Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
I morgen køres der for første gang nogensinde VM i holdtidskørsel for firmahold. Her finder du startliste med starttider for både mænd og kvinder.
Annonce
Hos kvindernes er 12 hold á seks ryttere klar. Første hold sendes af sted klokken 11.00, og der er fire minutter mellem alle hold. Dermed sendes sidste hold af sted 11.44. Rytterne skal køre 34,2 kilometer. Linda Villumsens hold, Orica-AIS, starter klokken 11.40.
Der er 32 hold til start hos mændene, hvor der også må være seks ryttere på hvert hold. Første hold starter klokken 13.30, og de øvrige hold starter med fire minutters mellemrum. Sidste hold starter således 15.34. Lars Bak og Lotto Belisol starter 14.42, mens Nicki Sørensen og Michael Mørkøv på Saxo Bank-Tinkoff Bank sendes af sted 14.58.
Feltet.dk live-opdaterer fra mændenes løb fra kokken 14.30.
Startliste - mænd
13:30 MTN Qhubeka
316 Jacobus Venter
315 Dennis Van Niekerk
314 Meron Russom
313 Bradley Potgieter
312 Reinardt Janse Van Rensburg
311 Jacques Janse Van Rensburg
13:34 Caja Rural
306 Alexander Ryabkin
305 Antonio Piedra Perez
304 Fabricio Ferrari Barcelo
303 Karol Domagalski
302 Hernani Broco
301 Francisco Javier Aramendia Lorente
13:38 Adria Mobil
296 Radoslav Rogina
295 Matej Mugerli
294 Marko Kump
293 Matej Gnezda
292 Kristjan Fajt
13:42 CCC Polsat Polkowice
286 Mateusz Taciak
285 Marek Rutkiewicz
284 Nikolay Mihaylov
283 Bartlomiej Matysiak
282 Tomasz Kiendys
281 Piotr Gawronski
13:46 Itera - Katusha
276 Ilnur Zakarin
275 Andrei Solomennikov
274 Alexander Rybakov
273 Maxim Pokidov
272 Dmitriy Kosyakov
271 Pavel Kochetkov
13:50 Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies
266 Scott Zwizanski
265 Thomas Zirbel
264 Jonathan Mumford
263 Michael Friedman
262 Michael Creed
261 Jesse Anthony
13:54 Saur - Sojasun
256 Paul Poux
255 Laurent Mangel
254 Cyril Lemoine
253 Brice Feillu
252 Jimmy Engoulvent
251 Cyril Bessy
13:58 Rabobank Continental Team
246 Ruben Zepuntke
245 Rick Zabel
244 Danny Van Poppel
243 Daan Olivier
242 Moreno Hofland
241 Jasper Bovenhuis
14:02 Cofidis, Le Credit En Ligne
236 Romain Zingle
235 Tristan Valentin
234 Rein Taaramae
233 Jan Ghyselinck
232 Egoitz Garcia Echeguibel
231 Julien Fouchard
14:06 Acqua & Sapone
226 Francesco Reda
225 Danilo Napolitano
224 Vladimir Miholjevic
223 Francesco Di Paolo
222 Massimo Codol
221 Paolo Ciavatta
14:10 Team Type 1 - Sanofi
216 Martijn Verschoor
215 Joseph Rosskopf
214 Georg Preidler
213 Leal Javier Megias
212 Laszlo Bodrogi
211 Rubens Bertogliati
14:14 Topsport Vlaanderen - Mercator
206 Pieter Vanspeybrouck
205 Gijs Van Hoecke
204 Stijn Neirynck
203 Pieter Jacobs
202 Laurens De Vreese
201 Sander Armee
14:18 Euskaltel - Euskadi
196 Gorka Verdugo Marcotegui
195 Romain Sicard
194 Miguel Minguez Ayala
193 Ion Izaguirre Insausti
192 Gorka Izaguirre Insausti
191 Mikel Astarloza Chaurreau
14:22 AG2R La Mondiale
186 Nicolas Roche
185 Christophe Riblon
183 Matteo Montaguti
182 Sylvain Georges
181 Maxime Bouet
14:26 FDJ-Big Mat
176 Geoffrey Soupe
175 Jeremy Roy
174 Anthony Roux
173 Matthieu Ladagnous
172 Sandy Casar
171 David Boucher
14:30 Rusvelo
166 Alexander Serov
165 Artem Ovechkin
164 Dmitry Kozontchuk
163 Valery Kaykov
162 Sergey Firsanov
161 Artur Ershov
14:34 Argos - Shimano
156 Albert Timmer
155 Matthieu Sprick
154 Ramon Sinkeldam
153 Roger Kluge
152 Patrick Gretsch
151 Bert De Backer
14:38 Lampre - ISD
146 Davide Vigano
145 Daniele Pietropolli
144 Alessandro Petacchi
143 Adriano Malori
142 Davide Cimolai
141 Matteo Bono
14:42 Lotto Belisol
136 Jurgen Roelandts
135 Adam Hansen
134 Jens Debusschere
133 Bart De Clercq
132 Gaetan Bille
131 Lars Ytting Bak
14:46 Liquigas-Cannondale
126 Peter Sagan
125 Maciej Paterski
124 Vincenzo Nibali
123 Kristijan Koren
122 Tiziano Dall'antonia
121 Maciej Bodnar
14:50 Astana Pro Team
116 Dmitriy Muravyev
115 Tanel Kangert
114 Dmitriy Gruzdev
113 Andriy Grivko
112 Alexsandr Dyachenko
111 Assan Bazayev
14:54 Vacansoleil-DCM
106 Lieuwe Westra
105 Tomasz Marczynski
104 Marco Marcato
103 Gustav Larsson
102 Martijn Keizer
101 Thomas De Gendt
14:58 Saxo Bank-Tinkoff Bank
96 Matteo Tosatto
95 David Tanner
94 Nicki Sørensen
93 Luke Roberts
92 Michael Mørkøv
91 Manuele Boaro
15:02 Movistar Team
86 Ruben Plaza Molina
84 Vladimir Karpets
83 Jose Ivan Gutierrez Palacios
82 Jonathan Castroviejo Nicolas
81 Andrey Amador Bakkazakova
15:06 Katusha Team
76 Eduard Vorganov
75 Gatis Smukulis
73 Aliaksandr Kuchynski
72 Vladimir Gusev
71 Maxim Belkov
15:10 Rabobank
66 Luis Leon Sanchez Gil
63 Rick Flens
62 Stef Clement
61 Lars Boom
15:14 Radioshack-Nissan
56 Haimar Zubeldia Agirre
55 Jens Voigt
54 Jesse Sergent
52 Andreas Klöden
51 Tony Gallopin
15:18 Garmin - Sharp
46 Johan Van Summeren
45 Andrew Talansky
44 Ramunas Navardauskas
43 Martijn Maaskant
42 Thomas Dekker
41 Jack Bauer
15:22 Omega Pharma-QuickStep
36 Peter Velits
35 Kristof Vandewalle
33 Tony Martin
32 Sylvain Chavanel
31 Tom Boonen
15:26 BMC Racing Team
25 Manuel Quinziato
24 Marco Pinotti
23 Taylor Phinney
22 Philippe Gilbert
21 Alessandro Ballan
15:30 Orica GreenEdge
16 Svein Tuft
15 Jens Mouris
14 Cameron Meyer
13 Sebastian Langeveld
12 Luke Durbridge
11 Sam Bewley
15:34 Sky Procycling
5 Ian Stannard
4 Sergio Luis Henao Montoya
3 Juan Antonio Flecha Giannoni
2 Alex Dowsett
1 Edvald Boasson Hagen
Startliste - kvinder
11:00 Sengers Ladies
116 Geerike Schreurs
115 Inge Roggeman
114 Birgit Lavrijssen
113 Claudia Koster
112 Vera Koedooder
111 Kimberly Buyl
11:04 S.C. Michela Fanini Rox
106 Grete Treier
105 Valentina Scandolara
104 Azucena Sanchez Benito
103 Martina Ruzickova
102 Claudia Veronica Leal Balderas
101 Aleksandra Burchenkova
11:08 Lotto Belisol Ladies
96 Kim Schoonbaert
95 Ludivine Henrion
94 Kaat Hannes
92 Sofie De Vuyst
91 Robyn De Groot
11:12 Hitec Products - Mistral Home
86 Thea Thorsen
85 Lise Nostvold
84 Emilie Moberg
83 Elisa Longo Borghini
81 Cecilie Gotaas Johnsen
11:16 Be Pink
76 Silvia Valsecchi
75 Julia Martisova
74 Elke Gebhardt
73 Simona Frapporti
72 Noemi Cantele
71 Alena Amialiusik
11:20 Skil - Argos
66 Adrie Visser
65 Monique De Van Ree
64 Esra Tromp
63 Amy Pieters
62 Kelly Markus
61 Suzanne De Goede
11:24 Dolmans - Boels
56 Emma Trott
55 Winanda Spoor
54 Pauliena Rooijakkers
53 Nina Kessler
52 Janneke Ensing
51 Martine Bras
11:28 Rusvelo
46 Olga Zabelinskaya
45 Irina Molicheva
44 Hanka Kupfernagel
43 Romy Kasper
42 Svetlana Bubnenkova
41 Natalya Boyarskaya
11:32 AA Drink - Leontien.nl
36 Kirsten Wild
35 Emma Pooley
34 Sharon Laws
33 Jessie Daams
31 Chantal Blaak
11:36 Rabobank Women
26 Marianne Vos
24 Iris Slappendel
23 Pauline Ferrand Prevot
22 Thalita De Jong
21 Tatiana Antoshina
11:40 Orica - AIS
16 Linda Villumsen
15 Alexis Rhodes
14 Melissa Hoskins
13 Loes Gunnewijk
12 Shara Gillow
11 Judith Arndt
11:44 Team Specialized - Lululemon
6 Trixi Worrack
5 Ellen Van Dijk
4 Ina-Yoko Teutenberg
3 Evelyn Stevens
2 Amber Neben
1 Charlotte Becker
Annonce
Annonce
Women's Tour(2.WWT) 06/06-09/06
Critérium du Dauphiné(2.UWT) 02/06-09/06
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Tour de Korea(2.1) 05/06-09/06
ZLM Tour(2.1) 05/06-09/06
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Tour de Suisse Women(2.WWT) 15/06-18/06
La Route d'Occitanie(2.1) 15/06-16/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce