Team CSCs Allan Johansen vandt 1. etape af
Luxembourg Rundt foran gårsdagens prologvinder Kim Kirchen (T-Mobile). Syv mand kom samlet hjem og her viste den danske veteran sig som den stærkeste, mens Frank Schleck blev syver på etapen.
Bare otte sekunder efter kom Jakob Piil, Karsten Kroon, Marcus Ljungqvist, Andy Schleck og Christian Vande Velde i mål i en 32 mand stor gruppe og dominerede derved det samlede klassement, hvor Kim Kirchen dog fortsat er i front. Allan Johansen rykkede med sejren frem som nummer tre i det samlede klassementet, mens Frank Schleck, Marcus Ljungqvist og Karsten Kroon er henholdsvis nummer fem, seks og otte.
Resultat af 1. etape1 Allan Johansen (Den) Team CSC 4.22.402 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
3
Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
4 Eros Capecchi (Ita) Liquigas
5 Michael Albasini (Swi) Liquigas
6 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
7 Fränk Schleck (Lux) Team CSC 8 Steffen Radochla (Ger) Team Wiesenhof Akud 0.08
9
Graeme Brown (Aus) Rabobank
10 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom
11 Jakob Piil (Den) Team CSC
12 Karsten Kroon (Ned) Team CSC
13 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 14 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole
15
Roy Sentjens (Ned) Rabobank
16
Piet Rooijakkers (Ned) Skil - Shimano
17 Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
18 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
19 Andy Schleck (Lux) Team CSC 20
Bram De Groot (Ned) Rabobank
21 Christian Vande Velde (USA) Team CSC 22 Tomasz Brozyna (Pol) Intel-Action
23 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
24 Thomas Rohregger (Aut) Elk Haus-Simplon
25 Marco Serpellini (Ita) Unibet.com
26 Marek Rutkiewicz (Pol) Intel-Action
27 Sebastian Langeveld (Ned) Skil - Shimano
28
Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.com
29 Paul Martens (Ger) Skil - Shimano
30 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole
31 Jonas Ljungblad (Swe) Unibet.com
32 Sven Renders (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
33 Stefan Rucker (Aut) Elk Haus-Simplon
34 Johan Coenen (Bel) Unibet.com
35 Kjell Carlstrom (Fin) Liquigas
36
Pieter Weening (Ned) Rabobank
37 Frederik Johansson (Swe) Continental Cycling Team Differdange
38 Sebastian Skiba (Pol) Intel-Action
39 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas
40 Niels Scheuneman (Ned) Rabobank 1.31
41 Lazlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 1.43
42 Andy Cappelle (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
43
Floris Goesinnen (Ned) Skil - Shimano
44 Steve Cummings (GBr) Landbouwkrediet-Colnago
45 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom
46 Jean-Marc Marino (Fra) Credit Agricole
47 Nico Sijmens (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
48
Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom 3.59
49 Hakan Nilsson (Swe) Continental Cycling Team Differdange 5.55
50 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom 6.47
51 Nico Schinker (Lux) Continental Cycling Team Differdange
52 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole
53 Frank Dressler (Ger) Continental Cycling Team Differdange
54 Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole
55 Hannes Grundlinger (Aut) Elk Haus-Simplon
56 Harald Starzengruber (Aut) Elk Haus-Simplon
57
Kilian Patour (Fra) Credit Agricole
58
Marcel Sieberg (Ger) Team Wiesenhof Akud
59 Gerald Ciolek (Ger) Team Wiesenhof Akud
60 Jan Barta (Cze) Elk Haus-Simplon
61 Dariusz Rudnicki (Pol) Intel-Action
62 René Weissinger (Ger) Skil - Shimano
63 Artur Gajek (Ger) Team Wiesenhof Akud
64 Krzysztof Kuzniak (Pol) Intel-Action
65 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil - Shimano
66 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
67 Gerben Lowik (Ned) Rabobank
68 Jan Boven (Ned) Rabobank
69 Corey Sweet (Aus) Team Wiesenhof Akud
70 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team
71 Bogdan Bondariew (Ukr) Intel-Action
72 Marcin Osinski (Pol) Intel-Action
73 Baden Cooke (Aus) Unibet.com
74
Julian Dean (NZl) Credit Agricole
75 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com
76 Camille Bouqet (Fra) Unibet.com
77 Christian Müller (Ger) Team CSC 78
Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team
79 Aart Vierhouten (Ned) Skil - Shimano
80 Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 7.02
81 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com 11.15
82 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom
83 Gregor Willwohl (Ger) Team Wiesenhof Akud
84 Alberto Curtolo (Ita) Liquigas
85
André Greipel (Ger) T-Mobile Team
86
Constantino Fernandez (Spa) Continental Cycling Team Differdange
87 Wolfgang Murer (Aut) Elk Haus-Simplon
88 Eddy Forner (Ita) Continental Cycling Team Differdange 11.17
89 Nick Clesen (Lux) Continental Cycling Team Differdange 23.02
Samlet stilling efter 1. etape 1 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team 4.26.29
2 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 0.14
3 Allan Johansen (Den) Team CSC 0.154 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 0.16
5 Fränk Schleck (Lux) Team CSC 0.20
6 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 0.247 Jonas Ljungblad (Swe) Unibet.com 0.25
8 Karsten Kroon (Ned) Team CSC 9 Stefan Rucker (Aut) Elk Haus-Simplon 0.28
10 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole
11 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas
12 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole
13 Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 0.29
14 Bram De Groot (Ned) Rabobank
15 Steffen Radochla (Ger) Team Wiesenhof Akud 0.31
16 Tomasz Brozyna (Pol) Intel-Action 0.32
17 Thomas Rohregger (Aut) Elk Haus-Simplon
18 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom
19 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.com
20 Sven Renders (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 0.33
21 Marco Serpellini (Ita) Unibet.com
22 Johan Coenen (Bel) Unibet.com
23 Pieter Weening (Ned) Rabobank 0.34
24 Andy Schleck (Lux) Team CSC 0.3525 Christian Vande Velde (USA) Team CSC 26 Roy Sentjens (Ned) Rabobank
27 Piet Rooijakkers (Ned) Skil - Shimano 0.36
28 Jakob Piil (Den) Team CSC 0.3729 Eros Capecchi (Ita) Liquigas 0.38
30 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
31 Kjell Carlstrom (Fin) Liquigas 0.39
32 Marek Rutkiewicz (Pol) Intel-Action 0.40
33 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team 0.41
34 Michael Albasini (Swi) Liquigas 0.42
35 Sebastian Langeveld (Ned) Skil - Shimano 0.47
36 Paul Martens (Ger) Skil - Shimano 0.50
37 Frederik Johansson (Swe) Continental Cycling Team Differdange
38 Sebastian Skiba (Pol) Intel-Action 0.57
39 Graeme Brown (Aus) Rabobank 1.14
40 Lazlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 1.54
41 Steve Cummings (GBr) Landbouwkrediet-Colnago 2.00
42 Niels Scheuneman (Ned) Rabobank 2.04
43 Andy Cappelle (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 2.06
44 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom 2.07
45 Nico Sijmens (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 2.08
46 Floris Goesinnen (Ned) Skil - Shimano 2.17
47 Jean-Marc Marino (Fra) Credit Agricole 2.19
48 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom 4.34
49 Hakan Nilsson (Swe) Continental Cycling Team Differdange 6.25
50 Harald Starzengruber (Aut) Elk Haus-Simplon 7.00
51 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com 7.03
52 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team 7.04
53 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team
54 Corey Sweet (Aus) Team Wiesenhof Akud 7.05
55 Baden Cooke (Aus) Unibet.com 7.07
56 Marcel Sieberg (Ger) Team Wiesenhof Akud 7.09
57 Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole 7.11
58 Dariusz Rudnicki (Pol) Intel-Action 7.13
59 Aart Vierhouten (Ned) Skil - Shimano
60 René Weissinger (Ger) Skil - Shimano 7.14
61 Jan Barta (Cze) Elk Haus-Simplon 7.17
62 Artur Gajek (Ger) Team Wiesenhof Akud
63 Julian Dean (NZl) Credit Agricole 7.18
64 Hannes Grundlinger (Aut) Elk Haus-Simplon 7.19
65 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole 7.22
66 Christian Müller (Ger) Team CSC 67 Gerald Ciolek (Ger) Team Wiesenhof Akud
68 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom 7.24
69 Bogdan Bondariew (Ukr) Intel-Action
70 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil - Shimano
71 Gerben Lowik (Ned) Rabobank 7.25
72 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 7.26
73 Marcin Osinski (Pol) Intel-Action 7.27
74 Krzysztof Kuzniak (Pol) Intel-Action 7.29
75 Frank Dressler (Ger) Continental Cycling Team Differdange 7.30
76 Kilian Patour (Fra) Credit Agricole 7.32
77 Nico Schinker (Lux) Continental Cycling Team Differdange 7.35
78 Jan Boven (Ned) Rabobank 7.38
79 Camille Bouqet (Fra) Unibet.com 7.41
80 Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 7.44
81 André Greipel (Ger) T-Mobile Team 11.35
82 Eddy Forner (Ita) Continental Cycling Team Differdange 11.48
83 Wolfgang Murer (Aut) Elk Haus-Simplon 11.52
84 Gregor Willwohl (Ger) Team Wiesenhof Akud
85 Constantino Fernandez (Spa) Continental Cycling Team Differdange 11.58
86 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom 12.01
87 Alberto Curtolo (Ita) Liquigas 12.03
88 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com 12.08
89 Nick Clesen (Lux) Continental Cycling Team Differdange 23.55
Pointkonkurrencen efter 1. etape 1 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team 36 pts
2 Allan Johansen (Den) Team CSC 203 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 18
4 Lazlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 16
5 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 13
6 Harald Starzengruber (Aut) Elk Haus-Simplon 13
7 Eros Capecchi (Ita) Liquigas 11
8 Michael Albasini (Swi) Liquigas 9
9 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com 9
10 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 7
11 Fränk Schleck (Lux) Team CSC 512 Steve Cummings (GBr) Landbouwkrediet-Colnago 5
13 Steffen Radochla (Ger) Team Wiesenhof Akud 3
14 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team 3
15 Karsten Kroon (Ned) Team CSC 216 Graeme Brown (Aus) Rabobank 2
17 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom 1
18 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 1
Bjergkonkurrencen efter 1. etape 1 Niels Scheuneman (Ned) Rabobank 10 pts
2 Andy Schleck (Lux) Team CSC 83 Andy Cappelle (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 6
4 Thomas Rohregger (Aut) Elk Haus-Simplon 5
5 Fränk Schleck (Lux) Team CSC 26 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas 1
7 Eddy Forner (Ita) Continental Cycling Team Differdange 1
Holdkonkurrencen efter 1. etape 1 Team CSC 13.20.292 Unibet.Com 0.16
3 Rabobank 0.18
4 Liquigas 0.29
5 Skil - Shimano 0.39
6 Intel - Action 0.45
7 Credit Agricole 1.50
8 Bouyges Telecom 1.59
9 Landbouwkrediet - Colnago 2.00
10 T-Mobile Team 6.34
11 Elk Haus - Simplon 6.59
12 Cc Differdange 13.32
13 Team Wiesenhof - Akud 13.44