Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Lampre-ISD fik en dobbeltsejr på 4. etape af Tirreno-Adriatico, hvor Michele Scarponi vandt foran Damiano Cunego. Samlet fører Robert Gesink nu samlet.
Annonce
Dagens etape var på hele 240 kilometer fra Narni til Chieti. Etapen sluttede med en meget stejl stigning på lige knap to kilometer.
Etapen blev fra start præget af et udbrud med Mickael Cherel (AG2R La Mondiale), Sebastian Lang (Omega Pharma-Lotto) og Gorazd Stangelj (Astana). De kom væk efter omkring 25 kilometer og nåede efter 75 kilometer op på hele 15 og et halvt minuts forspring. Feltet havde dog ikke i sinde at lade dem få etapesejren og begyndte at hente dem ind igen, og med omkring ti kilometer tilbage blev Cherel hentet som den sidste af de tre.
Dette gav anledning til et kontraangreb fra Fabian Cancellara (Leopard Trek), Giovanni Visconti (Farnese Vini) og Dmitriy Muravyev (RadioShack). Katusha fik dog kørt dem ind lige inden den 12% stejle afsluttende stigning, så feltet kom nogenlunde samlet hertil.
Allerede i bunden af stigningen angreb Michele Scarponi (Lampre-ISD). Philippe Gilbert (Omega Pharma-Lotto) gik straks efter og fik Damiano Cunego (Lampre-ISD) med på hjul.
Med lidt over en kilometer tilbage satte Cunego Gilbert og fortsatte alene op mod sin holdkammerat.
Scarponi havde dog ikke behov for selskab og lagde hurtigt afstand til Cunego igen, som blev hentet af Cadel Evans (BMC Racing Team) og Ivan Basso (Liquigas-Cannondale).
Ingen kunne hente Scarponi, som dermed tog etapesejren, mens Cunego kom ind på andenpladsen, og Evans blev treer.
Dagens resultat betyder også, at Robert Gesink (Rabobank) nu fører løbet samlet.
Resultat af 4. etape
1 Michele Scarponi - Lampre - ISD 6.10.59
2 Damiano Cunego - Lampre - ISD
3 Cadel Evans - BMC Racing Team
4 Ivan Basso - Liquigas-Cannondale 0.02
5 Danilo Di Luca - Katusha Team 0.06
6 Robert Gesink - Rabobank Cycling Team 0.12
7 Rinaldo Nocentini - AG2R La Mondiale
8 Vincenzo Nibali - Liquigas-Cannondale
9 Thomas Lövkvist - Sky Procycling 0.16
10 Philippe Gilbert - Omega Pharma-Lotto
11 Giovanni Visconti - Farnese Vini - Neri Sottoli 0.22
12 Damiano Caruso - Liquigas-Cannondale 0.24
13 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone
14 Jonathan Castroviejo Nicolas - Euskaltel-Euskadi
15 Tiago Machado - Team RadioShack
16 Greg Van Avermaet - BMC Racing Team
17 Simon Clarke - Pro Team Astana
18 Sebastian Langeveld - Rabobank Cycling Team 0.31
19 Marco Marcato - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0.36
20 Alexandr Kolobnev - Katusha Team 0.37
21 Jon Izaguirre Insausti - Euskaltel-Euskadi 0.39
22 Enrico Gasparotto - Pro Team Astana
23 Marco Pinotti - HTC-Highroad
24 Stephen Cummings - Sky Procycling
25 Fabian Cancellara - Leopard Trek
26 Matteo Tosatto - Saxo Bank-SunGard
27 Peter Velits - HTC-Highroad
28 Dmitriy Muravyev - Team RadioShack 0.47
29 Angel Madrazo Ruiz - Movistar Team
30 Vasili Kiryienka - Movistar Team
31 Iván Velasco Murillo - Euskaltel-Euskadi
32 Michael Albasini - HTC-Highroad
33 Alessandro Ballan - BMC Racing Team 0.55
34 George Hincapie - BMC Racing Team 1.02
35 Andy Schleck - Leopard Trek 1.06
36 David Lelay - AG2R La Mondiale
37 Matteo Montaguti - AG2R La Mondiale
38 Bram Tankink - Rabobank Cycling Team
39 Juan Antonio Flecha Giannoni - Sky Procycling
40 Wout Poels - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1.09
41 Dries Devenyns - Quickstep Cycling Team
42 David Arroyo Duran - Movistar Team 1.18
43 Juan José Oroz Ugalde - Euskaltel-Euskadi
44 Francesco Failli - Farnese Vini - Neri Sottoli
45 Maxim Iglinskiy - Pro Team Astana
46 Nick Nuyens - Saxo Bank-SunGard 1.33
47 Giampaolo Caruso - Katusha Team
48 Massimo Codol - Acqua & Sapone
49 Egoi Martinez De Esteban - Euskaltel-Euskadi 1.38
50 Amets Txurruka - Euskaltel-Euskadi
51 Fabio Taborre - Acqua & Sapone 1.43
52 Andreas Klier - Team Garmin-Cervelo
53 Francisco José Ventoso Alberdi - Movistar Team 1.55
54 Mirko Selvaggi - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
55 Thor Hushovd - Team Garmin-Cervelo
56 Vladimir Miholjevic - Acqua & Sapone
57 Filippo Pozzato - Katusha Team 3.06
58 Oscar Freire Gomez - Rabobank Cycling Team 3.20
59 Stuart O'Grady - Leopard Trek
60 Daniel Oss - Liquigas-Cannondale 6.06
61 Przemyslaw Niemiec - Lampre - ISD 6.36
62 Davide Malacarne - Quickstep Cycling Team
63 Fumiyuki Beppu - Team RadioShack
64 Maarten Wynants - Rabobank Cycling Team
65 Baden Cooke - Saxo Bank-SunGard
66 Sébastien Rosseler - Team RadioShack
67 Mikael Cherel - AG2R La Mondiale
68 Ben Hermans - Team RadioShack
69 Gorazd Stangelj - Pro Team Astana
70 Marzio Bruseghin - Movistar Team
71 Maciej Bodnar - Liquigas-Cannondale
72 Yaroslav Popovych - Team RadioShack 7.42
73 Paolo Ciavatta - Acqua & Sapone 9.31
74 Tiziano Dall'Antonia - Liquigas-Cannondale 10.18
75 Alan Marangoni - Liquigas-Cannondale
76 Edvald Boasson Hagen - Sky Procycling
77 Vicente Reynes Mimo - Omega Pharma-Lotto 13.07
78 Marcus Burghardt - BMC Racing Team
79 Adam Hansen - Omega Pharma-Lotto
80 Michael Schär - BMC Racing Team
81 Martin Elmiger - AG2R La Mondiale
82 Patrik Sinkewitz - Farnese Vini - Neri Sottoli
83 Andrea Noe - Farnese Vini - Neri Sottoli
84 Robbie McEwen - Team RadioShack
85 Grégory Rast - Team RadioShack
86 Frederik Veuchelen - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
87 Michael Mørkøv - Saxo Bank-SunGard
88 Gorik Gardeyn - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
89 Sébastien Hinault - AG2R La Mondiale
90 Matthew Wilson - Team Garmin-Cervelo
91 Oscar Gatto - Farnese Vini - Neri Sottoli 14.09
92 Joaquin Rodriguez Oliver - Katusha Team
93 Daniel Moreno Fernandez - Katusha Team
94 Niki Terpstra - Quickstep Cycling Team 14.43
95 Lars Boom - Rabobank Cycling Team 17.35
96 Marcel Sieberg - Omega Pharma-Lotto
97 Lloyd Mondory - AG2R La Mondiale
98 Kurt-Asle Arvesen - Sky Procycling
99 Yuriy Krivtsov - AG2R La Mondiale
100 Alessandro Proni - Acqua & Sapone
101 Leonardo Giordani - Farnese Vini - Neri Sottoli
102 Alessandro Donati - Acqua & Sapone
103 Joost Posthuma - Leopard Trek
104 Bert Grabsch - HTC-Highroad
105 Tyler Farrar - Team Garmin-Cervelo
106 Roger Hammond - Team Garmin-Cervelo
107 Mauro Santambrogio - BMC Racing Team
108 Manuele Mori - Lampre - ISD
109 Andrey Amador Bakkazakova - Movistar Team
110 Daniel Sesma - Euskaltel-Euskadi
111 Javier Francisco Aramendia Lorente - Euskaltel-Euskadi
112 Fabian Wegmann - Leopard Trek
113 Marco Bandiera - Quickstep Cycling Team
114 Ramunas Navardauskas - Team Garmin-Cervelo
115 Adriano Malori - Lampre - ISD
116 Manuel Quinziato - BMC Racing Team
117 Tom Stamsnijder - Leopard Trek
118 Jacopo Guarnieri - Liquigas-Cannondale
119 Sebastian Lang - Omega Pharma-Lotto
120 Roman Kireyev - Pro Team Astana
121 Gustav Larsson - Saxo Bank-SunGard
122 Mark Renshaw - HTC-Highroad
123 Francesco Chicchi - Quickstep Cycling Team
124 Alessandro Petacchi - Lampre - ISD
125 Alberto Ongarato - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
126 Borut Bozic - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
127 Mirco Lorenzetto - Pro Team Astana
128 Leonardo Bertagnolli - Lampre - ISD
129 Davide Ricci Bitti - Farnese Vini - Neri Sottoli
130 Danilo Hondo - Lampre - ISD
131 Daniele Bennati - Leopard Trek
132 Kevin Van Impe - Quickstep Cycling Team
133 David Tanner - Saxo Bank-SunGard
134 Diego Caccia - Farnese Vini - Neri Sottoli
135 Olivier Kaisen - Omega Pharma-Lotto
136 Tom Boonen - Quickstep Cycling Team
137 Jens Mouris - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
138 Allan Davis - Pro Team Astana
139 Brett Lancaster - Team Garmin-Cervelo
140 Rick Flens - Rabobank Cycling Team
141 Kasper Klostergaard Larsen - Saxo Bank-SunGard
142 Mark Cavendish - HTC-Highroad
143 Juan José Haedo - Saxo Bank-SunGard
144 Bernhard Eisel - HTC-Highroad
145 Gerald Ciolek - Quickstep Cycling Team
146 Ian Stannard - Sky Procycling
147 Branislau Samoilau - Movistar Team
148 Christopher Sutton - Sky Procycling
149 David Zabriskie - Team Garmin-Cervelo
150 Assan Bazayev - Pro Team Astana
151 Mathew Hayman - Sky Procycling
152 Thomas Leezer - Rabobank Cycling Team
153 Aliaksandr Kuchynski - Katusha Team
154 Ignatas Konovalovas - Movistar Team
155 Luca Paolini - Katusha Team
156 Danilo Napolitano - Acqua & Sapone 18.27
Udgåede
DNS Ian Stannard - Sky Procycling
DNF Frederik Willems - Omega Pharma-Lotto
Samlet stilling
1 Robert Gesink - Rabobank Cycling Team 16.05.10
2 Cadel Evans - BMC Racing Team 0.10
3 Ivan Basso - Liquigas-Cannondale 0.12
4 Michele Scarponi - Lampre - ISD 0.15
5 Damiano Cunego - Lampre - ISD 0.19
6 Sebastian Langeveld - Rabobank Cycling Team
7 Vincenzo Nibali - Liquigas-Cannondale 0.22
8 Damiano Caruso - Liquigas-Cannondale 0.34
9 Thomas Lövkvist - Sky Procycling 0.37
10 Peter Velits - HTC-Highroad
11 Marco Pinotti - HTC-Highroad
12 Greg Van Avermaet - BMC Racing Team 0.38
13 Matteo Tosatto - Saxo Bank-SunGard
14 Tiago Machado - Team RadioShack 0.42
15 Michael Albasini - HTC-Highroad 0.45
16 Philippe Gilbert - Omega Pharma-Lotto
17 Bram Tankink - Rabobank Cycling Team 0.54
18 Fabian Cancellara - Leopard Trek 0.55
19 Rinaldo Nocentini - AG2R La Mondiale 0.57
20 Danilo Di Luca - Katusha Team 0.58
21 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone 0.59
22 Simon Clarke - Pro Team Astana 1.03
23 Giovanni Visconti - Farnese Vini - Neri Sottoli 1.04
24 Dmitriy Muravyev - Team RadioShack 1.05
25 Alessandro Ballan - BMC Racing Team 1.09
26 Stephen Cummings - Sky Procycling 1.12
27 Marco Marcato - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1.15
28 George Hincapie - BMC Racing Team 1.16
29 Alexandr Kolobnev - Katusha Team 1.17
30 Enrico Gasparotto - Pro Team Astana 1.18
31 Jonathan Castroviejo Nicolas - Euskaltel-Euskadi 1.25
32 Angel Madrazo Ruiz - Movistar Team 1.26
33 Vasili Kiryienka - Movistar Team
34 Juan Antonio Flecha Giannoni - Sky Procycling 1.27
35 Andy Schleck - Leopard Trek 1.34
36 Andreas Klier - Team Garmin-Cervelo 1.40
37 Jon Izaguirre Insausti - Euskaltel-Euskadi
38 Nick Nuyens - Saxo Bank-SunGard 1.44
39 Wout Poels - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1.48
40 Matteo Montaguti - AG2R La Mondiale 1.51
41 Thor Hushovd - Team Garmin-Cervelo 1.54
42 Maxim Iglinskiy - Pro Team Astana 1.57
43 Francesco Failli - Farnese Vini - Neri Sottoli 2.00
44 David Lelay - AG2R La Mondiale 2.03
45 Dries Devenyns - Quickstep Cycling Team 2.05
46 David Arroyo Duran - Movistar Team 2.09
47 Massimo Codol - Acqua & Sapone 2.20
48 Fabio Taborre - Acqua & Sapone 2.30
49 Juan José Oroz Ugalde - Euskaltel-Euskadi 2.31
50 Francisco José Ventoso Alberdi - Movistar Team 2.34
51 Mirko Selvaggi - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
52 Egoi Martinez De Esteban - Euskaltel-Euskadi 2.39
53 Vladimir Miholjevic - Acqua & Sapone 2.42
54 Oscar Freire Gomez - Rabobank Cycling Team 3.08
55 Stuart O'Grady - Leopard Trek 3.36
56 Filippo Pozzato - Katusha Team 3.58
57 Amets Txurruka - Euskaltel-Euskadi 4.10
58 Giampaolo Caruso - Katusha Team 5.04
59 Iván Velasco Murillo - Euskaltel-Euskadi 5.26
60 Daniel Oss - Liquigas-Cannondale 6.12
61 Baden Cooke - Saxo Bank-SunGard 6.35
62 Ben Hermans - Team RadioShack 7.06
63 Fumiyuki Beppu - Team RadioShack
64 Maciej Bodnar - Liquigas-Cannondale 7.11
65 Przemyslaw Niemiec - Lampre - ISD 7.13
66 Marzio Bruseghin - Movistar Team 7.15
67 Davide Malacarne - Quickstep Cycling Team 7.32
68 Yaroslav Popovych - Team RadioShack 8.19
69 Gorazd Stangelj - Pro Team Astana 8.41
70 Sébastien Rosseler - Team RadioShack 8.44
71 Mikael Cherel - AG2R La Mondiale 9.56
72 Maarten Wynants - Rabobank Cycling Team 10.30
73 Edvald Boasson Hagen - Sky Procycling 10.39
74 Alan Marangoni - Liquigas-Cannondale 10.40
75 Tiziano Dall'Antonia - Liquigas-Cannondale 11.12
76 Michael Mørkøv - Saxo Bank-SunGard 13.18
77 Marcus Burghardt - BMC Racing Team 13.21
78 Robbie McEwen - Team RadioShack 13.25
79 Michael Schär - BMC Racing Team 13.33
80 Frederik Veuchelen - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 13.46
81 Vicente Reynes Mimo - Omega Pharma-Lotto 13.48
82 Patrik Sinkewitz - Farnese Vini - Neri Sottoli 13.49
83 Andrea Noe - Farnese Vini - Neri Sottoli
84 Martin Elmiger - AG2R La Mondiale 14.04
85 Daniel Moreno Fernandez - Katusha Team 15.01
86 Joaquin Rodriguez Oliver - Katusha Team
87 Matthew Wilson - Team Garmin-Cervelo 15.02
88 Sébastien Hinault - AG2R La Mondiale 15.06
89 Oscar Gatto - Farnese Vini - Neri Sottoli 15.47
90 Grégory Rast - Team RadioShack 16.10
91 Niki Terpstra - Quickstep Cycling Team 17.10
92 Tyler Farrar - Team Garmin-Cervelo 17.15
93 Juan José Haedo - Saxo Bank-SunGard 17.20
94 Lars Boom - Rabobank Cycling Team 17.21
95 Thomas Leezer - Rabobank Cycling Team 17.23
96 Ramunas Navardauskas - Team Garmin-Cervelo 17.30
97 Mark Renshaw - HTC-Highroad 17.33
98 Mark Cavendish - HTC-Highroad 17.40
99 David Tanner - Saxo Bank-SunGard 17.43
100 Gustav Larsson - Saxo Bank-SunGard 17.46
101 Kasper Klostergaard Larsen - Saxo Bank-SunGard 17.47
102 Manuel Quinziato - BMC Racing Team 17.49
103 Daniele Bennati - Leopard Trek 17.51
104 Alessandro Petacchi - Lampre - ISD 17.54
105 Mathew Hayman - Sky Procycling 17.56
106 Danilo Hondo - Lampre - ISD 18.00
107 Leonardo Bertagnolli - Lampre - ISD
108 Mauro Santambrogio - BMC Racing Team 18.01
109 Tom Stamsnijder - Leopard Trek 18.03
110 Marcel Sieberg - Omega Pharma-Lotto 18.04
111 Adriano Malori - Lampre - ISD 18.12
112 Sebastian Lang - Omega Pharma-Lotto 18.13
113 Borut Bozic - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 18.14
114 Aliaksandr Kuchynski - Katusha Team 18.15
115 Lloyd Mondory - AG2R La Mondiale 18.20
116 Mirco Lorenzetto - Pro Team Astana
117 Manuele Mori - Lampre - ISD
118 Alessandro Proni - Acqua & Sapone 18.22
119 Andrey Amador Bakkazakova - Movistar Team 18.26
120 Roman Kireyev - Pro Team Astana
121 Davide Ricci Bitti - Farnese Vini - Neri Sottoli 18.29
122 David Zabriskie - Team Garmin-Cervelo 19.03
123 Bert Grabsch - HTC-Highroad 19.04
124 Leonardo Giordani - Farnese Vini - Neri Sottoli 19.21
125 Kurt-Asle Arvesen - Sky Procycling 19.27
126 Joost Posthuma - Leopard Trek 19.38
127 Diego Caccia - Farnese Vini - Neri Sottoli 19.48
128 Tom Boonen - Quickstep Cycling Team 20.02
129 Fabian Wegmann - Leopard Trek 20.04
130 Paolo Ciavatta - Acqua & Sapone 20.06
131 Marco Bandiera - Quickstep Cycling Team 20.57
132 Gorik Gardeyn - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 21.40
133 Adam Hansen - Omega Pharma-Lotto 21.47
134 Javier Francisco Aramendia Lorente - Euskaltel-Euskadi 22.29
135 Luca Paolini - Katusha Team 24.58
136 Roger Hammond - Team Garmin-Cervelo 25.26
137 Jacopo Guarnieri - Liquigas-Cannondale 25.39
138 Christopher Sutton - Sky Procycling 26.01
139 Ian Stannard - Sky Procycling 26.02
140 Gerald Ciolek - Quickstep Cycling Team 26.25
141 Francesco Chicchi - Quickstep Cycling Team 26.37
142 Bernhard Eisel - HTC-Highroad 26.41
143 Rick Flens - Rabobank Cycling Team 26.58
144 Kevin Van Impe - Quickstep Cycling Team 27.10
145 Jens Mouris - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 27.30
146 Branislau Samoilau - Movistar Team 27.39
147 Allan Davis - Pro Team Astana
148 Assan Bazayev - Pro Team Astana
149 Ignatas Konovalovas - Movistar Team
150 Yuriy Krivtsov - AG2R La Mondiale 27.45
151 Alberto Ongarato - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 28.15
152 Brett Lancaster - Team Garmin-Cervelo 28.16
153 Danilo Napolitano - Acqua & Sapone 29.02
154 Olivier Kaisen - Omega Pharma-Lotto 29.54
155 Alessandro Donati - Acqua & Sapone 30.13
156 Daniel Sesma - Euskaltel-Euskadi 32.31
Pointkonkurrencen
1 Tyler Farrar - Team Garmin-Cervelo 24
2 Juan José Haedo - Saxo Bank-SunGard 20
3 Alessandro Petacchi - Lampre - ISD 17
4 Mark Renshaw - HTC-Highroad 13
5 Michele Scarponi - Lampre - ISD 12
6 Javier Francisco Aramendia Lorente - Euskaltel-Euskadi 10
7 Daniel Sesma - Euskaltel-Euskadi 10
8 Damiano Cunego - Lampre - ISD 10
9 Gorazd Stangelj - Pro Team Astana 8
10 Cadel Evans - BMC Racing Team 8
11 Daniel Oss - Liquigas-Cannondale 8
12 Marcel Sieberg - Omega Pharma-Lotto 8
13 Mikael Cherel - AG2R La Mondiale 7
14 Ivan Basso - Liquigas-Cannondale 7
15 Danilo Di Luca - Katusha Team 6
16 Edvald Boasson Hagen - Sky Procycling 6
17 Leonardo Giordani - Farnese Vini - Neri Sottoli 6
18 Robert Gesink - Rabobank Cycling Team 5
19 Greg Van Avermaet - BMC Racing Team 5
20 Robbie McEwen - Team RadioShack 5
21 Sebastian Lang - Omega Pharma-Lotto 5
Bjergkonkurrencen
1 Javier Francisco Aramendia Lorente - Euskaltel-Euskadi 11
2 Gorazd Stangelj - Pro Team Astana 10
3 Mikael Cherel - AG2R La Mondiale 6
4 Leonardo Giordani - Farnese Vini - Neri Sottoli 6
5 Michele Scarponi - Lampre - ISD 5
6 Angel Madrazo Ruiz - Movistar Team 5
7 Olivier Kaisen - Omega Pharma-Lotto 4
8 Danilo Di Luca - Katusha Team 3
9 Nick Nuyens - Saxo Bank-SunGard 3
10 Damiano Cunego - Lampre - ISD 2
11 Andy Schleck - Leopard Trek 2
12 Oscar Gatto - Farnese Vini - Neri Sottoli 2
13 Sebastian Lang - Omega Pharma-Lotto 2
14 Cadel Evans - BMC Racing Team 1
15 Wout Poels - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1
16 Matteo Montaguti - AG2R La Mondiale 1
Ungdomskonkurrencen
1 Robert Gesink - Rabobank Cycling Team 16.05.10
2 Damiano Caruso - Liquigas-Cannondale 0.34
3 Simon Clarke - Pro Team Astana 1.03
4 Jonathan Castroviejo Nicolas - Euskaltel-Euskadi 1.25
5 Angel Madrazo Ruiz - Movistar Team 1.26
6 Jon Izaguirre Insausti - Euskaltel-Euskadi 1.40
7 Wout Poels - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1.48
8 Daniel Oss - Liquigas-Cannondale 6.12
9 Ben Hermans - Team RadioShack 7.06
10 Davide Malacarne - Quickstep Cycling Team 7.32
11 Mikael Cherel - AG2R La Mondiale 9.56
12 Edvald Boasson Hagen - Sky Procycling 10.39
13 Michael Schär - BMC Racing Team 13.33
14 Ramunas Navardauskas - Team Garmin-Cervelo 17.30
15 Mark Cavendish - HTC-Highroad 17.40
16 Adriano Malori - Lampre - ISD 18.12
17 Andrey Amador Bakkazakova - Movistar Team 18.26
18 Roman Kireyev - Pro Team Astana
19 Javier Francisco Aramendia Lorente - Euskaltel-Euskadi 22.29
20 Jacopo Guarnieri - Liquigas-Cannondale 25.39
21 Ian Stannard - Sky Procycling 26.02
22 Gerald Ciolek - Quickstep Cycling Team 26.25
Holdkonkurrencen
1 Liquigas-Cannondale 47.39.38
2 BMC Racing Team 0.45
3 Rabobank Cycling Team 0.49
4 HTC-Highroad 1.15
5 Sky Procycling 1.34
6 Euskaltel-Euskadi 2.03
7 Pro Team Astana 2.12
8 Katusha Team 2.20
9 AG2R La Mondiale 2.21
10 Movistar Team 2.43
11 Acqua & Sapone 3.27
12 Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 3.31
13 Leopard Trek 4.33
14 Lampre - ISD 6.13
15 Team RadioShack 7.17
16 Saxo Bank-SunGard 7.59
17 Farnese Vini - Neri Sottoli 14.41
18 Team Garmin-Cervelo 15.54
19 Quickstep Cycling Team 22.36
20 Omega Pharma-Lotto 26.11
Annonce
Annonce
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Tour de Suisse Women(2.WWT) 15/06-18/06
La Route d'Occitanie(2.1) 15/06-16/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce