Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Thy Cykle Ring arrangerede i går Sparekassen Thy Løbet, hvor de bedste danske kontinentalhold deltog. I Herre A-klassen vandt Jonas Aaen (Riwal Platform) foran Alex Rasmussen (coloQuick-CULT) og Thomas Edemann Jensen (Odder CK). I Dame A vandt Simon Eg (Team BMS BIRN) foran holdkammeraten Louise Norman Hansen. Der var problemer med tidtagningen, hvorfor der ikke er tider med i resultaterne herunder.
Annonce
A
1 Jonas Aaen - Riwal Platform Cycling Team 05:33:36
2 Alex Nicki Sylvest Rasmussen - coloQuick - CULT s.t.
3 Thomas Edemann Jensen - Odder Cykel Klub 05:33:46
4 Christian Moberg Jørgensen - Team TREFOR 05:35:39
5 Jesper Odgaard Nielsen - coloQuick - CULT s.t.
6 Patrick Clausen - Riwal Platform Cycling Team s.t.
7 Jonas Gregaard Wilsly - Riwal Platform Cycling Team s.t.
8 Christian Nyvang Lund - coloQuick - CULT s.t.
9 Hampus Anderberg - Coloquick - CULT s.t.
10 Jonas Vingegaard - Odder Cykel Klub 05:35:52
11 Kasper Linde Jørgensen - Riwal Platform Cycling Team s.t.
12 Mads Lilholm Meyer - Vejle Cykel Klub 05:35:59
13 Rune Almindsø Andersen - coloQuick - CULT 05:36:04
14 Morten Øllegaard - Riwal Platform Cycling Team s.t.
15 Andreas Stokbro Nielsen - Riwal Platform Cycling Team s.t.
16 Stefan Djurhuus - Team Almeborg-Bornholm s.t.
17 Rasmus Esmann Ginnerup - Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling s.t.
18 Jacob Kruse Jensen - Herning Cykle Klub s.t.
19 Nils Lau Nyborg Broge - Team WeBike-CK Aarhus s.t.
20 Daniel Foder - Team TREFOR s.t.
21 August Mors Poulsen - Team WeBike-CK Aarhus s.t.
22 Torkil Veyhe - Team WeBike-CK Aarhus s.t.
23 Mikkel Skjellerup - Odder Cykel Klub s.t.
24 Dennis Herforth Jensen - coloQuick - CULT s.t.
25 Emil Bækhøj Halvorsen - Riwal Platform Cycling Team s.t.
26 Rasmus Mygind - Riwal Platform Cycling Team 05:36:09
27 Kasper Würtz Schmidt - Frederikshøj Cycling Club s.t.
28 Jakob Frandsen - Team WeBike-CK Aarhus 05:36:11
29 Steffen Munk Christiansen - Riwal Platform Cycling Team s.t.
30 Jesper Mørkøv - Riwal Platform Cycling Team s.t.
31 Louis Bendixen - coloQuick - CULT 05:36:29
32 Maximilian Hoffmann - coloQuick - CULT 05:49:15
33 Jacob Gye Madsen - coloQuick - CULT s.t.
34 Jesper Kael Jensen - Frederikshøj Cycling Club s.t.
35 Daniel Bligaard Lyhne - Vejle Cykel Klub s.t.
36 Aske Louring Vorre - coloQuick - CULT s.t.
37 Frederik Muff - Team WeBike-CK Aarhus s.t.
38 Jesper Bundgård Vinkel - Riwal Platform Cycling Team 05:41:27
B
1 Kim Kristoffer Aabjerg - Herning Cykle Klub
2 Jonas Rernböck - Odder Cykel Klub
3 Mikkel Møller - Cykling Odense
4 Thomas Gjødsbøl - Herning Cykle Klub
5 Frederik Lund - Odder Cykel Klub
6 Eskil Vammen - Cykle Klubben Aarhus
7 Lars Lau Christensen - Roskilde Cykle Ring
8 Mads Hardahl - Aalborg Cykle-Ring
9 Jonas Nordal Jakobsen - Hammel Cykle Klub
10 Søren Pedersen - Vejle Cykel Klub
11 Rasmus Søgaard - Cykle Klubben Aarhus
12 Rasmus Hvarre - Randers Cykleklub af 1910
13 Stefan Ryom - Odder Cykel Klub
14 Silas Zacharias Clemmensen - Aalborg Cykle-Ring
15 Henrik Bisgaard Skovmose - Thy Cykle Ring
16 Jannick Beck - Odder Cykel Klub
17 Rasmus Klinkgaard - Cykling Odense
C
1 Michael Kjelstrup Hou - Aalborg Cykle-Ring
2 Nikolaj Fredsgaard - Cykle Klubben Aarhus
3 Thomas Albertsen - Holstebro Cycleclub af 1960
4 kalle korneliussen - Hobro Cykle Club af 1938
5 Morten Valgren Andersen - Thy Cykle Ring
6 Anders Bruun - Give Cykelklub (elite)
7 Jesper Korsgaard - Silkeborg I.F. Cykling
8 Lasse Kjær Hansen - Hammel Cykle Klub
9 Frederik Mailund Lassen - Horsens Amatør Cykleklub
10 Nicolai Bue - Holstebro Cycleclub af 1960
11 Jørgen Henriksen - Frederikshøj Cycling Club
12 Karsten Kousgaard - Randers Cykleklub af 1910
13 Patrick Bak Nielsen - Aalborg Cykle-Ring
14 Jeppe Aaskov Pallesen - Hammel Cykle Klub
D
1 Nikolaj Hyldig - Thy Cykle Ring
2 Anders Nørgaard - Aalborg Cykle-Ring
3 Jakob Hoffmann - Politiets IF, Kbh-Cykling
4 Jonas Kjemtrup - Horsens Amatør Cykleklub
5 Anders Hørslev - Cykel Klubben Djurs
6 Thomas Blichert-Toft - Ry Cycle Club
7 Morten Qvistgaard - Randers Cykleklub af 1910
8 Nis Johan Holleufer - Cykle Klubben Aarhus
9 Lars Damgaard - Thy Cykle Ring
10 Kasper Thomsen - Herning Cykle Klub
11 Frank Eriksen - Randers Cykleklub af 1910
12 Nikolaj Hebsgaard - Aalborg Cykle-Ring
13 Danny Bak Pedersen - Cykle Klubben Aarhus
14 Klaus Nielsen - Thy Cykle Ring
15 Asger Brix Pedersen - Cykle Klubben Aarhus
16 Kristian Hald - Cykle Clubben Hjørring
17 Brian Johnsen - Silkeborg I.F. Cykling
18 Allan Hareskov - Cykle Clubben Hjørring
19 Simon Madsen - Cykle Klubben Aarhus
20 Michael Skov - Odder Cykel Klub
Dame A
1 Simone Eg - Team BMS BIRN
2 Louise Norman Hansen - Team BMS BIRN
Dame B
1 Jannie Sand - Elite Cycling Snejbjerg
2 Helle Hygum - Holstebro Cycleclub af 1960
3 Siri Strand - Cykle Klubben Aarhus
4 Else Lund - Hammel Cykle Klub
H40
1 Anders Krebs Ovesen - Silkeborg I.F. Cykling
2 Carsten Nielsen - Skive Cykle Klub
3 John Grøndahl Fuglsang - Thy Cykle Ring
4 Finn Yding Sørensen - Horsens Amatør Cykleklub
5 Flemming Steen - Horsens Amatør Cykleklub
6 Henrik Dann Andersen - Hammel Cykle Klub
7 Michael Jensen - Randers Cykleklub af 1910
8 Kenni Schmidt - Grenaa Cykle Club
9 Steen Larsen - Horsens Amatør Cykleklub
10 Lars Gade - Elite Cycling Snejbjerg
11 Kim Givskov Hansen - Elite Cycling Snejbjerg
12 Per Holst Menander - Thy Cykle Ring
H50
1 Hans Kristian Hoffmann - Hedensted Cykel Klub
2 Torleif Røberg - Fredericia Cycle Club
3 Kim Hørslev - Cykel Klubben Djurs
4 Carsten Lindstrøm Nielsen - Herning Cykle Klub
5 Martin Young - Fredericia Cycle Club
6 Klaus Møller - Cykel Klubben Djurs
7 Peter Holm Nielsen - Cykle Klubben Aarhus
8 Tom Pedersen - Thy Cykle Ring
9 Kim Skytte - Brædstrup Cykel Klub
10 Ronny Herman Wisholm - Aalborg Cykle-Ring
11 Niels Peter Heiby - Cykle Klubben Aarhus
12 Poul Madsen - Elite Cycling Snejbjerg
13 Bill Fisker - Thy Cykle Ring
14 Bo Simonsen - Silkeborg I.F. Cykling
15 Bo Kruse - Silkeborg I.F. Cykling
16 Ulrich Jung - Randers Cykleklub af 1910
17 Peter Faldt Jensen - Fredericia Cycle Club
18 Hans Jørgen Christensen - Silkeborg I.F. Cykling
19 Leif Thomsen - Silkeborg I.F. Cykling
20 Jørn Nielsen - Sønderborg Cykle Klub
21 Stig Bruun - Holstebro Cycleclub af 1960
22 Peter Vestergaard - Faaborg Ski- og Motionsklub Elite
H60
1 Holger Christiansen - Skive Cykle Klub
2 Benny Jensen - Elite Cycling Snejbjerg
3 Jan Hvarre - Randers Cykleklub af 1910
4 Klaus Peter Petersen - Aalborg Cykle-Ring
H70
1 Helmuth Grath - Fredericia Cycle Club
U17
1 Niklas Spilcker Jacobsen - Silkeborg I.F. Cykling
2 Lauritz Aarslev - Cykel Klubben Djurs
3 Morten Andreas Stampe - Cykle Klubben Aarhus
4 Aksel Bech Skot-Hansen - Cykel Klubben Djurs
5 Frederik Thomsen - Cykling Odense
6 Lucas Wulff - Cykle Klubben Aarhus
7 Robin Juel Skivild - Cykling Odense
8 Søren Vosgerau - Cykle Klubben Aarhus
9 Peter Friis Løfstedt - Herning Cykle Klub
10 Sebastian Kolze Changizi - Silkeborg I.F. Cykling
11 Marcus Holm - Herning Cykle Klub
12 William Blume Levy - Horsens Amatør Cykleklub
13 Mads Bak Bjerregaard - Cykle Klubben Aarhus
14 Daniel Guld - Cykle Klubben Aarhus
15 Anders Foldager - Hammel Cykle Klub
16 Birk Udengaard Hansen - Silkeborg I.F. Cykling
17 Frederik Søndergaard Knudsen - Hammel Cykle Klub
18 Jonas Haugsted Gemmer - Horsens Amatør Cykleklub
19 Carl F P Voldbjerg - Aalborg Cykle-Ring
20 Sebastian Theodor Millinge Petersen - Herning Cykle Klub
21 Rasmus Lundtoft Lindbjerg - Give Cykelklub (elite)
22 Kristian Mundbjerg - Herning Cykle Klub
23 Laust Sandkvist - Holstebro Cycleclub af 1960
24 Phillip Nyto Fisker Mølgaard - Horsens Amatør Cykleklub
25 Oliver Sund - Aalborg Cykle-Ring
26 Casper Næsager Nielsen - Thy Cykle Ring
27 Mads Tygesen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919
28 Jonas Nygaard Perto - Cykle Klubben Aarhus
U16P
1 Mette Egtoft Jensen - Aalborg Cykle-Ring
2 Sine Johansen - Silkeborg I.F. Cykling
3 Celina Mygdam Mikkelsen - Cykle Klubben Aarhus
U15
1 Jacob Christensen - Horsens Amatør Cykleklub
2 Andreas Vejlin - Silkeborg I.F. Cykling
3 Jeppe Andreasen - Odder Cykel Klub
4 Alfred Rasmussen - Odder Cykel Klub
5 Rasmus Madsen - Herning Cykle Klub
6 Mathias Møller Jørgensen - Give Cykelklub (elite)
7 Sebastian Mikkelsen - Herning Cykle Klub
8 Oliver Friis - Odder Cykel Klub
9 Mads Jensby - Silkeborg I.F. Cykling
10 Benjamin Kolze Changizi - Silkeborg I.F. Cykling
11 Aksel Klinge - Cykling Odense
12 Frederik Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus
13 Alexander Solgaard Nielsen - Cykling Odense
14 Julius Skovmand Lomholt - Cykle Clubben Hjørring
15 Jonas Tornbjerg Eye - Horsens Amatør Cykleklub
16 Christian Spang Kjeldsen - Silkeborg I.F. Cykling
17 Johnas Harring - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919
18 Oliver Madsen Nielsen - Horsens Amatør Cykleklub
19 Jonas Birk Madsen - Cykle Klubben Aarhus
20 Mads Nadhazi Almstrup - Cykle Klubben Aarhus
U13P
1 Astrid Marie Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus
U13
1 Rasmus Perto - Cykle Klubben Aarhus
2 Tore Troelsen - Herning Cykle Klub
3 Kevin Biehl - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919
4 Andreas Johansen - Silkeborg I.F. Cykling
5 Lasse Svoldgaard Andersen - Silkeborg I.F. Cykling
6 Noah Wulff - Cykle Klubben Aarhus
7 Malte Hellerup - Aalborg Cykle-Ring
8 Thor Juel Skivild - Cykling Odense
9 Casper Blicher Nielsen - Middelfart Cykel Club
10 Jakob Astrup - Middelfart Cykel Club
11 Jens Bak Bjerregaard - Cykle Klubben Aarhus
12 Mathias Michaelsen - Herning Cykle Klub
13 Karl Lindegaard - Cykle Klubben Aarhus
14 Magnus Bagger - Thy Cykle Ring
U11P
1 Mette Kristine Thygesen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919
U11
1 Nikolaj Ankerstjerne Klausen - Herning Cykle Klub
2 Jonas Førby Larsen - Thy Cykle Ring
3 Berthel Pedersen - Thy Cykle Ring
4 Holger Friis - Thy Cykle Ring
Annonce
Annonce
Women's Tour(2.WWT) 06/06-09/06
Critérium du Dauphiné(2.UWT) 02/06-09/06
Grosser Preis des Kantons...(1.1) 07/06
Tour de Korea(2.1) 05/06-09/06
ZLM Tour(2.1) 05/06-09/06
Women's Tour(2.WWT) 06/06-09/06
Grosser Preis des Kantons...(1.1) 07/06
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Tour de Suisse Women(2.WWT) 15/06-18/06
La Route d'Occitanie(2.1) 15/06-16/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce