyakov fra John Ebsens mandskab fører stadig Tour de Taiwan samlet efter dagens etape, der endte i en spurt.
Annonce
Tour de Taiwans tredje etape skulle afgøres i en massespurt, hvor Mohammed Shahrul Mat Amin (Terengganu Cycling Team) var hurtigst og sejrede foran australieren Bernard Sulzberger (Drapac Cycling Team), mens Andreas Müller (Arbö Gebrüder Weiss), kendt fra banecykling, blev nummer tre.
John Ebsen (Synergy – Baku Cycling Project) kom ind i en lille gruppe 26 sekunder efter feltet på dagens etape, og desværre ser det pt. ikke ud til at danskeren opnår endnu et topresultat efter den imponerende præstation i Tour de Langkawi tidligere på sæsonen, omend løbet endnu er langt. Ebsen ligger nu nummer 29 i klassementet.
Til gengæld ser det godt ud for John Ebsens mandskab, for de fører stadig løbet med Kiryll Pozdnyakov, der har et enkelt sekunds forspring til Sulzberger, mens Nathan Earle (Huon Salmon Genesys Wealth powered by Praties) er på tredjepladsen yderligere to sekunder efter.
Resultat af 3. etape
1 Mohd Shahrul Mat Amin - Terengganu Cycling Team 3.15.33
2 Bernard Sulzberger - DRAPAC Cycling
3 Andreas Müller - ARBÖ-Gebrüder Weiss-Oberndorfer
4 Adiq Othman - Champion System Pro Cycling Team
5 Takeaki Ayabe - Aisan Racing Team
6 Hayato Yoshida - Shimano Racing Team
7 Kirill Pozdnyakov - Synergy Baku Cycling Project Team
8 Grischa Janorschke - NUTRIXXION ABUS
9 Oddbjørn Klomtsen Andersen - Team Frøy-Bianchi
10 Max Walsleben - NUTRIXXION ABUS
11 Benjamin Edmüller - ARBÖ-Gebrüder Weiss-Oberndorfer
12 Luke Keough - UnitedHealthCare Pro Cycling
13 Mohammad Saufi Mat Senan - Terengganu Cycling Team
14 Sirironnachai Sarawut - Thailand National Team
15 Louis Meintjes - MTN Qhubeka
16 Yuzuru Suzuki - Shimano Racing Team
17 Masakazu Ito - Aisan Racing Team
18 Robbie Hucker - DRAPAC Cycling
19 Muhammad Fauzan Ahmad Lufti - Malaysia National Team
20 Po Hung Wu - Team Senter - Merida
21 Nathan Earle - Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser
22 Ki Ho Choi - Team Hong Kong China
23 Ian Bibby - Madison Genesis Team
24 Tsgabu Grmay - MTN Qhubeka
25 Sai-Udomsin Phuchong - Thailand National Team
26 Sigurd Nesset - Team Frøy-Bianchi
27 Hiroki Nishimura - Japan National Team
28 Anthony Giacoppo - Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser
29 Hui Zhang - Max Success Sports Cycling Team
30 Jai Crawford - Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser
31 Liam Holohan - Madison Genesis Team
32 Thomas Vaubourzeix - Team La Pomme Marseille
33 Ryan Sherlock - Polygon Sweet Nice Team
34 Yoshimitsu Hiratsuka - Aisan Racing Team
35 King Lok Cheung - Team Hong Kong China
36 David Clarke - Synergy Baku Cycling Project Team
37 Dirk Müller - NUTRIXXION ABUS
38 Benjamin Giraud - Team La Pomme Marseille
39 Morten Sandvik - Team Frøy-Bianchi
40 Liphongyu Navuti - Thailand National Team 0.00.17
41 Chen Lu Qin - Max Success Sports Cycling Team
42 Bradley White - UnitedHealthCare Pro Cycling 0.00.19
43 Kun Hung Hung - Team Senter - Merida 0.00.21
44 Yin Chih Wang - CCN Cycling Team
45 Burr Ho - Team Hong Kong China
46 Hsin Hua Huang - Team Senter - Merida
47 Mohd Saiful Anwar Azis - Terengganu Cycling Team
48 Boonratanathanakorn Thurakit - Thailand National Team 0.00.24
49 Mohd Nur Rizuan Zainal - Malaysia National Team 0.00.26
50 Lee Rodgers - CCN Cycling Team
51 John Kronborg Ebsen - Synergy Baku Cycling Project Team
52 Che Wei Hu - Team Senter - Merida 0.00.29
53 Nur Arif Prayoga - Polygon Sweet Nice Team
54 Jacques Janse Van Rensburg - MTN Qhubeka
55 Halvor Tandrevold - Team Frøy-Bianchi 0.00.32
56 Yat Wai Chan - Team Hong Kong China
57 Chun Wing Leung - Team Hong Kong China
58 Brennan Townshend - Madison Genesis Team 0.00.36
59 Ahmad Fahmi Farhan Ahmad Fuat - Malaysia National Team
60 Ohko Shimizu - Japan National Team
61 Mohd Nor Umardi Rosdi - Terengganu Cycling Team
62 Christoph Scweizer - Synergy Baku Cycling Project Team 0.00.40
63 Jakub Kratochvila - ARBÖ-Gebrüder Weiss-Oberndorfer 0.00.42
64 Petr Lechner - ARBÖ-Gebrüder Weiss-Oberndorfer
65 Hao Liu - Max Success Sports Cycling Team 0.00.46
66 Mark Dowling - Polygon Sweet Nice Team
67 Masahiko Yasui - Shimano Racing Team 0.00.52
68 Shimpei Fukuda - Aisan Racing Team 0.00.56
69 Johann Van Zyl - MTN Qhubeka 0.01.04
70 Christopher Jenninngs - Team La Pomme Marseille 0.01.06
71 Floris Goesinnen - DRAPAC Cycling 0.01.09
72 Takero Terasaki - Japan National Team 0.01.13
73 En Huang - Max Success Sports Cycling Team
74 Anuar Manan - Synergy Baku Cycling Project Team 0.01.15
75 Yue Peng Liu - Max Success Sports Cycling Team
76 Mart Ojavee - Champion System Pro Cycling Team
77 Yi Hao Tseng - Team Senter - Merida 0.01.19
78 Kohei Uchima - Japan National Team
79 Chun Kai Feng - Champion System Pro Cycling Team
80 Dominic Jelfs - Madison Genesis Team 0.01.22
81 Zachary Bell - Champion System Pro Cycling Team 0.01.31
82 Yasuharo Nakajima - Aisan Racing Team 0.01.44
83 Benjamin Sydlik - NUTRIXXION ABUS 0.01.50
84 Thomas Palmer - DRAPAC Cycling 0.01.55
85 Rick Ampler - NUTRIXXION ABUS 0.01.59
86 Fabian Schnaidt - Champion System Pro Cycling Team 0.02.02
87 Gordon Mccauley - DRAPAC Cycling 0.02.06
88 Shotaro Iribe - Shimano Racing Team 0.02.15
89 Ryoma Nonaka - Shimano Racing Team
90 Andrew Tennant - Madison Genesis Team 0.02.18
91 Daniel Summerhill - UnitedHealthCare Pro Cycling 0.02.39
92 Jonathan Clarke - UnitedHealthCare Pro Cycling
93 Martyn Irvine - UnitedHealthCare Pro Cycling 0.03.24
94 Patrick Shaw - Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser 0.04.02
95 Joseph Cooper - Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser
96 Dennis Van Niekerk - MTN Qhubeka 0.05.20
Samlet stilling efter 3. etape
1 Kirill Pozdnyakov - Synergy Baku Cycling Project Team 9.24.07
2 Bernard Sulzberger - DRAPAC Cycling 0.00.01
3 Nathan Earle - Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser 0.00.03
4 Oddbjørn Klomtsen Andersen - Team Frøy-Bianchi 0.00.09
5 Ki Ho Choi - Team Hong Kong China 0.00.13
6 Masakazu Ito - Aisan Racing Team 0.00.19
7 Mohammad Saufi Mat Senan - Terengganu Cycling Team
8 Tsgabu Grmay - MTN Qhubeka
9 Adiq Othman - Champion System Pro Cycling Team 0.00.25
10 Louis Meintjes - MTN Qhubeka
11 Sigurd Nesset - Team Frøy-Bianchi
12 King Lok Cheung - Team Hong Kong China 0.00.26
13 Robbie Hucker - DRAPAC Cycling 0.00.30
14 Sai-Udomsin Phuchong - Thailand National Team 0.00.31
15 David Clarke - Synergy Baku Cycling Project Team 0.00.36
16 Jai Crawford - Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser
17 Yuzuru Suzuki - Shimano Racing Team
18 Ian Bibby - Madison Genesis Team 0.00.38
19 Anthony Giacoppo - Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser 0.00.40
20 Liam Holohan - Madison Genesis Team
21 Yoshimitsu Hiratsuka - Aisan Racing Team
22 Morten Sandvik - Team Frøy-Bianchi
23 Po Hung Wu - Team Senter - Merida 0.00.51
24 Hui Zhang - Max Success Sports Cycling Team 0.00.59
25 Chen Lu Qin - Max Success Sports Cycling Team 0.01.01
26 Muhammad Fauzan Ahmad Lufti - Malaysia National Team 0.01.07
27 Ryan Sherlock - Polygon Sweet Nice Team 0.01.10
28 Mark Dowling - Polygon Sweet Nice Team 0.01.11
29 John Kronborg Ebsen - Synergy Baku Cycling Project Team 0.01.12
30 Sirironnachai Sarawut - Thailand National Team 0.01.18
31 Christoph Scweizer - Synergy Baku Cycling Project Team 0.01.29
32 Halvor Tandrevold - Team Frøy-Bianchi 0.01.34
33 Dirk Müller - NUTRIXXION ABUS 0.01.35
34 Hao Liu - Max Success Sports Cycling Team 0.01.39
35 Boonratanathanakorn Thurakit - Thailand National Team 0.01.42
36 Kun Hung Hung - Team Senter - Merida 0.01.49
37 Benjamin Giraud - Team La Pomme Marseille 0.02.08
38 Andreas Müller - ARBÖ-Gebrüder Weiss-Oberndorfer 0.02.09
39 Yat Wai Chan - Team Hong Kong China
40 Lee Rodgers - CCN Cycling Team 0.02.10
41 Christopher Jenninngs - Team La Pomme Marseille 0.02.16
42 Mohd Saiful Anwar Azis - Terengganu Cycling Team 0.02.17
43 Mohd Shahrul Mat Amin - Terengganu Cycling Team 0.02.27
44 En Huang - Max Success Sports Cycling Team 0.02.29
45 Hsin Hua Huang - Team Senter - Merida
46 Mohd Nor Umardi Rosdi - Terengganu Cycling Team
47 Takeaki Ayabe - Aisan Racing Team 0.02.34
48 Hayato Yoshida - Shimano Racing Team 0.02.37
49 Floris Goesinnen - DRAPAC Cycling 0.02.55
50 Chun Kai Feng - Champion System Pro Cycling Team 0.03.07
51 Johann Van Zyl - MTN Qhubeka 0.03.12
52 Ohko Shimizu - Japan National Team 0.03.22
53 Jonathan Clarke - UnitedHealthCare Pro Cycling 0.03.25
54 Benjamin Edmüller - ARBÖ-Gebrüder Weiss-Oberndorfer 0.03.26
55 Ryoma Nonaka - Shimano Racing Team 0.03.28
56 Grischa Janorschke - NUTRIXXION ABUS 0.03.39
57 Jakub Kratochvila - ARBÖ-Gebrüder Weiss-Oberndorfer 0.03.41
58 Thomas Vaubourzeix - Team La Pomme Marseille 0.04.07
59 Masahiko Yasui - Shimano Racing Team 0.04.14
60 Petr Lechner - ARBÖ-Gebrüder Weiss-Oberndorfer 0.04.16
61 Yin Chih Wang - CCN Cycling Team 0.04.29
62 Zachary Bell - Champion System Pro Cycling Team 0.04.57
63 Kohei Uchima - Japan National Team 0.04.59
64 Liphongyu Navuti - Thailand National Team 0.05.11
65 Anuar Manan - Synergy Baku Cycling Project Team 0.05.52
66 Dennis Van Niekerk - MTN Qhubeka 0.06.06
67 Max Walsleben - NUTRIXXION ABUS 0.07.04
68 Patrick Shaw - Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser 0.07.26
69 Nur Arif Prayoga - Polygon Sweet Nice Team 0.07.27
70 Bradley White - UnitedHealthCare Pro Cycling 0.07.57
71 Luke Keough - UnitedHealthCare Pro Cycling 0.08.52
72 Yue Peng Liu - Max Success Sports Cycling Team 0.08.56
73 Burr Ho - Team Hong Kong China 0.09.13
74 Benjamin Sydlik - NUTRIXXION ABUS 0.09.22
75 Thomas Palmer - DRAPAC Cycling 0.09.36
76 Dominic Jelfs - Madison Genesis Team 0.10.01
77 Mart Ojavee - Champion System Pro Cycling Team 0.10.07
78 Yasuharo Nakajima - Aisan Racing Team 0.10.08
79 Che Wei Hu - Team Senter - Merida 0.10.34
80 Fabian Schnaidt - Champion System Pro Cycling Team 0.10.53
81 Yi Hao Tseng - Team Senter - Merida 0.11.04
82 Gordon Mccauley - DRAPAC Cycling 0.11.05
83 Andrew Tennant - Madison Genesis Team 0.11.10
84 Rick Ampler - NUTRIXXION ABUS 0.11.29
85 Joseph Cooper - Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser 0.11.35
86 Jacques Janse Van Rensburg - MTN Qhubeka 0.11.45
87 Takero Terasaki - Japan National Team 0.12.56
88 Brennan Townshend - Madison Genesis Team 0.13.10
89 Ahmad Fahmi Farhan Ahmad Fuat - Malaysia National Team 0.13.14
90 Hiroki Nishimura - Japan National Team 0.13.51
91 Martyn Irvine - UnitedHealthCare Pro Cycling 0.14.13
92 Shimpei Fukuda - Aisan Racing Team 0.15.12
93 Mohd Nur Rizuan Zainal - Malaysia National Team 0.15.36
94 Chun Wing Leung - Team Hong Kong China 0.16.34
95 Daniel Summerhill - UnitedHealthCare Pro Cycling 0.17.50
96 Shotaro Iribe - Shimano Racing Team 0.20.41
Annonce
Annonce
Women's Tour(2.WWT) 06/06-09/06
Critérium du Dauphiné(2.UWT) 02/06-09/06
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Tour de Korea(2.1) 05/06-09/06
ZLM Tour(2.1) 05/06-09/06
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Tour de Suisse Women(2.WWT) 15/06-18/06
La Route d'Occitanie(2.1) 15/06-16/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce