Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Du kan her se en resultatoversigt over de nationale mesterskaber i linjeløb.
Annonce
Over de næste par dage vil der over alt i Europa blive kåret en national mester i linjeløb, og du kan se en oversigt over resultaterne her. Artiklen vil blive opdateret i takt med at resultaterne tikker ind.
Senest opdateret med Hviderusland, Brasilien, Litauen, Letland, Kroatien, Venezuela, Bulgarien, Serbien, Ungarn og Singapore
Resultat af Belgien (Hooglede-Gits – 241,2 km)
1 Philippe Gilbert – Omega Pharma-Lotto
2 Gianni Meersman – FDJ
3 Jelle Wallays – Topsport Vlaanderen – Mercator
Resultat af Italien (Aci Catena - 209 km)
1 Giovanni Visconti - Farnese Vini-Neri
2 Mauro Santambrogio - BMC Racing Team
3 Simone Ponzi - Liquigas Cannondale
4 Giampaolo Caruso - Katusha
5 Domenico Pozzovivo - Colnago CSF
6 Paolo Bailetti - De Rosa Flaminia
7 Ivan Santaromita - BMC Racing Team
8 Alessandro Ballan - BMC Racing Team
9 Fortunato Baliani - D'Angelo & Antenucci - Nippo
10 Luca Paolini - Katusha
Resultat af Frankrig (Boulogne-sur-Mer – 234,5 km)
1 Sylvain Chavanel – Quick Step 6.00.25
2 Anthony Roux – FDJ 0.38
3 Thomas Voeckler – Europcar 0.42
4 Julien Berard – AG2R La Mondiale 2.15
5 Maxime Bouet – AG2R La Mondiale 2.17
6 Tristan Valentin – Cofidis 2.21
7 Paul Poux – Saur-Sojasun 2.23
8 Cyril Lemoine – Saur-Sojasun 2.44
9 Tony Gallopin – Cofidis 4.15
10 Pierre Rolland – Europcar 4.19
Resultat af Tyskland (Neuwied – 210,6 km)
1 Robert Wagner – Leopard Trek
2 Gerald Ciolek – QuickStep
3 John Degenkolb – HTC-Highroad
4 Andre Greipel – Omega Pharma-Lotto
Resultat af Holland (Ootmarsum – 243 km)
1 Pim Ligthart – Vacansoleil-DCM
2 Bram Tankink – Rabobank
3 Reinier Honig - Landbouwkrediet
4 Floris Goesinnen – Drapac Cycling
5 Bauke Mollema – Rabobank
6 Rob Ruijgh – Vacansoleil-DCM
7 Theo Bos – Rabobank
8 Stefan Van Dijk – Verandas Willems – Accent
9 Tom Veeleers – Skil-Shimano
10 Johnny Hoogerland - Vacansoleil-DCM
Resultat af Norge (Skien – 195,6 km)
1 Alexander Kristoff – BMC Racing Team
2 Vegard Stake Laengen – Joker - Merida
Resultat af Storbritannien (Stamfordham - 197 km)
1 Bradley Wiggins - Sky Pro Cycling 4.41.08
2 Geraint Thomas - Sky Pro Cycling 0.35
3 Peter Kennaugh - Sky Pro Cycling
4 Ian Stannard - Sky Pro Cycling 5.41
5 Ian Bibby - Motorpoint Pro Cycling 8.02
6 Kristian House - Rapha Condor-Sharp 8.05
7 Ben Swift - Sky Pro Cycling 8.13
8 Yanto Barker - Pendragon 8.20
9 Scott Thwaites - Endura Racing 8.28
10 Andrew Fenn - AN Post
Resultat af Luxembourg (Diekirch - 161 km)
1 Fränk Schleck - Team Leopard-Trek 3.54.06
2 Andy Schleck - Team Leopard-Trek 0.06
3 Laurent Didier - Saxo Bank-SunGard 1.15
4 Christian Helmig 4.01
5 Ralph Diseviscourt 4.01
Resultat af Slovakiet (Olomouc)
1 Peter Sagan – Liquigas
Resultat af Hviderusland (Mazyr)
1 Aleksandr Kuschynski - Katusha
2 Kanstantsin Siutsou - HTC-Highroad
3 Branislau Samoilau - Movistar
Resultat af Portugal (Pataias - 159 km)
1 Joao Paulo Costa Cabreira - Onda
2 Mario Jorge Faria Costa
3 Filipe Duarte Sousa Cardoso - Benfica 0.06
Resultat af Irland (Knockatallon)
1 Matthew Brammeier – HTC-Highroad
2 Daniel Martin – Garmin-Cervelo
Resultat af Schweiz (Kirchdorf – 162 kilometer)
1 Fabian Cancellara – Leopard Trek
2 Steve Morabito – BMC
Resultat af Tjekkiet (Olomouc)
1 Petr Bencik - PSK Whirlpool 4.39.35
2 Leopold König - Team NetApp
3 Zdenek Stybar - Quick Step 0.01
4 Jakub Novak - Dukla Praha
5 Stanislav Kozubek - PSK Whirlpool 0.09
Resultat af Ukraine (Chernivtsi)
1 Oleksandr Kvachuk - Lampre-ISD
2 Anatoliy Pakthusov - ISD-Lampre Continental
3 Oleksandr Polivoda
4 Oleksandr Sheydyk - ISD-Lampre Continental
5 Vitaliy Popkov - ISD-Lampre Continental
Resultat af Brasilien
1 Murilo Antonio Fischer - Garmin-Cervelo
Resultat Litauen (Alytus)
1 Ramunas Navardauskas - Garmin-Cervelo
2 Aidis Kruopis - Landbouwkrediet
Resultat af Letland (Smiltene)
1 Martins Trautmanis
2 Aleksejs Saramotins - Cofidis
3 Kristofers Racenajs - Alpha Baltic - Unitymarathonscom
Resultat af Polen (Zlotoryja)
1 Tomasz Marczynski – CCC
2 Tomasz Smolen – CCC
3 Maciej Paterski – Liquigas
4 Michal Golas - Vacansoleil
Resultat af Østrig (Eisenstadt – 170 km)
1 Matthias Krizek – Ikke UCI hold
2 Riccardo Zoidl – RC Arbö
3 Andreas Hofer - Tyrol
Resultat af Rusland (Ufa)
1 Pavel Brutt – Katusha
2 Eduard Vorganov – Katusha
3 Yuri Trofimov - Katusha
Resultat af Slovenien (Nova Gorica – 180 km)
1 Grega Bole – Lampre-ISD
2 Blaz Furdi – Adria Mobil
3 Gregor Gazvoda – Perutnina Ptuj
4 Gorazd Stangelj – Astana
5 Matej Marin – Perutnina Ptuj
Resultat af Japan (Hachimantai)
1 Fumiyuki Beppu – RadioShack 5.13.05
2 Yukiya Arashiro – Europcar
3 Miyataka Shimizu – Bridgestone – Anchor
4 Ryota Nishizono – Shimano Racing Team
5 Nariyuki Masuda – Utsunomiya – Blitzen 0.03
Resultat af Canada (Milton – 180 km)
1 Svein Tuft – SpiderTech powered by C10 4.32.09
2 Will Routley – SpiderTech powered by C10
3 Zachary Bell – SpiderTech powered by C10
4 Rob Britton – Bissell Cycling Team 1.43
5 Hugo Houle – SpiderTech powered by C10 5.26
Resultat af Kasakhstan (Taldykorgan)
1 Andrey Mizourov – Astana
2 Alexandre Shushemoin
3 Ryslan Tleybaev
Resultat af Sverige (Sollerön - 200 km)
1 Philip Lindau – Team CykelCity
2 Alexander Gingsjö
3 Marcus Johansson
4 Jonas Ahlstrand – Team CykelCity
Resultat af Moldova (150 km)
1 Alexandre Pliuschin – Katusha 3.42.00
2 Oleg Berdos – De Rosa – Ceramica Flaminia 0.04
3 Sergiu Cioban – Tusnad Cycling Team
4 Viktor Mironov
5 Eugeniu Cozonac
Resultat af Estland (Kuressaare - 190 km)
1 Mart Ojavee – Champion System 4.32.01
2 Martin Puusepp 0.33
3 Tanel Kangert – Astana 0.39
4 Silver Schultz 0.42
5 Gert Joeaar
6 Rein Taaramäe – Cofidis
7 Alo Jakin
8 Mikhel Ronimois 3.32
9 Jörgen Matt 3.46
10 Sten Sarv 3.57
Resultat af Kroatien (Varazdin)
1 Kristijan Durasek - Loborika - Favorit Team 4.13.01
2 Tomislav Danculovic - Loborika - Favorit Team
3 Matija Kvasina - Loborika - Favorit Team
4 Radoslav Rogina - Loborika - Favorit Team
5 Emanuel Kiserlovski - Loborika - Favorit Team 4.32
Resultat af Venezuela (Anzoategui)
1 Miguel Armando Ubeto Aponte
Resultat af Bulgarien
1 Nikolay Mihaylov
2 Vladimir Koev - Konya - Torku Seker Spor - Vivelo
Resultat af Serbien
1 Zsolt Der 3.16.59
2 Esad Hasanovic - Partizan - Powermove
3 Marko Stankovic 0.13
4 Gabor Kasa - Manisaspor Cycling Team 0.26
5 Goran Smelcerovic 1.24
Resultat af Ungarn (Varazdin)
1 Rida Cador - Ora Hotels - Carrera 4.13.01
2 Krisztian Lovassy - Ora Hotels - Carrera 4.32
3 Peter Kusztor - Atlas Personal 4.32
4 Gergely Ivanics 4.32
5 Balint Szeghalmi - Lampre-ISD 5.48
Resultat af Singapore (Sengkang - 116 km)
1 Tim Wilkins 2.53.45
2 Yun Jie Lemuel Lee 0.01
3 Choon Huat Goh 0.05
Annonce
Annonce
Women's Tour(2.WWT) 06/06-09/06
Critérium du Dauphiné(2.UWT) 02/06-09/06
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Tour de Korea(2.1) 05/06-09/06
ZLM Tour(2.1) 05/06-09/06
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Tour de Suisse Women(2.WWT) 15/06-18/06
La Route d'Occitanie(2.1) 15/06-16/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce