Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Annonce
I dag blev næstsidste etape af Eneco Tour afviklet fra Genk til Roermond over 159 km. Trods flere udbrudsforsøg, så var det et samlet felt, som kom frem til målstregen i Roermond.
Dagens lange udbrud stod Rick Flens (Rabobank), Huub Duyn (Garmin-Slipstream) samt Alexander Serov (Katusha) for. Trioen angreb efter 34 kilometer og blev hentet blot seks kilometer fra målstregen.
I massespurten var løbets førende rytter Edvald Boasson Hagen (Team Columbia) stærkest og sejrede foran Matthew Goss (Team Saxo Bank) og Tyler Farrar (Garmin).
I den samlede stillingen fører Edvald Boasson Hagen med 21 sekunder foran Tyler Farrar og yderligere fem sekunder foran danske Lars Ytting Bak.
I morgen afsluttes etapeløbet med en 14,3 kilometer enkeltstart i Amersfoort.
Resultat af 6. etape
1 Edvald Boasson Hagen - Team Columbia - HTC 03.28.58
2 Matthew Harley Goss - Team Saxo Bank
3 Tyler Farrar - Garmin - Slipstream
4 Graeme Brown - Rabobank
5 Francesco Chicchi - Liquigas
6 Mark Renshaw - Team Columbia - HTC
7 Baden Cooke - Vacansoleil Pro Cycling Team
8 Kristof Goddaert - Topsport Vlaanderen - Mercator
9 Angelo Furlan - Lampre - N.G.C.
10 Klaas Lodewyck - Topsport Vlaanderen - Mercator
11 Nikolai Troussov - Team Katusha
12 Javier Aramendia - Euskaltel - Euskadi
13 Roy Sentjens - Silence-Lotto
14 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis, Le Credit En Ligne
15 Yauheni Hutarovich - Française Des Jeux
16 Michiel Elijzen - Silence-Lotto
17 Wouter Weylandt - Quick Step
18 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne
19 Alexei Markov - Team Katusha
20 Roy Curvers - Skil-Shimano
21 Alexandre Usov - Cofidis, Le Credit En Ligne
22 Robert Forster - Team Milram
23 Alexandre Blain - Cofidis, Le Credit En Ligne
24 Biel Kadri - AG2R La Mondiale
25 Jacopo Guarnieri - Liquigas
26 Domenik Klemme - Team Saxo Bank
27 Pablo Urtasun - Euskaltel - Euskadi
28 Gatis Smukulis - AG2R La Mondiale
29 Tom Veelers - Skil-Shimano
30 Renaud Dion - AG2R La Mondiale
31 Maarten Tjallingii - Rabobank
32 Wim De Vocht - Vacansoleil Pro Cycling Team
33 Greg Van Avermaet - Silence-Lotto
34 Bolat Raimbekov - Astana
35 Joost Posthuma - Rabobank
36 Steven De Jongh - Quick Step
37 Guennadi Mikhailov - Team Katusha
38 Juan Antonio Flecha - Rabobank
39 Mathieu Drujon - Caisse d'Epargne
40 Francesco Gavazzi - Lampre - N.G.C.
41 Gerben Löwik - Vacansoleil Pro Cycling Team
42 Mauro Da Dalto - Lampre - N.G.C.
43 Guillaume Le Floch - BBox Bouygues Telecom
44 Sylvain Chavanel - Quick Step
45 Jurgen Van Goolen - Team Saxo Bank
46 Aart Vierhouten - Vacansoleil Pro Cycling Team
47 Lars Ytting Bak - Team Saxo Bank
48 Pablo Lastras - Caisse d'Epargne
49 Jurgen Van Den Broeck - Silence-Lotto
50 Simon Spilak - Lampre - N.G.C.
51 Christopher Sutton - Garmin - Slipstream
52 Nikita Eskov - Team Katusha
53 Juan Jose Oroz - Euskaltel - Euskadi
54 Sebastian Langeveld - Rabobank
55 Yuriy Krivtsov - AG2R La Mondiale
56 Ricardo Van Der Velde - Garmin - Slipstream
57 Sébastien Portal - Cofidis, Le Credit En Ligne
58 Alexandr Pliuschin - AG2R La Mondiale
59 Marco Bandiera - Lampre - N.G.C.
60 Daniel Oss - Liquigas
61 Maxime Monfort - Team Columbia - HTC
62 Nikolas Maes - Topsport Vlaanderen - Mercator
63 Svein Tuft - Garmin - Slipstream
64 Nico Sijmens - Cofidis, Le Credit En Ligne
65 Yukiya Arashiro - BBox Bouygues Telecom
66 Josep Jufre - Fuji-Servetto
67 Jérémy Roy - Française Des Jeux
68 Michal Golas - Vacansoleil Pro Cycling Team
69 Nick Nuyens - Rabobank
70 Maxime Vantomme - Team Katusha
71 Thomas Lövkvist - Team Columbia - HTC
72 Kevin Hulsmans - Quick Step
73 Robert Wagner - Skil-Shimano
74 Michael Rogers - Team Columbia - HTC
75 Anthony Geslin - Française Des Jeux
76 Pieter Vanspeybrouck - Topsport Vlaanderen - Mercator
77 Thomas De Gendt - Topsport Vlaanderen - Mercator
78 Jan Bakelandts - Topsport Vlaanderen - Mercator
79 Steve Morabito - Astana
80 Tanel Kangert - AG2R La Mondiale
81 Floris Goesinnen - Skil-Shimano
82 Dmitriy Muravyev - Astana
83 David Deroo - Skil-Shimano
84 Gert Dockx - Team Columbia - HTC
85 Aitor Galdos - Euskaltel - Euskadi
86 Frank Høj - Team Saxo Bank
87 Fabrice Piemontesi - Fuji-Servetto
88 Tomas Vaitkus - Astana
89 Angel Gomez - Fuji-Servetto
90 Markus Eichler - Team Milram
91 Sergey Renev - Astana
92 Johan Vansummeren - Silence-Lotto
93 Angel Madrazo - Caisse d'Epargne
94 Florent Brard - Cofidis, Le Credit En Ligne
95 Kasper Klostergaard Larsen - Team Saxo Bank
96 Cameron Wurf - Fuji-Servetto
97 Jose Alberto Benitez Roman - Fuji-Servetto
98 Alex Rasmussen - Team Saxo Bank
99 Maryan Hary - Cofidis, Le Credit En Ligne
100 Mathew Hayman - Rabobank
101 Andrey Amador - Caisse d'Epargne
102 Laszlo Bodrogi - Team Katusha
103 Jurgen Van De Walle - Quick Step
104 Perrig Quemeneur - BBox Bouygues Telecom
105 Olivier Bonnaire - BBox Bouygues Telecom
106 Brian Vandborg - Liquigas
107 Josu Agirre Aseginolaza - Euskaltel - Euskadi
108 Thierry Hupond - Skil-Shimano
109 Ermanno Capelli - Fuji-Servetto
110 Jussi Veikkanen - Française Des Jeux
111 Staf Scheirlinckx - Silence-Lotto
112 Romain Villa - Cofidis, Le Credit En Ligne
113 Andres Sergio De Lis - Euskaltel - Euskadi
114 Albert Timmer - Skil-Shimano
115 Johan Coenen - Topsport Vlaanderen - Mercator
116 Marcin Sapa - Lampre - N.G.C.
117 Addy Engels - Quick Step
118 Niki Terpstra - Team Milram
119 Jean-Charles Senac - AG2R La Mondiale
120 Reinier Honig - Vacansoleil Pro Cycling Team
121 Andrea Tonti - Fuji-Servetto
122 Frederik Willems - Liquigas
123 Andrey Zeits - Astana
124 Vitaliy Buts - Lampre - N.G.C. 0.57
125 Steven Cozza - Garmin - Slipstream 1.31
126 Branislau Samoilau - Quick Step
127 Murilo Fischer - Liquigas 1.37
128 Alexander Serov - Team Katusha 1.51
129 Tony Martin - Team Columbia - HTC 2.00
130 Martin Müller - Team Milram
131 Bradley Wiggins - Garmin - Slipstream
132 Kenny Dehaes - Silence-Lotto
133 Servais Knaven - Team Milram 2.33
134 Mirco Lorenzetto - Lampre - N.G.C.
135 Bobbie Traksel - Vacansoleil Pro Cycling Team
136 Rick Flens - Rabobank 5.14
137 Huub Duyn - Garmin - Slipstream
Udgået
DNS Tom Boonen - Quick Step
DNS Vincenzo Nibali - Liquigas
DNS Mikael Cherel - Française Des Jeux
DNS Timothy Gudsell - Française Des Jeux
DNS Wesley Sulzberger - Française Des Jeux
DNS Jens Mouris - Vacansoleil Pro Cycling Team
Points
Samlet stilling
1 Edvald Boasson Hagen - Team Columbia - HTC 26.33.33
2 Tyler Farrar - Garmin - Slipstream 0.21
3 Lars Ytting Bak - Team Saxo Bank 0.25
4 Sylvain Chavanel - Quick Step 0.31
5 Joost Posthuma - Rabobank 0.33
6 Juan Antonio Flecha - Rabobank 0.35
7 Francesco Gavazzi - Lampre - N.G.C. 0.38
8 Jan Bakelandts - Topsport Vlaanderen - Mercator
9 Maxime Monfort - Team Columbia - HTC 0.39
10 Jurgen Van Den Broeck - Silence-Lotto 0.42
11 Sebastian Langeveld - Rabobank 0.43
12 Greg Van Avermaet - Silence-Lotto 0.44
13 Jurgen Van Goolen - Team Saxo Bank 0.46
14 Maarten Tjallingii - Rabobank 1.02
15 Nikolas Maes - Topsport Vlaanderen - Mercator 1.05
16 Michiel Elijzen - Silence-Lotto 1.06
17 Nick Nuyens - Rabobank 1.09
18 Thomas Lövkvist - Team Columbia - HTC 1.10
19 Michael Rogers - Team Columbia - HTC 1.12
20 Laszlo Bodrogi - Team Katusha
21 Steve Morabito - Astana
22 Andrey Amador - Caisse d'Epargne 1.14
23 Juan Jose Oroz - Euskaltel - Euskadi
24 Tomas Vaitkus - Astana 1.15
25 Jérémy Roy - Française Des Jeux 1.16
26 Dmitriy Muravyev - Astana 1.17
27 Simon Spilak - Lampre - N.G.C.
28 Roy Sentjens - Silence-Lotto
29 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 1.20
30 Frank Høj - Team Saxo Bank
31 Nico Sijmens - Cofidis, Le Credit En Ligne 1.21
32 Gerben Löwik - Vacansoleil Pro Cycling Team 1.22
33 Steven De Jongh - Quick Step 1.23
34 Alexandre Usov - Cofidis, Le Credit En Ligne 1.26
35 Renaud Dion - AG2R La Mondiale 1.28
36 Guennadi Mikhailov - Team Katusha 1.32
37 Pablo Lastras - Caisse d'Epargne 3.16
38 Mathieu Drujon - Caisse d'Epargne 3.21
39 Yuriy Krivtsov - AG2R La Mondiale 3.22
40 Mauro Da Dalto - Lampre - N.G.C. 4.30
41 Marco Bandiera - Lampre - N.G.C. 5.02
42 Tanel Kangert - AG2R La Mondiale 7.24
43 Anthony Geslin - Française Des Jeux 7.28
44 Michal Golas - Vacansoleil Pro Cycling Team 7.31
45 Markus Eichler - Team Milram 8.06
46 Nikita Eskov - Team Katusha 8.12
47 Frederik Willems - Liquigas 10.11
48 Angel Gomez - Fuji-Servetto 11.22
49 Guillaume Le Floch - BBox Bouygues Telecom 11.46
50 Bradley Wiggins - Garmin - Slipstream 12.52
51 Johan Vansummeren - Silence-Lotto 13.04
52 Murilo Fischer - Liquigas 18.52
53 Daniel Oss - Liquigas 21.05
54 Jurgen Van De Walle - Quick Step 22.49
55 Alexandr Pliuschin - AG2R La Mondiale 22.52
56 Marcin Sapa - Lampre - N.G.C. 22.54
57 Brian Vandborg - Liquigas
58 Johan Coenen - Topsport Vlaanderen - Mercator
59 Javier Aramendia - Euskaltel - Euskadi 22.58
60 Gert Dockx - Team Columbia - HTC 22.59
61 Kasper Klostergaard Larsen - Team Saxo Bank 23.12
62 Maxime Vantomme - Team Katusha 28.32
63 Baden Cooke - Vacansoleil Pro Cycling Team 28.33
64 Thomas De Gendt - Topsport Vlaanderen - Mercator 28.54
65 Yukiya Arashiro - BBox Bouygues Telecom 29.02
66 Sergey Renev - Astana 29.05
67 David Deroo - Skil-Shimano 30.19
68 Roy Curvers - Skil-Shimano 30.45
69 Olivier Bonnaire - BBox Bouygues Telecom 30.50
70 Kevin Hulsmans - Quick Step 30.53
71 Svein Tuft - Garmin - Slipstream 31.40
72 Jacopo Guarnieri - Liquigas 32.52
73 Maryan Hary - Cofidis, Le Credit En Ligne
74 Tony Martin - Team Columbia - HTC 33.39
75 Romain Villa - Cofidis, Le Credit En Ligne 34.25
76 Florent Brard - Cofidis, Le Credit En Ligne 34.31
77 Andrey Zeits - Astana 34.36
78 Aitor Galdos - Euskaltel - Euskadi 34.46
79 Robert Forster - Team Milram 34.51
80 Branislau Samoilau - Quick Step 35.41
81 Jose Alberto Benitez Roman - Fuji-Servetto 37.11
82 Kristof Goddaert - Topsport Vlaanderen - Mercator 38.18
83 Thierry Hupond - Skil-Shimano 38.31
84 Christopher Sutton - Garmin - Slipstream 38.59
85 Albert Timmer - Skil-Shimano 39.46
86 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis, Le Credit En Ligne 40.20
87 Staf Scheirlinckx - Silence-Lotto 40.28
88 Nikolai Troussov - Team Katusha 40.58
89 Andres Sergio De Lis - Euskaltel - Euskadi 41.50
90 Tom Veelers - Skil-Shimano 42.09
91 Mathew Hayman - Rabobank 42.16
92 Servais Knaven - Team Milram 42.55
93 Jussi Veikkanen - Française Des Jeux 42.59
94 Biel Kadri - AG2R La Mondiale 43.02
95 Bolat Raimbekov - Astana 43.07
96 Fabrice Piemontesi - Fuji-Servetto 45.44
97 Reinier Honig - Vacansoleil Pro Cycling Team 47.53
98 Domenik Klemme - Team Saxo Bank 47.59
99 Yauheni Hutarovich - Française Des Jeux 48.00
100 Wouter Weylandt - Quick Step
101 Sébastien Portal - Cofidis, Le Credit En Ligne 48.35
102 Robert Wagner - Skil-Shimano 48.46
103 Alexei Markov - Team Katusha 51.30
104 Angel Madrazo - Caisse d'Epargne 51.47
105 Josep Jufre - Fuji-Servetto 52.13
106 Cameron Wurf - Fuji-Servetto 52.17
107 Klaas Lodewyck - Topsport Vlaanderen - Mercator 52.23
108 Vitaliy Buts - Lampre - N.G.C. 52.50
109 Niki Terpstra - Team Milram 53.33
110 Alex Rasmussen - Team Saxo Bank 53.41
111 Jean-Charles Senac - AG2R La Mondiale 55.40
112 Addy Engels - Quick Step 56.19
113 Wim De Vocht - Vacansoleil Pro Cycling Team 57.44
114 Alexandre Blain - Cofidis, Le Credit En Ligne 57.53
115 Aart Vierhouten - Vacansoleil Pro Cycling Team 57.56
116 Alexander Serov - Team Katusha 59.34
117 Rick Flens - Rabobank 59.56
118 Matthew Harley Goss - Team Saxo Bank
119 Perrig Quemeneur - BBox Bouygues Telecom 01.15
120 Pieter Vanspeybrouck - Topsport Vlaanderen - Mercator 01.02.16
121 Gatis Smukulis - AG2R La Mondiale 01.02.18
122 Floris Goesinnen - Skil-Shimano 01.02.25
123 Angelo Furlan - Lampre - N.G.C. 01.02.47
124 Huub Duyn - Garmin - Slipstream 01.05.31
125 Pablo Urtasun - Euskaltel - Euskadi 01.05.48
126 Mark Renshaw - Team Columbia - HTC 01.07.52
127 Josu Agirre Aseginolaza - Euskaltel - Euskadi 01.07.57
128 Francesco Chicchi - Liquigas 01.07.58
129 Ermanno Capelli - Fuji-Servetto 01.08.01
130 Andrea Tonti - Fuji-Servetto 01.08.21
131 Kenny Dehaes - Silence-Lotto 01.08.34
132 Martin Müller - Team Milram 01.10.35
133 Ricardo Van Der Velde - Garmin - Slipstream 01.10.41
134 Graeme Brown - Rabobank 01.10.42
135 Mirco Lorenzetto - Lampre - N.G.C. 01.11.54
136 Steven Cozza - Garmin - Slipstream 01.12.14
137 Bobbie Traksel - Vacansoleil Pro Cycling Team 01.12.57
Pointkonkurrencen
1 Edvald Boasson Hagen - Team Columbia - HTC 140 pts
2 Tyler Farrar - Garmin - Slipstream 137
3 Lars Ytting Bak - Team Saxo Bank 59
4 Francesco Gavazzi - Lampre - N.G.C. 59
5 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 45
6 Matthew Harley Goss - Team Saxo Bank 40
7 Yauheni Hutarovich - Française Des Jeux 40
8 Francesco Chicchi - Liquigas 39
9 Greg Van Avermaet - Silence-Lotto 38
10 Graeme Brown - Rabobank 38
11 Baden Cooke - Vacansoleil Pro Cycling Team 38
12 Alexandre Usov - Cofidis, Le Credit En Ligne 33
13 Tom Veelers - Skil-Shimano 30
14 Kristof Goddaert - Topsport Vlaanderen - Mercator 29
15 Mark Renshaw - Team Columbia - HTC 28
16 Mathew Hayman - Rabobank 27
17 Wouter Weylandt - Quick Step 24
18 Roy Sentjens - Silence-Lotto 24
19 Niki Terpstra - Team Milram 22
20 Rick Flens - Rabobank 21
21 Albert Timmer - Skil-Shimano 19
22 David Deroo - Skil-Shimano 19
23 Huub Duyn - Garmin - Slipstream 18
24 Wim De Vocht - Vacansoleil Pro Cycling Team 18
25 Jan Bakelandts - Topsport Vlaanderen - Mercator 17
26 Alexei Markov - Team Katusha 17
27 Juan Antonio Flecha - Rabobank 17
28 Robert Forster - Team Milram 17
29 Sebastian Langeveld - Rabobank 15
30 Reinier Honig - Vacansoleil Pro Cycling Team 13
31 Romain Villa - Cofidis, Le Credit En Ligne 13
32 Joost Posthuma - Rabobank 13
33 Aitor Galdos - Euskaltel - Euskadi 13
34 Andres Sergio De Lis - Euskaltel - Euskadi 11
35 Angelo Furlan - Lampre - N.G.C. 11
36 Robert Wagner - Skil-Shimano 11
37 Jurgen Van Goolen - Team Saxo Bank 10
38 Klaas Lodewyck - Topsport Vlaanderen - Mercator 10
39 Alexander Serov - Team Katusha 9
40 Maarten Tjallingii - Rabobank 8
41 Jérémy Roy - Française Des Jeux 8
42 Tanel Kangert - AG2R La Mondiale 5
43 Maxime Monfort - Team Columbia - HTC 3
44 Nikita Eskov - Team Katusha 3
45 Yukiya Arashiro - BBox Bouygues Telecom 3
Holdkonkurrencen
1 Rabobank 79.42.23
2 Team Columbia - HTC 0.39
3 Silence - Lotto 0.48
4 Team Saxo Bank
5 Quick Step 1.06
6 Lampre - N.G.C 1.36
7 Liquigas 1.44
8 Astana 1.50
9 Française Des Jeux 2.08
10 Team Katusha 2.45
11 Caisse D'epargne 3.49
12 Ag2r - La Mondiale 4.07
13 Vacansoleil Pro Cycling Team 6.06
14 Topsport Vlaanderen - Mercator 22.48
15 Cofidis, Le Credit En Ligne 23.48
16 Euskaltel - Euskadi 30.43
17 Garmin - Slipstream Pro Cycling Team 31.37
18 Skil - Shimano 48.37
19 Bbox Bouygues Telecom 57.46
20 Team Milram 01.21.22
21 Fuji - Servetto 01.26.23
Annonce
Annonce
Women's Tour(2.WWT) 06/06-09/06
Critérium du Dauphiné(2.UWT) 02/06-09/06
Grosser Preis des Kantons...(1.1) 07/06
Tour de Korea(2.1) 05/06-09/06
ZLM Tour(2.1) 05/06-09/06
Women's Tour(2.WWT) 06/06-09/06
Grosser Preis des Kantons...(1.1) 07/06
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Tour de Suisse Women(2.WWT) 15/06-18/06
La Route d'Occitanie(2.1) 15/06-16/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce