Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Det blev lidt overraskende tyske Andreas Klöden fra RadioShack, der sikrede sig sejren på femte etape af årets Paris-Nice, da han overspurtede Samuel Sanchez fra Euskatel-holdet.
Annonce
Syv ryttere forsøgte et angreb og fik også et pænt hul til feltet, da der manglede omkring tyve kilometer af dagens etape, heriblandt fire FDJ-ryttere. I feltet blev der imidlertid arbejdet hårdt i jagten, og blandt de øvrige udbrydere var der ikke den store lyst til at arbejde, og på indkørslen til dagens sidste stigning var det da også slut for de syv.
Til gengæld kostede forceringen sammen stigningen kræfter i den tunge ende af feltet, hvor flere ryttere blev sat, også indehaveren af den gule førertrøje, Thomas De Gendt, og de to FDJ-ryttere Fedrigo og Casar, der begge var med i den syv mand store udbrydergruppe.
Med omkring 13 kilometer tilbage af dagens etape var der angreb fra Carrara fra Vacansoleil, og kort efter fik han følgeskab af Kiserlovski fra Astana, og de to ryttere fik slået et pænt hul til favoritgruppen, som blev ført an af HTC-Highroad med Tejay Van Garderen og Tony Martin i spidsen, der ledte an i jagten på de to udbrydere.
Kort før toppen angreb Rein Taaramae (Cofidis)sammen med Tondo (Movistar), og det resulterede i en total splittelse af feltet. Thomas Voeckler, blev sat, og der blev dannet en stærk frontgruppe bestående af Taaramae, Tondo, Brajkovic, Samuel Sanchez, Tony Martin, Andreas Klöden, Carrara og Kiserlovski.
Selvom der blev kæmpet hårdt lykkedes det ikke at hente de forreste, og i spurten var det Andreas Klöden fra Team RadioShack, der spurtede sig først over målstregen foran Samuel Sanchez fra Euskatel.
Chris Anker Sørensen kom ind med de øvrige favoritter umiddelbart efter de forreste, mens Richie Porte satte lidt mere til.
Resultat af 5. etape
1 Andreas Klöden - Team RadioShack 04.59.00
2 Samuel Sanchez Gonzalez - Euskaltel-Euskadi
3 Matteo Carrara - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
4 Tony Martin - HTC-Highroad
5 Rein Taaramae - Cofidis, Le Credit En Ligne
6 Robert Kiserlovski - Pro Team Astana
7 Janez Brajkovic - Team RadioShack
8 Xavier Tondo Volpini - Movistar Team
9 Luis Leon Sanchez Gil - Rabobank Cycling Team 0.18
10 Pierre Rolland - Team Europcar 0.19
11 Chris Anker Sörensen - Saxo Bank Sungard
12 Ryder Hesjedal - Team Garmin-Cervelo
13 Maxime Monfort - Leopard Trek
14 Bradley Wiggins - Sky Procycling
15 Jurgen Van Den Broeck - Omega Pharma-Lotto
16 Fränk Schleck - Leopard Trek
17 Simon Spilak - Lampre - ISD
18 Michael Rogers - Sky Procycling
19 Levi Leipheimer - Team RadioShack
20 Sergio Pardilla Belllón - Movistar Team
21 Roman Kreuziger - Pro Team Astana
22 Jean-Christophe Peraud - AG2R La Mondiale
23 Bauke Mollema - Rabobank Cycling Team
24 Sylvain Chavanel - Quickstep Cycling Team 1.34
25 Richie Porte - Saxo Bank Sungard 1.36
26 Tejay Van Garderen - HTC-Highroad
27 Rigoberto Uran Uran - Sky Procycling
28 Christophe Le Mevel - Team Garmin-Cervelo 1.51
29 Sergey Lagutin - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
30 Linus Gerdemann - Leopard Trek 1.56
31 Juan Manuel Garate - Rabobank Cycling Team
32 Marc De Maar - Quickstep Cycling Team
33 Luis Pasamontes Rodriguez - Movistar Team
34 Diego Ulissi - Lampre - ISD
35 Pierrick Fedrigo - FDJ
36 Kanstantsin Sivtsov - HTC-Highroad
37 Thomas Voeckler - Team Europcar
38 Blel Kadri - AG2R La Mondiale 2.51
39 Nicolas Roche - AG2R La Mondiale
40 Sandy Casar - FDJ
41 Jose Joaquin Rojas Gil - Movistar Team
42 Vladimir Gusev - Katusha Team
43 Amaël Moinard - BMC Racing Team
44 Steve Morabito - BMC Racing Team
45 Eduard Vorganov - Katusha Team 3.21
46 Mauro Finetto - Liquigas-Cannondale 3.37
47 Rob Ruijgh - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
48 Brent Bookwalter - BMC Racing Team
49 Cyril Gautier - Team Europcar
50 Yuriy Trofimov - Katusha Team
51 Rémy Di Gregorio - Pro Team Astana
52 Stijn Devolder - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
53 Eric Berthou - Bretagne - Schuller 5.12
54 Alexandre Vinokourov - Pro Team Astana
55 Jérôme Pineau - Quickstep Cycling Team
56 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel-Euskadi
57 Julien El Fares - Cofidis, Le Credit En Ligne
58 Johan Van Summeren - Team Garmin-Cervelo 8.13
59 Rémi Pauriol - FDJ
60 Tony Gallopin - Cofidis, Le Credit En Ligne
61 Francesco Gavazzi - Lampre - ISD
62 Valerio Agnoli - Liquigas-Cannondale 12.43
63 Björn Leukemans - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 15.36
64 Bart De Clercq - Omega Pharma-Lotto
65 Thomas De Gendt - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
66 Francis De Greef - Omega Pharma-Lotto
67 Jan Bakelandts - Omega Pharma-Lotto
68 Laurent Didier - Saxo Bank Sungard
69 Danilo Wyss - BMC Racing Team
70 Hubert Dupont - AG2R La Mondiale
71 Dominik Nerz - Liquigas-Cannondale
72 Bruno Pires - Leopard Trek
73 Nicki Sörensen - Saxo Bank Sungard
74 Jurgen Van De Walle - Omega Pharma-Lotto
75 Lieuwe Westra - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
76 Xabier Zandio Echaide - Sky Procycling
77 Francesco Reda - Quickstep Cycling Team
78 Laurens Ten Dam - Rabobank Cycling Team
79 Heinrich Haussler - Team Garmin-Cervelo
80 Pieter Weening - Rabobank Cycling Team
81 Daniele Righi - Lampre - ISD
82 Cédric Pineau - FDJ 17.06
83 Jérémy Roy - FDJ
84 Matthew Busche - Team RadioShack
85 Jens Voigt - Leopard Trek
86 Matthew Harley Goss - HTC-Highroad
87 Geoffroy Lequatre - Team RadioShack
88 Grega Bole - Lampre - ISD 19.21
89 Matteo Bono - Lampre - ISD
90 Óscar Pujol Muñoz - Omega Pharma-Lotto 20.53
91 Luis Angel Mate Mardones - Cofidis, Le Credit En Ligne
92 Simon Gerrans - Sky Procycling
93 Robert Hunter - Team RadioShack
94 Markel Irizar Aranburu - Team RadioShack
95 Inaki Isasi Flores - Euskaltel-Euskadi
96 Tristan Valentin - Cofidis, Le Credit En Ligne
97 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Team RadioShack
98 Sylvain Calzati - Bretagne - Schuller
99 Mickaël Buffaz - Cofidis, Le Credit En Ligne
100 Lars Ytting Bak - HTC-Highroad
101 Mads Christensen - Saxo Bank Sungard
102 Fredrik Kessiakoff - Pro Team Astana
103 Tomas Vaitkus - Pro Team Astana
104 Pierre Cazaux - Euskaltel-Euskadi
105 Gorka Izagirre Insausti - Euskaltel-Euskadi
106 Brice Feillu - Leopard Trek
107 Grischa Niermann - Rabobank Cycling Team
108 Maxime Bouet - AG2R La Mondiale
109 Sébastien Minard - AG2R La Mondiale
110 Romain Hardy - Bretagne - Schuller
111 Dmitriy Fofonov - Pro Team Astana
112 Maarten Tjallingii - Rabobank Cycling Team
113 Andriy Grivko - Pro Team Astana
114 Karsten Kroon - BMC Racing Team
115 Yannick Eijssen - BMC Racing Team
116 Andrew Talansky - Team Garmin-Cervelo
117 Vincent Jerome - Team Europcar
118 Perrig Quemeneur - Team Europcar
119 Florian Guillou - Bretagne - Schuller
120 Alessandro Spezialetti - Lampre - ISD
121 Alexandre Pichot - Team Europcar
122 Arnold Jeannesson - FDJ
123 Ivan Santaromita - BMC Racing Team
124 Danny Pate - HTC-Highroad
125 Greg Henderson - Sky Procycling
126 Serguei Ivanov - Katusha Team
127 Alex Rasmussen - HTC-Highroad 25.47
128 Nikolay Trusov - Katusha Team
129 David Lopez Garcia - Movistar Team
130 Kristijan Koren - Liquigas-Cannondale
131 José Ivan Gutierrez Palacios - Movistar Team
132 Romain Feillu - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
133 Anthony Ravard - AG2R La Mondiale
134 Christophe Riblon - AG2R La Mondiale
135 Sébastien Turgot - Team Europcar
136 Jakob Fuglsang - Leopard Trek
137 Damien Gaudin - Team Europcar
138 Pablo Lastras Garcia - Movistar Team
139 José Vicente Garcia Acosta - Movistar Team
140 Benjamin Noval Gonzalez - Saxo Bank Sungard
141 Jeffry Louder - BMC Racing Team
142 Renaud Dion - Bretagne - Schuller
143 Maciej Paterski - Liquigas-Cannondale
144 Peter Sagan - Liquigas-Cannondale
145 Daniel Lloyd - Team Garmin-Cervelo
146 Gabriel Rasch - Team Garmin-Cervelo
147 Jos Van Emden - Rabobank Cycling Team
148 Jurgen Roelandts - Omega Pharma-Lotto
149 Jussi Veikkanen - Omega Pharma-Lotto
150 Jean-Luc Delpech - Bretagne - Schuller
151 Jorge Azanza Soto - Euskaltel-Euskadi
152 Samuel Dumoulin - Cofidis, Le Credit En Ligne
153 Pavel Brutt - Katusha Team
154 Eros Capecchi - Liquigas-Cannondale
155 Florian Vachon - Bretagne - Schuller
156 Gaël Malacarne - Bretagne - Schuller
157 Martijn Maaskant - Team Garmin-Cervelo
158 Wouter Weylandt - Leopard Trek
159 Pablo Urtasun Perez - Euskaltel-Euskadi
160 Geraint Thomas - Sky Procycling
161 Jeremy Hunt - Sky Procycling
162 Andreas Stauff - Quickstep Cycling Team
163 Oleksandr Kvachuk - Lampre - ISD
Udgået
DNF Kevin De Weert - Quickstep Cycling Team
DNF Leif Hoste - Katusha Team
DNF Brian Vandborg - Saxo Bank Sungard
DNF Arthur Vichot - FDJ
DNF Yoann Offredo - FDJ
Samlet stilling
1 Andreas Klöden - Team RadioShark 50.11.13
2 Samuel Sanchez Gonzalez - Euskaltel-Euskadi 0.04
3 Matteo Carrara - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0.06
4 Tony Martin - HTC-Highroad 0.10
5 Robert Kiserlovski - Pro Team Astana
6 Janez Brajkovic - Team RadioShack
7 Xavier Tondo Volpini - Movistar Team
8 Rein Taaramae - Cofidis, Le Credit En Ligne
9 Luis Leon Sanchez Gil - Rabobank Cycling Team 0.28
10 Roman Kreuziger - Pro Team Astana 0.29
11 Maxime Monfort - Leopard Trek
12 Jurgen Van Den Broeck - Omega Pharma-Lotto
13 Bauke Mollema - Rabobank Cycling Team
14 Simon Spilak - Lampre - ISD
15 Jean-Christophe Peraud - AG2R La Mondiale
16 Michael Rogers - Sky Procycling
17 Bradley Wiggins - Sky Procycling
18 Ryder Hesjedal - Team Garmin-Cervelo
19 Pierre Rolland - Team Europcar
20 Sergio Pardilla Belllón - Movistar Team
21 Levi Leipheimer - Team RadioShack
22 Fränk Schleck - Leopard Trek
23 Chris Anker Sörensen - Saxo Bank Sungard
24 Thomas Voeckler - Team Europcar 1.39
25 Sylvain Chavanel - Quickstep Cycling Team 1.44
26 Richie Porte - Saxo Bank Sungard 1.46
27 Tejay Van Garderen - HTC-Highroad
28 Christophe Le Mevel - Team Garmin-Cervelo 1.58
29 Sergey Lagutin - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2.01
30 Linus Gerdemann - Leopard Trek 2.06
31 Luis Pasamontes Rodriguez - Movistar Team
32 Diego Ulissi - Lampre - ISD
33 Pierrick Fedrigo - FDJ
34 Juan Manuel Garate - Rabobank Cycling Team
35 Marc De Maar - Quickstep Cycling Team
36 Blel Kadri - AG2R La Mondiale 3.00
37 Nicolas Roche - AG2R La Mondiale 3.01
38 Vladimir Gusev - Katusha Team
39 Amaël Moinard - BMC Racing Team
40 Steve Morabito - BMC Racing Team
41 Sandy Casar - FDJ
42 Kanstantsin Sivtsov - HTC-Highroad 3.07
43 Eduard Vorganov - Katusha Team 3.31
44 Rémy Di Gregorio - Pro Team Astana 3.34
45 Cyril Gautier - Team Europcar 3.42
46 Yuriy Trofimov - Katusha Team 3.47
47 Brent Bookwalter - BMC Racing Team
48 Stijn Devolder - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
49 Jose Joaquin Rojas Gil - Movistar Team 3.55
50 Alexandre Vinokourov - Pro Team Astana 5.21
51 Jérôme Pineau - Quickstep Cycling Team 5.22
52 Julien El Fares - Cofidis, Le Credit En Ligne
53 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel-Euskadi
54 Eric Berthou - Bretagne - Schuller
55 Rémi Pauriol - FDJ 8.02
56 Tony Gallopin - Cofidis, Le Credit En Ligne 8.17
57 Francesco Gavazzi - Lampre - ISD 8.23
58 Johan Van Summeren - Team Garmin-Cervelo
59 Rigoberto Uran Uran - Sky Procycling 10.06
60 Rob Ruijgh - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 10.07
61 Valerio Agnoli - Liquigas-Cannondale 13.13
62 Mauro Finetto - Liquigas-Cannondale 14.08
63 Thomas De Gendt - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 15.09
64 Heinrich Haussler - Team Garmin-Cervelo 15.33
65 Danilo Wyss - BMC Racing Team 15.46
66 Laurent Didier - Saxo Bank Sungard
67 Francesco Reda - Quickstep Cycling Team
68 Bart De Clercq - Omega Pharma-Lotto
69 Dominik Nerz - Liquigas-Cannondale
70 Laurens Ten Dam - Rabobank Cycling Team
71 Jan Bakelandts - Omega Pharma-Lotto
72 Bruno Pires - Leopard Trek
73 Björn Leukemans - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
74 Pieter Weening - Rabobank Cycling Team
75 Nicki Sörensen - Saxo Bank Sungard
76 Matthew Harley Goss - HTC-Highroad 17.00
77 Jérémy Roy - FDJ 17.09
78 Jens Voigt - Leopard Trek 17.14
79 Hubert Dupont - AG2R La Mondiale 17.41
80 Matthew Busche - Team RadioShack 18.10
81 Geoffroy Lequatre - Team RadioShack 18.32
82 Grega Bole - Lampre - ISD 19.31
83 Jurgen Van De Walle - Omega Pharma-Lotto 19.33
84 Matteo Bono - Lampre - ISD 20.55
85 Arnold Jeannesson - FDJ 21.02
86 Dmitriy Fofonov - Pro Team Astana 21.03
87 Inaki Isasi Flores - Euskaltel-Euskadi
88 Simon Gerrans - Sky Procycling
89 Tristan Valentin - Cofidis, Le Credit En Ligne
90 Fredrik Kessiakoff - Pro Team Astana
91 Maarten Tjallingii - Rabobank Cycling Team
92 Andrew Talansky - Team Garmin-Cervelo
93 Vincent Jerome - Team Europcar
94 Markel Irizar Aranburu - Team RadioShack
95 Luis Angel Mate Mardones - Cofidis, Le Credit En Ligne
96 Florian Guillou - Bretagne - Schuller
97 Serguei Ivanov - Katusha Team
98 Gorka Izagirre Insausti - Euskaltel-Euskadi 21.55
99 Maxime Bouet - AG2R La Mondiale 22.01
100 Perrig Quemeneur - Team Europcar 22.04
101 Karsten Kroon - BMC Racing Team
102 Lieuwe Westra - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 22.06
103 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Team RadioShack 22.58
104 Francis De Greef - Omega Pharma-Lotto 24.43
105 Romain Feillu - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 25.54
106 David Lopez Garcia - Movistar Team 25.55
107 Peter Sagan - Liquigas-Cannondale 25.57
108 Jurgen Roelandts - Omega Pharma-Lotto
109 Samuel Dumoulin - Cofidis, Le Credit En Ligne
110 Kristijan Koren - Liquigas-Cannondale
111 Eros Capecchi - Liquigas-Cannondale
112 Ivan Santaromita - BMC Racing Team 27.50
113 Daniele Righi - Lampre - ISD 28.43
114 Cédric Pineau - FDJ 30.08
115 Mickaël Buffaz - Cofidis, Le Credit En Ligne 30.24
116 Sylvain Calzati - Bretagne - Schuller 32.42
117 Jakob Fuglsang - Leopard Trek 33.18
118 Greg Henderson - Sky Procycling 33.50
119 Romain Hardy - Bretagne - Schuller 33.59
120 Tomas Vaitkus - Pro Team Astana 34.00
121 Robert Hunter - Team RadioShack
122 Alexandre Pichot - Team Europcar
123 Lars Ytting Bak - HTC-Highroad
124 Andriy Grivko - Pro Team Astana
125 Yannick Eijssen - BMC Racing Team
126 Sébastien Minard - AG2R La Mondiale
127 Pierre Cazaux - Euskaltel-Euskadi
128 Pablo Urtasun Perez - Euskaltel-Euskadi 34.17
129 Grischa Niermann - Rabobank Cycling Team 34.29
130 Brice Feillu - Leopard Trek 35.01
131 Xabier Zandio Echaide - Sky Procycling 35.23
132 Alessandro Spezialetti - Lampre - ISD 36.30
133 Danny Pate - HTC-Highroad 37.47
134 Jean-Luc Delpech - Bretagne - Schuller 38.54
135 Renaud Dion - Bretagne - Schuller
136 Geraint Thomas - Sky Procycling
137 Maciej Paterski - Liquigas-Cannondale
138 Florian Vachon - Bretagne - Schuller
139 Anthony Ravard - AG2R La Mondiale
140 Daniel Lloyd - Team Garmin-Cervelo
141 Pablo Lastras Garcia - Movistar Team
142 Gaël Malacarne - Bretagne - Schuller
143 Jorge Azanza Soto - Euskaltel-Euskadi
144 Benjamin Noval Gonzalez - Saxo Bank Sungard
145 Nikolay Trusov - Katusha Team 39.17
146 Christophe Riblon - AG2R La Mondiale 39.55
147 José Vicente Garcia Acosta - Movistar Team 40.28
148 Jussi Veikkanen - Omega Pharma-Lotto 41.25
149 Mads Christensen - Saxo Bank Sungard 42.15
150 Wouter Weylandt - Leopard Trek 45.14
151 Sébastien Turgot - Team Europcar
152 Jos Van Emden - Rabobank Cycling Team 45.22
153 Jeremy Hunt - Sky Procycling
154 José Ivan Gutierrez Palacios - Movistar Team 45.24
155 Andreas Stauff - Quickstep Cycling Team 45.37
156 Martijn Maaskant - Team Garmin-Cervelo 45.41
157 Óscar Pujol Muñoz - Omega Pharma-Lotto 45.52
158 Damien Gaudin - Team Europcar 46.18
159 Alex Rasmussen - HTC-Highroad 46.26
160 Gabriel Rasch - Team Garmin-Cervelo 52.20
161 Pavel Brutt - Katusha Team
162 Jeffry Louder - BMC Racing Team 53.42
163 Oleksandr Kvachuk - Lampre - ISD 56.53
Pointkonkurrencen
1 Heinrich Haussler - Team Garmin-Cervelo 79 pts
2 Greg Henderson - Sky Procycling 56
3 Romain Feillu - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 56
4 Thomas De Gendt - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 55
5 Matthew Harley Goss - HTC-Highroad 55
6 Peter Sagan - Liquigas-Cannondale 49
7 Danilo Wyss - BMC Racing Team 44
8 Jose Joaquin Rojas Gil - Movistar Team 41
9 Jurgen Roelandts - Omega Pharma-Lotto 30
10 Thomas Voeckler - Team Europcar 29
11 Rémi Pauriol - FDJ 29
12 Andreas Klöden - Team RadioShack 26
13 Samuel Dumoulin - Cofidis, Le Credit En Ligne 25
14 Jérémy Roy - FDJ 23
15 Samuel Sanchez Gonzalez - Euskaltel-Euskadi 22
16 Tomas Vaitkus - Pro Team Astana 22
17 Matteo Carrara - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 20
18 Valerio Agnoli - Liquigas-Cannondale 20
19 Grega Bole - Lampre - ISD 20
20 Wouter Weylandt - Leopard Trek 19
21 Tony Martin - HTC-Highroad 18
22 Rémy Di Gregorio - Pro Team Astana 18
23 Francesco Gavazzi - Lampre - ISD 17
24 Jens Voigt - Leopard Trek 17
25 Rein Taaramae - Cofidis, Le Credit En Ligne 16
26 Robert Hunter - Team RadioShack 16
27 Geraint Thomas - Sky Procycling 16
28 Robert Kiserlovski - Pro Team Astana 15
29 Janez Brajkovic - Team RadioShack 14
30 Anthony Ravard - AG2R La Mondiale 14
31 Xavier Tondo Volpini - Movistar Team 13
32 Luis Leon Sanchez Gil - Rabobank Cycling Team 12
33 Pierre Rolland - Team Europcar 11
34 Chris Anker Sörensen - Saxo Bank Sungard 10
35 Martijn Maaskant - Team Garmin-Cervelo 10
36 Ryder Hesjedal - Team Garmin-Cervelo 9
37 Florian Vachon - Bretagne - Schuller 9
38 Tony Gallopin - Cofidis, Le Credit En Ligne 8
39 Maxime Monfort - Leopard Trek 8
40 Jérôme Pineau - Quickstep Cycling Team 8
41 Arnold Jeannesson - FDJ 8
42 Bradley Wiggins - Sky Procycling 7
43 Francesco Reda - Quickstep Cycling Team 7
44 Lars Ytting Bak - HTC-Highroad 7
45 Jurgen Van Den Broeck - Omega Pharma-Lotto 6
46 Julien El Fares - Cofidis, Le Credit En Ligne 6
47 Dmitriy Fofonov - Pro Team Astana 6
48 Maciej Paterski - Liquigas-Cannondale 6
49 Cyril Gautier - Team Europcar 5
50 Cédric Pineau - FDJ 5
51 Fränk Schleck - Leopard Trek 5
52 Vladimir Gusev - Katusha Team 5
53 Luis Pasamontes Rodriguez - Movistar Team 4
54 Alexandre Vinokourov - Pro Team Astana 4
55 Christophe Le Mevel - Team Garmin-Cervelo 3
56 Damien Gaudin - Team Europcar 3
57 Simon Spilak - Lampre - ISD 3
58 Diego Ulissi - Lampre - ISD 3
59 Maxime Bouet - AG2R La Mondiale 3
60 Jean-Luc Delpech - Bretagne - Schuller 3
61 Michael Rogers - Sky Procycling 2
62 Rob Ruijgh - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2
63 Gorka Izagirre Insausti - Euskaltel-Euskadi 2
64 David Lopez Garcia - Movistar Team 2
65 Levi Leipheimer - Team RadioShack 1
66 Blel Kadri - AG2R La Mondiale 1
67 Yuriy Trofimov - Katusha Team 1
68 Romain Hardy - Bretagne - Schuller 1
69 Sébastien Turgot - Team Europcar 1
70 José Ivan Gutierrez Palacios - Movistar Team -5
Mountains classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Rémi Pauriol - FDJ 39 pts
2 Lieuwe Westra - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 25
3 Rémy Di Gregorio - Pro Team Astana 19
4 Hubert Dupont - AG2R La Mondiale 18
5 Thomas De Gendt - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 15
6 David Lopez Garcia - Movistar Team 12
7 Rein Taaramae - Cofidis, Le Credit En Ligne 10
8 Xavier Tondo Volpini - Movistar Team 8
9 Arnold Jeannesson - FDJ 8
10 Francis De Greef - Omega Pharma-Lotto 8
11 Jussi Veikkanen - Omega Pharma-Lotto 7
12 Matteo Carrara - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 6
13 Thomas Voeckler - Team Europcar 5
14 Cyril Gautier - Team Europcar 5
15 Damien Gaudin - Team Europcar 4
16 Robert Kiserlovski - Pro Team Astana 4
17 Janez Brajkovic - Team RadioShack 3
18 Christophe Le Mevel - Team Garmin-Cervelo 3
19 Blel Kadri - AG2R La Mondiale 3
20 Tony Martin - HTC-Highroad 2
21 Juan Manuel Garate - Rabobank Cycling Team 2
22 Sandy Casar - FDJ 2
23 Alexandre Vinokourov - Pro Team Astana 2
24 Gorka Izagirre Insausti - Euskaltel-Euskadi 2
25 Cédric Pineau - FDJ 2
26 Andreas Klöden - Team RadioShack 1
27 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel-Euskadi 1
28 Jérémy Roy - FDJ 1
29 Jens Voigt - Leopard Trek 1
30 Romain Feillu - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1
31 Romain Hardy - Bretagne - Schuller 1
32 Pablo Urtasun Perez - Euskaltel-Euskadi 1
Ungdomskonkurrencen
1 Robert Kiserlovski - Pro Team Astana 50.26.23
2 Rein Taaramae - Cofidis, Le Credit En Ligne
3 Roman Kreuziger - Pro Team Astana 0.19
4 Bauke Mollema - Rabobank Cycling Team
5 Simon Spilak - Lampre - ISD
6 Pierre Rolland - Team Europcar
7 Tejay Van Garderen - HTC-Highroad 1.36
8 Diego Ulissi - Lampre - ISD 1.56
9 Blel Kadri - AG2R La Mondiale 2.50
10 Cyril Gautier - Team Europcar 3.32
11 Tony Gallopin - Cofidis, Le Credit En Ligne 8.07
12 Rigoberto Uran Uran - Sky Procycling 9.56
13 Rob Ruijgh - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 9.57
14 Thomas De Gendt - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 14.59
15 Bart De Clercq - Omega Pharma-Lotto 15.36
16 Dominik Nerz - Liquigas-Cannondale
17 Jan Bakelandts - Omega Pharma-Lotto
18 Matthew Harley Goss - HTC-Highroad 16.50
19 Arnold Jeannesson - FDJ 20.52
20 Andrew Talansky - Team Garmin-Cervelo 20.53
21 Gorka Izagirre Insausti - Euskaltel-Euskadi 21.45
22 Maxime Bouet - AG2R La Mondiale 21.51
23 Peter Sagan - Liquigas-Cannondale 25.47
24 Eros Capecchi - Liquigas-Cannondale
25 Kristijan Koren - Liquigas-Cannondale
26 Romain Hardy - Bretagne - Schuller 33.49
27 Yannick Eijssen - BMC Racing Team 33.50
28 Maciej Paterski - Liquigas-Cannondale 38.44
29 Geraint Thomas - Sky Procycling
30 Gaël Malacarne - Bretagne - Schuller
31 Andreas Stauff - Quickstep Cycling Team 45.27
32 Damien Gaudin - Team Europcar 46.08
Holdkonkurrencen
1 Team Radioshack 73.19.28
2 Sky Procycling 1.55
3 Movistar Team 1.56
4 Rabobank Cycling Team 2.14
5 Team Leopard-Trek 2.15
6 HTC - Highroad 3.13
7 Pro Team Astana 3.24
8 Vacansoleil-Dcm 4.56
9 Team Europcar 5.20
10 AG2R La Mondiale 5.42
11 Quick Step Cycling Team 8.23
12 BMC Racing Team 9.00
13 Katusha Team 9.30
14 Team Garmin - Cervelo 10.04
15 Lampre - ISD 10.09
16 FDJ 12.28
17 Cofidis Le Credit En Ligne 13.06
18 Saxo Bank Sungard 17.12
19 Euskaltel - Euskadi 25.46
20 Omega Pharma - Lotto 31.12
21 Liquigas-Cannondale 31.37
22 Bretagne - Schuller 46.39
Annonce
Annonce
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Tour de Suisse Women(2.WWT) 15/06-18/06
La Route d'Occitanie(2.1) 15/06-16/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce