Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
I morgen går det atter løs på landevejene i Rio, når OL-enkeltstarterne skydes i gang. Kvinderne starter klokken 13.30 (dansk tid), og herrernes tidskørsel begynder klokken 15.
Annonce
I morgen klokken 15.12 ruller Christopher Juul-Jensen over startrampen, når han, som den eneste dansker, skal repræsentere den rød-hvide trikot i en OL-enkeltstart.
Men før det bliver Juul-Jensens tur til at køre mod uret i morgen, så skal kvinderne først kæmpe om medaljerne. Her skal Kristin Armstrong blandt andet prøve at genvinde OL-guld for tredje gang i træk i disciplinen.
Du kan læse Feltet.dk's optakt til kvindernes og herrernes OL-enkeltstarter og blive klogere på morgendagens cykelløb.
Der er sket lidt ændringer i herrernes startliste, da Vincenzo Nibali (Italien), Wout Poels (Holland) og Richie Porte (Australien) ikke stiller op til enkeltstarten, fordi de styrtede og kom til skade under lørdagens linjeløb.
I sidste minut har Geraint Thomas (Storbritannien) og Dan Craven (Namibia) meldt sin ankomst på herrernes startliste, mens det russiske hold har skiftet Pavel Kochetkov ind i stedet for Sergei Chernetskiy.
Nedenunder ses starttiderne for kvindernes og herrernes OL-enkeltstart, som er beregnet efter dansk tid.
Kvindernes startliste til enkeltstarten
13:30:00 Anna Plichta (Polen)
13:31:30 Lotte Kopecky (Belgien)
13:33:00 Christine Majerus (Luxembourg)
13:34:30 Eri Yonamine (Japan)
13:36:00 Vita Heine (Norge)
13:37:30 Lotta Lepisto (Finland)
13:39:00 Audrey Cordon (Frankrig)
13:40:30 Tara Whitten (Canada)
13:42:00 Katarzyna Niewiadoma (Polen)
13:43:30 Alena Amialiusik (Hviderusland)
13:45:00 Emma Pooley (Storbritannien)
13:46:30 Karol-Ann Canuel (Canada)
13:48:00 Ann-Sophie Duyck (Belgien)
13:49:30 Trixi Worrack (Tyskland))
13:51:00 Katrin Garfoot (Australien)
13:52:30 Ashleigh Moolman-Pasio (Sydafrika)
13:54:00 Elisa Longo Borghini (Italien)
13:55:30 Ganna Solovei (Ukraine)
13:57:00 Ellen van Dijk (Holland)
13:58:30 Evelyn Stevens (USA)
14:00:00 Olga Zabelinskaya (Rusland)
14:01:30 Lisa Brennauer (Tyskland)
14:03:00 Anna van der Breggen (Holland)
14:04:30 Linda Villumsen (New Zealand)
14:06:00 Kristin Armstrong (USA)
Herrernes startliste til enkeltstarten
15:00:00 Dan Craven (Namibia)
15:01:30 Youcef Reguigui (Algeriet)
15:03:00 Ahmet Orken (Tyrkiet)
15:04:30 Ghader Mizbani Iranagh (Iran)
15:06:00 Mouhssine Lahsaini (Morocco)
15:07:30 Yonathan Monsalve (Venezuela)
15:09:00 Pavel Kochetkov (Rusland)
15:10:30 Eduardo Sepulveda (Argentina)
15:12:00 Christopher Juul-Jensen (Danmark)
15:13:30 Georg Preidler (Østrig)
15:15:00 Alexis Vuillermoz (Frankrig)
15:16:30 Andriy Grivko (Ukraine)
15:18:00 Simon Geschke (Tyskland)
15:19:30 Brent Bookwalter (USA)
15:21:00 Andrey Zeits (Kasakhstan)
15:22:30 Damiano Caruso (Italien)
15:24:00 Leopold König (Tjekkiet)
15:25:30 Michal Kwiatkowski (Polen)
15:27:00 Tim Wellens (Belgien)
(Pause)
16:15:00 Edvald Boasson Hagen (Norge)
16:16:30 Hugo Houle (Canada)
16:18:00 Geraint Thomas (Storbritannien)
16:19:30 Julian Alaphilippe (Frankrig)
16:21:00 Primoz Roglic (Slovenien)
16:22:30 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spanien)
16:24:00 Kanstantsin Siutsou (Hviderusland)
16:25:30 Maciej Bodnar (Polen)
16:27:00 Jan Barta (Tjekkiet)
16:28:30 Nelson Oliveira (Portugal)
16:30:00 Rohan Dennis (Australien)
16:31:30 Jon Izaguirre Insausti (Spanien)
16:33:00 Taylor Phinney (USA)
16:34:30 Fabian Cancellara (Schweiz)
16:36:00 Tony Martin (Tyskland)
16:37:30 Vasil Kiryienka (Hviderusland)
16:39:00 Tom Dumoulin (Holland)
16:40:30 Christopher Froome (Storbritannien)
Annonce
Annonce
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Tour de Suisse Women(2.WWT) 15/06-18/06
La Route d'Occitanie(2.1) 15/06-16/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce