Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere

 

KØB DISCOVERY+ MED FELTET.DK

 

KØB ABONNEMENT

 

 

Se det bedste cykling med Discovery+. Det koster kun 129 kroner pr. måned. 
 

Med abonnementet ’Sport’ fra Discovery+ kan du se alle de store cykelløb: Giro d'Italia, Tour de France, Vuelta a Espãna og alle klassikerne, men også de mindre løb samt den nye diamant UCI Track Champions League med mere. 

 

Radio Tour vil igen være tilbage på Discovery+ hver mandag, hvor Peter Piil, Thomas Bay, Brian Holm og Jesper Worre ser tilbage på ugens cykelbegivenheder samt frem imod de kommende løb. 

I april 2022 blev Cykelquizzen lanceret på Discovery+, hvor eksperter vil dyste imod hinanden i cykelviden ligesom Fodboldquizzen på Discovery+. I maj og juni vil der naturligvis komme flere afsnit af cykelquizzen. 

 
Med abonnementet ’Sport’ fra Discovery+ får du også adgang til en verden af tempofyldt underholdning, fængende krimiprogrammer og reality med de største personligheder, når det passer dig - helt uden reklamer.
 

Se livesport fra 3F Superliga, engelsk pokalfodbold, de største cykelløb, Grand Slam-tennis, PGA Tour, motorsport og meget mere.
 
Få livestreaming af 11 tv-kanaler (Kanal 4, Kanal 5, 6'eren, Canal 9, Eurosport 1, Eurosport 2, TLC, Discovery Channel, Animal Planet, ID - Investigation Discovery & Discovery Science). Alm. reklameblokke indgår i live-tv.

 

 

KØB ABONNEMENT
 
 

Discovery+ sender følgende løb i 2023

 

LANDEVEJ

 

Januar 
22. - 29. Vuelta a San Juan 
25. - 29. Challenge Mallorca 

29. Cadel Evans Great Ocean Road Race 
29. Grand Prix Cycliste de La Marseillaise 
29. Cadel Evans Great Ocean Road Race 

30. - 2. Saudi Tour 


Februar 
1. - 5. Volta a la Comunitat Valenciana 
8. - 12. EM i banecykling 
11. Vuelta a Murcia 
12. Classica de Almeria 
12. Figueira Champions Classic 
13. Jaen Paraiso Interior 
15. - 19. Volta ao Algarve 
15. - 19. Vuelta a Andalucia Ruta del Sol 
17. - 19. Tour des Alpes Maritimes et du Var 
20. - 26. UAE Tour 
23. - 26. O Gran Camiño 
25. Omloop Het Nieuwsblad (herrer og kvinder) 
26. Kuurne-Bruxelles-Kuurne  
26. Faun Drome Classic 
28. Le Samyn (herrer og kvinder) 


Marts
1. Trofeo Laigueglia 
4. Strade Bianche (herrer og kvinder) 
5. GP Jean-Pierre Monsere 
5. - 12. Paris - Nice
6. - 12. Tirreno-Adriatico 
11. Ronde van Drenthe Women 
12. Albert Achterhes Profronde van Drenthe 
15. Nokere Koerse (herrer og kvinder) 
15. Milano-Torino 
16. GP de Denain 
17. Bredene Koksijde Classic 
18. Classic Loire Atlantique (kun highlights*) 
18. Milano-Sanremo 
19. Per Sempre Alfredo 
19. Trofeo Alfredo Binda 
20. Cholet - Pays de la Loire 
20. - 26. Catalonien Rundt
21. - 25. Settimana Internazionale Coppi e Bartali 
24. E3 Saxo Classic 
26. Gent-Wevelgem (herrer og kvinder) 
26. GP Industria & Artigianato 
26. La Roue Tourangelle 
29. Dwars door Vlaanderen (herrer og kvinder) 
31. La Route Adelie de Vitre (kun highlights*) 

April 
1. GP Miguel Indurain 
2. Flandern Rundt (herrer og kvinder)
3. - 8. Baskerlandet Rundt 
5. Scheldeprijs (herrer og kvinder) 
8. Paris-Roubaix Femmes 
9. Paris-Roubaix 
10. Ronde de Mouscron 
11. Paris - Camembert (kun highlights*) 
11. - 14. Giro di Sicilia 
12. Brabantse Pijl - Fleche Brabanconne (herrer og kvinder) 
14. Classic Grand Besancon Doubs 
15. Tour du Jura 
16. Amstel Gold Race (herrer og kvinder) 
16. Tour du Doubs 
17. - 21. Tour of the Alps 
19. Fleche Wallonne (herrer og kvinder) 
23. Liege-Bastogne-Liege (herrer og kvinder) 
25. - 30. Romandiet Rundt 


Maj
1. Eschborn-Frankfurt 
1. - 7. La Vuelta Femenina 
6. - 28. Giro d'Italia 
6. GP du Morbihan 
7. Tro Bro Leon 
13. Tour du Finistere 
14. Boucles de l'Aulne (kun highlights*) 
16. - 21. 4 Jours de Dunkerque 
18. Circuit de Wallonie 
18. - 21. Vuelta a Burgos Feminas 
20. Veenendaal-Veenendaal Classic 
21. Antwerp Port Epic/Sels Trophy 
25. - 28. Boucles de la Mayenne 
26. - 28. RideLondon Classique 
26. - 29. Tour of Norway 
29. Ronde van Limburg 
30. Mercan'Tour (kun highlights*) 

 

Juni
2. Giro dell'Appennino 
4. Brussels Cycling Classic 
4. - 11. Criterium du Dauphine 
6. - 11. Women's Tour 
7. - 11. ZLM Tour 
10. Dwars door het Hageland 
11. Elfstederonde 
14. - 18. Belgium Tour 
15. - 18. Route d'Occitanie 
17. - 20. Tour de Suisse Women 
22. - 25. Frankrig - Nationale mesterskaber 
22. - 26. Tour de Wallonie 
30. - 9. Giro d'Italia Donne 

 

Juli
1. - 23. Tour de France
23. - 30. Tour de France Femmes
29. Donostia San Sebastian Klasikoa (Herrer)
30. Circuito de Getxo 
31. - 2. Tour de l'Ain 

 

August
13. La Polynormande (kun highlights*) 
15. - 18. Tour du Limousin 
15. - 19. Vuelta a Burgos 
19. - 27. Tour de l'Avenir 
19. - 20. Vårgårda Women 
20. BEMER Cyclassics
22. - 27. Tour of Scandinavia 
23. - 27. Benelux Tour 
26. - 17. Vuelta a España

September
2. Classic Lorient Agglomération (tidl. GP Plouay) 
2. Circuit Franco-Belgie (tidl. Eurometropole) 
3. Bretagne Classic 
3. - 10. Tour of Britain 
8. Grand Prix Cycliste de Quebec 
10. Grand Prix Cycliste de Montreal 
10. GP de Fourmies 
13. Grand Prix de Wallonie 
13. Giro della Toscana 
14. Coppa Sabatini 
15. Kampioenschap van Vlaanderen 
16. Memorial Marco Pantani 
16. SUPER 8 Classic (tidl. Primus Classic) 
17. GP d'Isbergues (kun highlights*) 
20. - 24. Skoda Tour Luxembourg 
20. - 24. EM i landevejscykling i Drenthe 
28. Coppa Agostoni 
30. Giro dell'Emilia 

 

Oktober 
1. Tour du Vendee 
1. Famenne Ardenne Classic 
2. Coppa Bernocchi 
3. Sparkassen Munsterland Giro 
3. Binche-Chimay-Binche 
3. Tre Valli Varesine 
5. Gran Piemonte 
7. Lombardiet Rundt 
8. Paris-Tours
11. Giro del Veneto 
12. - 17. Tour of Guangxi (herrer) 
15. Veneto Classic 
17. Tour of Guangxi (kvinder) 

 

CYKLECROSS

 

Januar
15. Britiske mesterskaber 
21. Exact Cross Zonnenbeke 
28. X2O Trofee Hamme 


Februar 
11. Superprestige Middelkerke 
12. X2O Trofee Lille 
18. Exact Cross Sint-Niklaas 
19. X2O Trofee Brussels 

 

MOUNTAINBIKE


Maj
5. World Cup - Valkenburg
12. World Cup - Nove Mesto

 

Juni
9. World Cup - Lenzerheide
15. World Cup - Leogang
30. World Cup - Val di Sole
 

August
25. World Cup - Vallnord

 

September
1. World Cup - Loudenvielle (kun downhill)
7. World Cup - Les Gets
28. World Cup - Snowshoe

 

Oktober
6. World Cup - Mont-Sainte-Anne

 

 

KØB ABONNEMENT

 

 

Tirreno-Adriatico 2024
Tilmelding lukker om :
Paris-Nice 2024
Tilmelding lukker om :
Sæsonspil 2024 (Uden kaptajn)
Spillet er igang.
Sæsonspil 2024 (Med kaptajn)
Spillet er igang.
Tour Down Under 2024
Spillet er afsluttet.

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger