Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Fra den mandag den 2. august til søndag den 8. august er der fuld baneprogram ved OL i Tokyo, hvor der er gode muligheder for dansk medaljer.
Annonce
Det danske banelandshold har vundet medaljer ved de senest Olympiske Lege, og der er også favoritter både i herrernes holdforfølgelsesløb og parløb.
I holdforfølgelsesløbet deltager Danmark med Lasse Norman Hansen, Rasmus Lund Pedersen, Julius Johansen, Frederik Rodenberg og Niklas Larsen.
I omnium disciplinerne detalger Niklas Larsen for herrer og Amalie Dideriksen for damer.
I parløbet deltager Danmark med Lasse Norman Hansen og Michael Mørkøv hos herrerne, mens Amalie Dideriksen og Julie Leth deltager hos damerne.
SE ALLE BANEDISCIPLINERNE PÅ DISCOVERY+ UDEN BINDING OG TIL TILBUDSPRIS
Mandag den 2. august
08.30: Team Sprint (kvinder) - kvalifikation
08.54: Holdforfølgelseløb (kvinder) - kvalifikation
09.50: Team Sprint (kvinder) - først runde
10.02: Holdforfølgelseløb (herrer) - kvalifikation
11.00: Team Sprint (kvinder) - finaler
Tirsdag den 3. august
08.30: Holdforfølgelseløb (kvinder) - første runde
08.58: Team Sprint (herrer) - kvalifikation
09.22: Holdforfølgelseløb (herrer) - første runde
09.50: Team Sprint (herrer) - første runde
10:05: Holdforfølgelseløb (kvinder) - finaler
10.35: Team sprint (herrer) - finaler
SE ALLE BANEDISCIPLINERNE PÅ DISCOVERY+ UDEN BINDING OG TIL TILBUDSPRIS
Onsdag den 4. august
08.30: Sprint (herrer) - kvalifikation
09.10: Keirin (kvinder) - første runde
09.35: Sprint (herrer) - 1/32 finalerne
10.11: Keirin (kvinder) - første runde
10:45: Holdforfølgelseløb (herrer) - finaler
11:13: Sprint (herrer) - 1/16 finalerne
Torsdag den 5. august
08.30: Omnium (herrer) - scratch race (1/4)
08.48: Sprint (herrer) - 1/8 finaler
09.06: Keirin (kvinder) - kvartfinaler
09.21: Sprint (herrer) - 1/8 finaler
09.27: Omnium (herrer) - tempo race (2/4)
09.45: Sprint (herrer) - 1. heat kvartfinale
09.57: Keirin (kvinder) - semifinaler
10.07: Omnium (herrer) - udviklingsløb (3/4)
10.25: Sprint (herrer) - 2. heat kvartfinale
10.37: Keirin (kvinder) - afgørelse af 7-12. pladserne
10.45: Keirin (kvinder) - afgørelse af 1-6. pladserne
10.50: Sprint (herrer) - kvartfinale
10:55: Omnium (herrer) - pointløb (4/4)
11:27: Sprint (herrer) - afgørelse af 5-8. pladserne
Fredag den 6. august
08.30: Sprint (kvinder) - kvalifikation
09.10: Sprint (herrer) - 1. heat semifinaler
09.16: Sprint (kvinder) - 1/ 32-finaler
09.52: Sprint (herrer) - 2. heat semifinaler
09.58: Sprint (kvinder) - 1/ 32-finaler
10.10: Sprint (herrer) - Evt. 3. heat semifinaler
10.15: Parløb (kvinder) - finale
11.00: Sprint (herrer) - 1. heat finale
11.06: Sprint (kvinder) - 1/16-finaler
11.35: Sprint (herrer) - 2. heat finale
11.50: Sprint (herrer) - Evt. 3. heat finale
11:53: Sprint (kvinder) - 1/16-finaler
SE ALLE BANEDISCIPLINERNE PÅ DISCOVERY+ UDEN BINDING OG TIL TILBUDSPRIS
Lørdag den 7. august
08.30: Sprint (kvinder) - 1/8-finaler
08.48: Keirin (herrer), - første runde
09.13: Sprint (kvinder) - 1/8-finaler
09.19: Keirin (herrer) - retakes
09.39: Sprint (Kvinder) - 1. heat kvartfinale
09.55: Parløb (herrer) - finale
10.55: Sprint (kvinder) - 2. heat kvartfinale
11.15: Sprint (kvinder) - Evt 3. heat kvartfinale
Søndag den 8. august
03.00: Omnium (kvinder) - scratch (1/4)
03.18: Sprint (kvinder) - 1. heat semifinaler
03.24: Keirin (herrer) - kvartfinaler
03.39: Sprint (kvinder) - 2, heat semifinaler
03:45: Omnium (kvinder) - tempo race (2/4)
04:03: Sprint (kvinder) - 3. heat semifinaler
04:06: Sprint (kvinder) - afgørelse af 5-7. pladserne
04:09: Keirin (herrer) - semifinaler
04:20: Sprint (kvinder) - 1. heat finale
04:26: Omnium (kvinder) - Udskilningsløb (3/4)
04:45: Sprint (kvinder) - 2. heat finale
04:51: Keirin (herrer) - afgørelse af 5-7. pladserne
05:00: Keirin (herrer) - afgørelse af 1-6. pladserne
05:05: Sprint (kvinder) - Evt. 3. heat finale
05:25: Omnium (kvinder) - pointløb (4/4)
Annonce
Annonce
Classic Brugge-De Panne(1.WWT) 21/03
Volta Ciclista a Catalunya(2.UWT) 18/03-24/03
Classic Brugge-De Panne(1.UWT) 20/03
Settimana Coppi e Bartali(2.1) 19/03-23/03
Classic Brugge-De Panne(1.UWT) 20/03
Classic Brugge-De Panne(1.WWT) 21/03
E3 Saxo Classic(1.UWT) 22/03
Gent-Wevelgem(1.WWT) 24/03
Gent-Wevelgem(1.UWT) 24/03
La Roue Tourangelle Centr...(1.1) 24/03
Dwars door Vlaanderen(1.UWT) 27/03
Paris - Camembert(1.1) 27/03
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce
Eksklusivt: Følg Amalie Dideriksens kamp for flere OL-medaljer
Det store OL overblik: Program, resultater og discipliner
Medaljeoversigt: Danmark fjerdebedste cykelnation ved OL
Landstræner om bane-luksusproblem: Det er en fed situation
Lund Pedersen har store forventninger til OL: Det ypperste stævne