Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Rabobanks Lars Boom var den hurtigste på den bare to kilometer korte prolog, som udgjorde optakten til Tour of Qatar i Doha.
Annonce
Der var sejr til Lars Boom fra Rabobank på dagens prolog i Tour of Qatar. Boom brugte 3.07.390 minutter på den drilske rute. Andenpladsen gik til verdensmesterren, Fabian Cancellara, som var fire sekunder langsommere end Lars Boom, mens Tom Veelers fra Skil-Shimano blev treer. Team Skys Juan Antonio Flecha lå i et godt stykke tid med bedste tid, men til sidst måtte han dog tage til takke med fjerdepladsen.
Med sejren følger også retten til at bære løbets gyldne førertrøje, når feltet kører ud på den første rigtige etape. Prologen var teknisk set blandt de mere vanskelige med flere sving og endda også et par brostensstykker, og her viste Lars Booms evner som både cross rytter og enkeltstartsspecialist at være den helt rigtige kombination..
Forud for starten var Jack Bobridge fra Garmin-Cervélo ellers udset som favorit, ikke mindst efter at det for ikke så længe siden lykkedes ham at slå 4000 meter rekorden på bane. Men dagens rute blev som bekendt ikke kørt på en jævn bane, og Bobridges holdkammerat, Bradley Wiggins, kunne heller ikke stille noget op mod Rabobank rytteren.
Prologer og enkeltstarter er ikke Mark Cavendishs favoritter, og han blev for at gøre dagen ekstra ærgerlig også ramt af styrt halvvejs gennem ruten. Den britiske HTC-Highroad rytter måtte desuden vente på at få en ny cykel, så han sluttede som feltets absolut sidste, 1.13 minutter efter Lars Boom.
Resultat prolog
1 Lars Boom - Rabobank Cycling Team 0:03:07 |
2 Fabian Cancellara - Leopard Trek 0:00:04 |
3 Tom Veelers - Skil - Shimano 0:00:05 |
4 Juan Antonio - Team Sky |
5 Alex Dowsett - Sky Procycling 0:00:06 |
6 Gert Steegmans - Quickstep Cycling Team |
7 Tom Boonen - Quickstep Cycling Team |
8 Maarten Wynants - Rabobank Cycling Team 0:00:08 |
9 Tomas Vaitkus - Pro Team Astana |
10 Matt Brammeier - HTC-Highroad 0:00:09 |
11 Roger Kluge - Skil - Shimano |
12 Mark Renshaw - HTC-Highroad |
13 Jack Bobridge - Team Garmin-Cervelo 0:00:10 |
14 Nikolas Maes - Quickstep Cycling Team |
15 Tom Stamsnijder - Leopard Trek |
16 Joost Posthuma - Leopard Trek 0:00:11 |
17 Manuel Quinziato - BMC Racing Team |
18 Tanel Kangert - Pro Team Astana |
19 Gediminas Bagdonas - AN Post Sean Kelly 0:00:12 |
20 Jelle Wallays - Topsport Vlaanderen - Mercator |
21 Grega Bole - Lampre - ISD |
22 Russel Downing - Team Sky |
23 Andreas Klier - Team Garmin-Cervelo |
24 Maarten Tjallingii - Rabobank Cycling Team |
25 John Murphy - BMC Racing Team 0:00:13 |
26 Théo Bos - Rabobank |
27 Daniele Bennati - Leopard Trek |
28 Daniel Lloyd - Team Garmin-Cervelo |
29 Bradley Wiggins - Sky Procycling |
30 Anthony Geslin - FDJ 0:00:14 |
31 Jan Ghyselinck - HTC-Highroad |
32 Bernhard Eisel - HTC-Highroad |
33 William Bonnet - FDJ |
34 Albert Timmer - Skil - Shimano |
35 Patrick Gretsch - HTC-Highroad |
36 Dennis Van Winden - Rabobank |
37 Heinrich Haussler - Team Garmin-Cervelo |
38 Simon Geschke - Skil - Shimano |
39 Jeremy Hunt - Team Sky 0:00:15 |
40 Stijn Vandenbergh - Katusha Team |
41 Ian Stannard - Sky Procycling |
42 Matthieu Ladagnous - FDJ |
43 Greg Van Avermaet - BMC Racing Team |
44 Johan Van Summeren - Team Garmin-Cervelo |
45 Pieter Serry - Topsport Vlaanderen - Mercator |
46 Giovanni Visconti - Farnese Vini - Neri Sottoli |
47 Dominique Rollin - FDJ |
48 Patrik Sinkewitz - Farnese Vini - Neri Sottoli |
49 Gabriel Rasch - Team Garmin-Cervelo 0:00:16 |
50 Leif Hoste - Katusha Team |
51 Gatis Smukulis - HTC-Highroad |
52 Andrew Fenn - AN Post Sean Kelly |
53 Stuart O'Grady - Leopard Trek |
54 Andreas Stauff - Quickstep Cycling Team |
55 Kurt-Asle Arvesen - Sky Procycling |
56 Oscar Gatto - Farnese Vini - Neri Sottoli |
57 Bram Tankink - Rabobank Cycling Team |
58 Tomas Alberio - Geox-TMC |
59 Danilo Hondo - Lampre - ISD |
60 Maxim De Busschere - AN Post Sean Kelly |
61 Nikolay Trusov - Katusha Team 0:00:17 |
62 Sam Bennett - AN Post Sean Kelly |
63 Stijn Neirynck - Topsport Vlaanderen - Mercator |
64 Wouter Weylandt - Leopard Trek |
65 Manuele Mori - Lampre - ISD |
66 Travis Meyer - Team Garmin-Cervelo |
67 Lars-Peter Nordhaug - Team Sky |
68 Davide Ricci - Farnese Vini- Neri Sottoli |
69 Kevin Van Impe - Quick Step |
70 Grégory Joseph - Topsport Vlaanderen - Mercator |
71 Simon Clarke - Pro Team Astana |
72 Roger Hammond - Team Garmin-Cervelo |
73 Davide Vigano - Leopard Trek 0:00:18 |
74 Michael Van Staeyen - Topsport Vlaanderen-Mercator |
75 Kevin Claeys - AN Post Sean Kelly |
76 Kris Boeckmans - Topsport Vlaanderen - Mercator |
77 Mirco Lorenzetto - Pro Team Astana |
78 Rick Flens - Rabobank Cycling Team |
79 Sandy Casar - FDJ 0:00:19 |
80 Ronan Van Zandbeek - Skil-Shimano |
81 Michael Schär - BMC Racing Team |
82 Andriy Grivko - Pro Team Astana |
83 Francesco Failli - Farnese Vini - Neri Sottoli |
84 Filippo Pozzato - Katusha Team 0:00:20 |
85 Yoann Offredo - FDJ |
86 Niko Eeckhout - AN Post Sean Kelly |
87 Alexander Kristoff - BMC Racing Team |
88 Maxim Gourov - Pro Team Astana 0:00:21 |
89 Mark Cassidy - AN Post Sean Kelly |
90 Kenny Robert Van Hummel - Skil-Shimano |
91 Daniele Ratto - Geox-TMC |
92 Mark McNally - AN Post Sean Kelly |
93 Karsten Kroon - BMC Racing Team |
94 Marko Kump - Geox-TMC |
95 Danilo Wyss - BMC Racing Team 0:00:22 |
96 Dominic Klemme - Leopard Trek |
97 Xavier Florencio - Geox-TMC |
98 Fréderique Robert - Quick Step |
99 Lars Bak - HTC-Highroad |
100 Koen De Kort - Skil-Shimano |
101 Adriano Malori - Lampre - ISD |
102 Denis Galimzyanov - Katusha Team |
103 Francesco Chicchi - Quickstep Cycling Team 0:00:23 |
104 Marco Bandiera - Quickstep Cycling Team |
105 Andrea Guardini - Farnese Vini - Neri Sottoli |
106 Frédéric Guesdon - FDJ |
107 Marcus Burghardt - BMC Racing Team 0:00:24 |
108 Vitaliy Kondrut - Lampre - ISD |
109 Aliaksandr Kuchynski - Katusha Team |
110 Luca Paolini - Katusha Team |
111 Geert Steurs - Topsport Vlaanderen - Mercator |
112 Diego Caccia - Farnese Vini - Neri Sottoli 0:00:25 |
113 Dmytro Krivtsov - Lampre - ISD |
114 Preben Van Hecke - Topsport Vlaanderen-Mercator |
115 Wesley Sulzberger - FDJ |
116 Mikhail Ignatyev - Katusha Team 0:00:26 |
117 Matteo Pelucchi - Geox-TMC 0:00:27 |
118 Matteo Bono - Lampre - ISD 0:00:28 |
119 Leonardo Giordani - Farnese Vini - Neri Sottoli 0:00:29 |
120 Valentin Iglinskiy - Pro Team Astana |
121 Dmitry Kozontchuk - Geox-TMC 0:00:31 |
122 Martin Reimer - Skil - Shimano 0:00:35 |
123 David Gutierrez - Geox-TMC |
124 Marco Corti - Geox-TMC 0:00:39 |
125 Graeme Brown - Rabobank Cycling Team 0:00:42 |
126 Mark Cavendish - HTC-Highroad 0:01:13 |
Annonce
Annonce
Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 01/06
Course de la Paix GP Jese...(2.NCUP) 30/05-02/06
Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 01/06
Critérium du Dauphiné(2.UWT) 02/06-09/06
Classica Andorra Pirineus(1.1) 02/06
Women's Tour(2.WWT) 04/06-09/06
Tour de Korea(2.1) 05/06-09/06
ZLM Tour(2.1) 05/06-09/06
Grosser Preis des Kantons...(1.1) 07/06
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce