Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Chris Horner tog både etapesejren og førertrøjen på en dramatisk tredje etape af årets Vuelta a España.
Annonce
På papiret var dagens tredje etape af Vuelta a España ikke noget helt særligt, men den bød på masser af dramatik. Styrt og vildt tempo resulterede i vilde jagter på de spanske landeveje.
I sidste ende vandt Christopher Horner (Radioshack - Leopard) efter et eksplosivt angreb, foran Alejandro Valverde (Movistar) og Joaquim Rodriguez (Katusha).
Sejren betyder også, at den 41-årige amerikaner overtager løbets førertrøje på grund af bonussekunder. Han er nu placeret 3 sekunder foran Vincenzo Nibali og 11 sekunder foran Nicholas Roche (Saxo-Tinkoff), der blev nummer ni på dagens etapen, seks sekunder efter Horner.
Bedste dansker på etapen blev Chris Anker Sørensen (Saxo-Tinkoff), der kom ind som nummer 32, 13 sekunder efter Horner.
Etapens udvikling
I dag var det tid til den tredje etape af årets sidste Grand Tour, Vuelta a España. Etapen stod på 184 kilometer fra Vigo til Mirador de Lobieira. Ruten var nogenlunde flad indtil kort før mål, hvor feltet mødte en stigning på 4 kilometer med en gennemsnitlig stigningsprocent på 4,8. Selvom ruten ikke var nær så hård som i går, så bød etapen alligevel på masser af dramatik.
Tidligt udbrud
Der var ikke gået lang tid siden den officielle start, før Pablo Urtasun (Euskaltel) angreb. Han fik selskab af Fabricio Ferrari (Caja Rural), Vicente Reynes (Lotto) og Cyril Bessy (Cofidis) og senere Luca Dodi (Lampre).
Feltet var ikke synderligt interesseret i udbryderne, og derfor kom de fem ryttere væk og fik et stabilt forspring.
Selvom udbruddet fik et fint forspring på over fire minutter, så gav feltet ikke helt slip. Sidevindskørsel og hurtigere tempo i feltet resulterede i, at forspringet var nede på kun et minut med 69 kilometer igen, men herefter gik feltet helt i stå. Et taktisk spil udspillede sig tydeligtvis og udbrydernes forspring voksede igen.
I feltet skete der også et styrt med cirka 60 kilometer igen, og her var en gårsdagens store tabere Sergio Henao (Sky) en tur i asfalten. Både han og de andre involverede var dog hurtigt tilbage i feltet igen.
Moviestar lugtede hævn
Med 42 kilometer igen skete der endnu et styrt i feltet, og det fik konsekvenser. Feltet knækkede over i to og i den forreste gruppe satte Movistar sig nu frem og førte for fuld pedal. Blandt andet Bauke Mollema var nemlig fanget i den bagerste gruppe, og netop Mollema og Belkin ødelagde Alejandro Valverdes Tour de France ved at føre på den hårde sidevindsetape. Derfor ville Movistar nu have hævn.
Det hårde tempo fra Movistar betød også, at udbruddet blev hentet kort efter med 35 kilometer til mål.
I gruppen med Mollema var også Rafal Majka, og derfor kæmpede Belkin og Saxo-Tinkoff for at nå den forreste gruppe, og med 31 kilometer til mål var der samling mellem de to grupper.
Store profiler fanget bagude
Jagten på den forreste gruppe kostede dog for andre af løbets mulige profiler. Blandt andet var gårsdagens nummer tre, Dominic Pozzovivo (Ag2r), blevet fanget i en gruppe bag, feltet sammen Thibaut Pinot (FDJ.fr) og Mikel Nieve (Euskaltel-Euskadi). Gruppen jagtede for fuldt fart, og Pozzovivo var selv fremme og føre for at mindske forspringet, der lød på 30 sekunder med 26 kilometer igen.
I feltet fortsatte Movistar med føre sammen med Astana.
Samling
Med cirka 20 kilometer til mål var det for et kort øjeblik slut med drammatikken, da de store grupper forrest smeltede sammen, og dermed var Pozzovivo-gruppen igen tilbage i fronten.
Kort efter var Bauke Mollema igen uheldig, da han måtte skifte cykel og derfor igen røg af fronten. Det resulterede i at Belkin faldt tilbage for at hente deres kaptajn. I fronten fortsatte Movistar og Cannondale med at føre an.
Efterhånden som feltet nærmede sig de sidste 4 kilometers stigning, begyndte den vigtige positionskamp i fronten. En smallere vej på etapens sidste stykke betød, at løbets profiler gerne ville sidde længst fremme. Samtidigt var Belkin og Mollema igen tilbage i feltet.
Etapens afslutning
Med cirka fire kilometer igen fløj feltet ind gennem målbyen og ind på den korte stigning mod mål. Gruppen var nu strukket lang ud, og i fronten førte Orica GreenEGDE an.
Med tre kilometer igen angreb Juan Antonio Flecha og fik et hul. Flere ryttere gik efter ham, heriblandt den italienske mester Ivan Santaromita (BMC), der kørte forbi Flecha.
Bag ham blev Flecha hentet af feltet, hvor flere andre ryttere forsøgte angreb, men uden held.
Til sidst kom Christopher Horner (Radioshack - Leopard) dog væk med cirka en kilometer igen. Et virkeligt eksplosivt angreb, hvor han let kørte forbi Santaromita.
Favoritgruppen kæmpede bagved, hvor Santaromita blev hentet. Herefter angreb blandt andet Joaquim Rodriguez (Katusha), Alejandro Valverde (Movistar) og Rigoberto Uran (Sky), men forgæves.
Dagens sejrherre blev 41-årige Horner foran Valverde og Rodriguez. Dermed overtager Horner også den røde førertrøje, hvor han er tre sekunder foran Nibali og 11 sekunder foran Nicholas Roche (Saxo-Tinkoff).
Resutat af 3. etape
1 Christopher Horner - RadioShack Leopard 04.30.18
2 Alejandro Valverde Belmonte - Movistar Team 0.03
3 Joaquim Rodriguez Oliver - Katusha
4 Rigoberto Uran Uran - Sky Procycling
5 Daniel Martin - Garmin-Sharp
6 Bauke Mollema - Belkin Pro Cycling Team
7 Michele Scarponi - Lampre-Merida
8 Haimar Zubeldia Agirre - RadioShack Leopard
9 Nicolas Roche - Team Saxo-Tinkoff
10 Ivan Basso - Cannondale Pro Cycling
11 Vincenzo Nibali - Astana Pro Team
12 Rafal Majka - Team Saxo-Tinkoff
13 Daniel Moreno Fernandez - Katusha
14 Sergio Luis Henao Montoya - Sky Procycling 0.13
15 Domenico Pozzovivo - AG2R La Mondiale
16 Warren Barguil - Team Argos-Shimano
17 Luis Leon Sanchez Gil - Belkin Pro Cycling Team
18 Bartosz Huzarski - Team NetApp-Endura
19 Robert Kiserlovski - RadioShack Leopard
20 Mikel Nieve Iturralde - Euskaltel-Euskadi
21 Laurens Ten Dam - Belkin Pro Cycling Team
22 Roman Kreuziger - Team Saxo-Tinkoff
23 Samuel Sanchez Gonzalez - Euskaltel-Euskadi
24 Diego Ulissi - Lampre-Merida
25 Thibaut Pinot - FDJ
26 Leopold Konig - Team NetApp-Endura
27 Ivan Santaromita - BMC Racing Team
28 Dominik Nerz - BMC Racing Team
29 Rinaldo Nocentini - AG2R La Mondiale
30 Eros Capecchi - Movistar Team
31 Yannick Eijssen - BMC Racing Team
32 Javier Moreno Bazan - Movistar Team
33 Chris Anker Sörensen - Team Saxo-Tinkoff
34 Kenny Elissonde - FDJ
35 Oliver Zaugg - Team Saxo-Tinkoff 0.24
36 Janez Brajkovic - Astana Pro Team
37 Philippe Gilbert - BMC Racing Team
38 Gianni Meersman - Omega Pharma-Quick Step
39 Alexandre Geniez - FDJ 0.29
40 Igor Anton Hernandez - Euskaltel-Euskadi
41 Pieter Serry - Omega Pharma-Quick Step
42 José Herrada Lopez - Movistar Team
43 Anthony Roux - FDJ
44 Tanel Kangert - Astana Pro Team
45 Ben Hermans - RadioShack Leopard
46 Andre Fernando S. Martins Cardoso - Caja Rural
47 José Joao Pimenta Costa Mendes - Team NetApp-Endura
48 Grega Bole - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0.33
49 Yoann Bagot - Cofidis, Solutions Credits 0.37
50 Michael Matthews - Orica-GreenEdge 0.41
51 Bart De Clercq - Lotto Belisol 0.44
52 David De La Cruz Melgarejo - Team NetApp-Endura 0.48
53 Jelle Vanendert - Lotto Belisol 0.51
54 Georg Preidler - Team Argos-Shimano
55 Tomasz Marczynski - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
56 Serge Pauwels - Omega Pharma-Quick Step
57 Amets Txurruka - Caja Rural
58 Sylvester Szmyd - Movistar Team 1.03
59 Jerome Coppel - Cofidis, Solutions Credits
60 Giampaolo Caruso - Katusha
61 David Arroyo Duran - Caja Rural 1.11
62 Cayetano José Sarmiento Tunarrosa - Cannondale Pro Cycling
63 Vladimir Gusev - Katusha
64 Julien Berard - AG2R La Mondiale
65 Paul Voss - Team NetApp-Endura 1.15
66 Johnny Hoogerland - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1.23
67 Rafael Valls Ferri - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
68 Romain Zingle - Cofidis, Solutions Credits
69 Manuele Mori - Lampre-Merida 1.26
70 Simone Stortoni - Lampre-Merida
71 Jan Barta - Team NetApp-Endura 1.37
72 Matthew Busche - RadioShack Leopard
73 Edvald Boasson Hagen - Sky Procycling 1.48
74 Dennis Vanendert - Lotto Belisol 1.51
75 Johan Vansummeren - Garmin-Sharp
76 Ivan Velasco Murillo - Caja Rural 2.11
77 Reinardt Janse Van Rensburg - Team Argos-Shimano 2.19
78 Kristof Vandewalle - Omega Pharma-Quick Step 2.22
79 Geoffrey Soupe - FDJ 2.24
80 Tony Martin - Omega Pharma-Quick Step
81 Juan Antonio Flecha Giannoni - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2.26
82 Danilo Wyss - BMC Racing Team
83 Baden Cooke - Orica-GreenEdge
84 Wout Poels - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2.55
85 Johannes Fröhlinger - Team Argos-Shimano
86 Luis Angel Mate Mardones - Cofidis, Solutions Credits
87 Christian Knees - Sky Procycling
88 Angel Vicioso Arcos - Katusha 2.59
89 Daniele Ratto - Cannondale Pro Cycling
90 Martin Kohler - BMC Racing Team 3.04
91 Thierry Hupond - Team Argos-Shimano 3.44
92 Ramon Sinkeldam - Team Argos-Shimano
93 Vicente Reynes Mimo - Lotto Belisol
94 Adam Hansen - Lotto Belisol
95 Mitchell Docker - Orica-GreenEdge
96 Greg Henderson - Lotto Belisol
97 Caleb Fairly - Garmin-Sharp
98 Francis De Greef - Lotto Belisol 4.10
99 Egoi Martinez De Esteban - Euskaltel-Euskadi
100 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel-Euskadi
101 Yaroslav Popovych - RadioShack Leopard
102 Dmitry Kozontchuk - Katusha 4.16
103 Fabian Cancellara - RadioShack Leopard 4.51
104 Markel Irizar Aranburu - RadioShack Leopard
105 Jakob Fuglsang - Astana Pro Team
106 Matteo Montaguti - AG2R La Mondiale
107 Jurgen Van De Walle - Lotto Belisol
108 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel-Euskadi
109 José Ivan Gutierrez Palacios - Movistar Team
110 Tom Stamsnijder - Team Argos-Shimano
111 Stef Clement - Belkin Pro Cycling Team
112 Salvatore Puccio - Sky Procycling
113 Imanol Erviti Ollo - Movistar Team
114 Andrey Zeits - Astana Pro Team
115 Xabier Zandio Echaide - Sky Procycling
116 Klaas Lodewyck - BMC Racing Team
117 Francesco Lasca - Caja Rural
118 Maxim Iglinskiy - Astana Pro Team
119 Pablo Lastras Garcia - Movistar Team
120 Michael Morkov - Team Saxo-Tinkoff
121 Daniel Schorn - Team NetApp-Endura 5.18
122 Steve Chainel - AG2R La Mondiale 5.40
123 Ben Gastauer - AG2R La Mondiale
124 Cédric Pineau - FDJ
125 Vladimir Isaichev - Katusha
126 Laurent Mangel - FDJ
127 Paolo Longo Borghini - Cannondale Pro Cycling
128 Maciej Paterski - Cannondale Pro Cycling
129 Dario Cataldo - Sky Procycling
130 Guillaume Boivin - Cannondale Pro Cycling
131 Lloyd Mondory - AG2R La Mondiale
132 Simon Clarke - Orica-GreenEdge
133 David Tanner - Belkin Pro Cycling Team
134 Marco Pinotti - BMC Racing Team
135 Andriy Grivko - Astana Pro Team
136 Adrien Petit - Cofidis, Solutions Credits
137 Alessandro Vanotti - Astana Pro Team 6.12
138 Sam Bewley - Orica-GreenEdge 6.24
139 Grégory Rast - RadioShack Leopard
140 Alex Rasmussen - Garmin-Sharp
141 Tyler Farrar - Garmin-Sharp
142 Mikel Landa Meana - Euskaltel-Euskadi
143 Robert Wagner - Belkin Pro Cycling Team
144 Jussi Veikkanen - FDJ
145 Iker Camano Ortuzar - Team NetApp-Endura
146 Zdenek Stybar - Omega Pharma-Quick Step
147 Matteo Tosatto - Team Saxo-Tinkoff
148 Benat Intxausti Elorriaga - Movistar Team
149 Kevin De Weert - Omega Pharma-Quick Step
150 Nicki Sörensen - Team Saxo-Tinkoff
151 Luke Rowe - Sky Procycling
152 Stéphane Poulhies - Cofidis, Solutions Credits
153 Guillaume Van Keirsbulck - Omega Pharma-Quick Step
154 Andrew Fenn - Omega Pharma-Quick Step 6.30
155 Luca Paolini - Katusha
156 Tiziano Dall'Antonia - Cannondale Pro Cycling 6.42
157 Lucas Sebastian Haedo - Cannondale Pro Cycling
158 Nikias Arndt - Team Argos-Shimano 8.36
159 Michel Kreder - Garmin-Sharp 11.55
160 Alex Howes - Garmin-Sharp
161 Arnaud Courteille - FDJ
162 Luca Dodi - Lampre-Merida
163 Winner Anacona Gomez - Lampre-Merida
164 Maximiliano Ariel Richeze - Lampre-Merida
165 Sebastian Lander - BMC Racing Team
166 Evgeny Petrov - Team Saxo-Tinkoff
167 Matteo Bono - Lampre-Merida
168 Tosh Van Der Sande - Lotto Belisol
169 Massimo Graziato - Lampre-Merida
170 Antonio Piedra Perez - Caja Rural
171 Zakkari Dempster - Team NetApp-Endura
172 Graeme Brown - Belkin Pro Cycling Team
173 Vasil Kiryienka - Sky Procycling
174 Pablo Urtasun Perez - Euskaltel-Euskadi
175 Barry Markus - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
176 Thomas De Gendt - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 12.54
177 Simon Gerrans - Orica-GreenEdge 12.55
178 Christian Meier - Orica-GreenEdge
179 Wesley Sulzberger - Orica-GreenEdge
180 Cameron Wurf - Cannondale Pro Cycling
181 Juan Manuel Garate - Belkin Pro Cycling Team
182 Lieuwe Westra - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
183 Nico Sijmens - Cofidis, Solutions Credits
184 Alberto Losada Alguacil - Katusha
185 Thomas Peterson - Team Argos-Shimano
186 Cyril Bessy - Cofidis, Solutions Credits
187 Paolo Tiralongo - Astana Pro Team
188 Carlos Alberto Betancur Gomez - AG2R La Mondiale
189 Nick Nuyens - Garmin-Sharp
190 Mikael Cherel - AG2R La Mondiale
191 Nicolas Edet - Cofidis, Solutions Credits
192 Javier Francisco Aramendia Lorente - Caja Rural
193 Marcos Garcia - Caja Rural
194 Leigh Howard - Orica-GreenEdge
195 Fabricio Ferrari Barcelo - Caja Rural 13.52
196 Jorge Azanza Soto - Euskaltel-Euskadi 13.55
Samlet stilling
1 Christopher Horner - RadioShack Leopard 09.37.40
2 Vincenzo Nibali - Astana Pro Team 0.03
3 Nicolas Roche - Team Saxo-Tinkoff 0.11
4 Haimar Zubeldia Agirre - RadioShack Leopard 0.13
5 Robert Kiserlovski - RadioShack Leopard 0.23
6 Alejandro Valverde Belmonte - Movistar Team 0.24
7 Rigoberto Uran Uran - Sky Procycling 0.25
8 Rafal Majka - Team Saxo-Tinkoff 0.35
9 Daniel Moreno Fernandez - Katusha 0.44
10 Roman Kreuziger - Team Saxo-Tinkoff 0.45
11 Leopold Konig - Team NetApp-Endura
12 Bartosz Huzarski - Team NetApp-Endura 0.48
13 Ivan Santaromita - BMC Racing Team 0.49
14 Eros Capecchi - Movistar Team
15 Chris Anker Sörensen - Team Saxo-Tinkoff 0.52
16 Bauke Mollema - Belkin Pro Cycling Team
17 Ben Hermans - RadioShack Leopard 0.56
18 Joaquim Rodriguez Oliver - Katusha
19 Yannick Eijssen - BMC Racing Team
20 Janez Brajkovic - Astana Pro Team 1.01
21 Diego Ulissi - Lampre-Merida 1.07
22 Laurens Ten Dam - Belkin Pro Cycling Team 1.09
23 Michele Scarponi - Lampre-Merida 1.12
24 Pieter Serry - Omega Pharma-Quick Step 1.18
25 Luis Leon Sanchez Gil - Belkin Pro Cycling Team 1.19
26 Oliver Zaugg - Team Saxo-Tinkoff 1.27
27 Mikel Nieve Iturralde - Euskaltel-Euskadi
28 Tanel Kangert - Astana Pro Team
29 Ivan Basso - Cannondale Pro Cycling 1.29
30 Javier Moreno Bazan - Movistar Team 1.33
31 Thibaut Pinot - FDJ 1.38
32 Domenico Pozzovivo - AG2R La Mondiale 1.42
33 Daniel Martin - Garmin-Sharp 1.44
34 David De La Cruz Melgarejo - Team NetApp-Endura 1.47
35 José Herrada Lopez - Movistar Team 1.49
36 José Joao Pimenta Costa Mendes - Team NetApp-Endura 1.55
37 Kenny Elissonde - FDJ 1.59
38 Warren Barguil - Team Argos-Shimano 2.06
39 Alexandre Geniez - FDJ 2.18
40 Bart De Clercq - Lotto Belisol 2.20
41 Tomasz Marczynski - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2.46
42 David Arroyo Duran - Caja Rural 2.49
43 Dominik Nerz - BMC Racing Team 2.54
44 Sergio Luis Henao Montoya - Sky Procycling 3.02
45 Matthew Busche - RadioShack Leopard 3.04
46 Sylvester Szmyd - Movistar Team 3.37
47 Rinaldo Nocentini - AG2R La Mondiale 3.40
48 Andre Fernando S. Martins Cardoso - Caja Rural 3.42
49 Samuel Sanchez Gonzalez - Euskaltel-Euskadi 3.54
50 Amets Txurruka - Caja Rural 4.04
51 Jelle Vanendert - Lotto Belisol 4.10
52 Jerome Coppel - Cofidis, Solutions Credits 5.03
53 Igor Anton Hernandez - Euskaltel-Euskadi 5.39
54 Yoann Bagot - Cofidis, Solutions Credits 5.59
55 Vladimir Gusev - Katusha 6.01
56 Ivan Velasco Murillo - Caja Rural 6.12
57 Serge Pauwels - Omega Pharma-Quick Step 6.13
58 Julien Berard - AG2R La Mondiale 6.43
59 Johan Vansummeren - Garmin-Sharp 6.48
60 Philippe Gilbert - BMC Racing Team 6.52
61 Wout Poels - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 7.00
62 Luis Angel Mate Mardones - Cofidis, Solutions Credits 7.17
63 Cayetano José Sarmiento Tunarrosa - Cannondale Pro Cycling 7.18
64 Geoffrey Soupe - FDJ 7.26
65 Jakob Fuglsang - Astana Pro Team 7.32
66 Egoi Martinez De Esteban - Euskaltel-Euskadi 7.51
67 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel-Euskadi
68 Rafael Valls Ferri - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 8.33
69 Giampaolo Caruso - Katusha 8.47
70 Johnny Hoogerland - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 9.01
71 Paul Voss - Team NetApp-Endura 9.02
72 Jan Barta - Team NetApp-Endura 9.24
73 Stef Clement - Belkin Pro Cycling Team 9.28
74 Manuele Mori - Lampre-Merida 9.55
75 Simone Stortoni - Lampre-Merida
76 Jussi Veikkanen - FDJ 10.08
77 Georg Preidler - Team Argos-Shimano 10.17
78 Gianni Meersman - Omega Pharma-Quick Step 10.19
79 Matteo Montaguti - AG2R La Mondiale 10.20
80 Romain Zingle - Cofidis, Solutions Credits 10.51
81 Benat Intxausti Elorriaga - Movistar Team 10.56
82 Michael Matthews - Orica-GreenEdge 11.05
83 Edvald Boasson Hagen - Sky Procycling 11.22
84 Angel Vicioso Arcos - Katusha 11.31
85 Caleb Fairly - Garmin-Sharp
86 Anthony Roux - FDJ 11.39
87 Marco Pinotti - BMC Racing Team 11.47
88 Johannes Fröhlinger - Team Argos-Shimano 12.21
89 Xabier Zandio Echaide - Sky Procycling 12.46
90 Salvatore Puccio - Sky Procycling 12.56
91 Francis De Greef - Lotto Belisol 12.57
92 Grega Bole - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 13.10
93 Andriy Grivko - Astana Pro Team 13.13
94 Dario Cataldo - Sky Procycling 13.14
95 Juan Antonio Flecha Giannoni - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 13.23
96 Paolo Tiralongo - Astana Pro Team 13.28
97 Martin Kohler - BMC Racing Team 13.36
98 Reinardt Janse Van Rensburg - Team Argos-Shimano 13.51
99 Alex Rasmussen - Garmin-Sharp 13.52
100 Tony Martin - Omega Pharma-Quick Step 13.59
101 Danilo Wyss - BMC Racing Team 14.08
102 Kevin De Weert - Omega Pharma-Quick Step 14.13
103 Maciej Paterski - Cannondale Pro Cycling 14.18
104 Adam Hansen - Lotto Belisol 14.37
105 Markel Irizar Aranburu - RadioShack Leopard 14.40
106 Fabian Cancellara - RadioShack Leopard
107 Mikel Landa Meana - Euskaltel-Euskadi 14.46
108 Ben Gastauer - AG2R La Mondiale 14.54
109 Lloyd Mondory - AG2R La Mondiale
110 Kristof Vandewalle - Omega Pharma-Quick Step 14.56
111 Michael Morkov - Team Saxo-Tinkoff 15.10
112 Christian Knees - Sky Procycling
113 Alberto Losada Alguacil - Katusha 15.11
114 Thierry Hupond - Team Argos-Shimano 15.16
115 Imanol Erviti Ollo - Movistar Team 15.17
116 Dennis Vanendert - Lotto Belisol 15.24
117 Andrey Zeits - Astana Pro Team 15.37
118 Wesley Sulzberger - Orica-GreenEdge 15.45
119 Klaas Lodewyck - BMC Racing Team 15.46
120 Simon Clarke - Orica-GreenEdge 16.04
121 Zdenek Stybar - Omega Pharma-Quick Step 16.19
122 Alessandro Vanotti - Astana Pro Team 16.23
123 Vicente Reynes Mimo - Lotto Belisol 16.25
124 Luke Rowe - Sky Procycling
125 Iker Camano Ortuzar - Team NetApp-Endura 16.37
126 Yaroslav Popovych - RadioShack Leopard 16.40
127 Paolo Longo Borghini - Cannondale Pro Cycling 16.45
128 Guillaume Boivin - Cannondale Pro Cycling
129 Nicki Sörensen - Team Saxo-Tinkoff 16.48
130 Sam Bewley - Orica-GreenEdge
131 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel-Euskadi 16.55
132 Greg Henderson - Lotto Belisol 16.59
133 Adrien Petit - Cofidis, Solutions Credits 17.14
134 Ramon Sinkeldam - Team Argos-Shimano 17.17
135 Steve Chainel - AG2R La Mondiale 17.18
136 José Ivan Gutierrez Palacios - Movistar Team 17.37
137 Tyler Farrar - Garmin-Sharp 17.44
138 Matteo Tosatto - Team Saxo-Tinkoff 17.48
139 Daniel Schorn - Team NetApp-Endura 17.58
140 Daniele Ratto - Cannondale Pro Cycling 18.00
141 Baden Cooke - Orica-GreenEdge 18.09
142 Cameron Wurf - Cannondale Pro Cycling 18.12
143 Mitchell Docker - Orica-GreenEdge 18.24
144 Tom Stamsnijder - Team Argos-Shimano
145 Robert Wagner - Belkin Pro Cycling Team 18.32
146 Dmitry Kozontchuk - Katusha 18.33
147 Maxim Iglinskiy - Astana Pro Team 18.46
148 Grégory Rast - RadioShack Leopard 18.54
149 Nicolas Edet - Cofidis, Solutions Credits 18.55
150 Guillaume Van Keirsbulck - Omega Pharma-Quick Step 18.58
151 Pablo Lastras Garcia - Movistar Team 19.15
152 Tiziano Dall'Antonia - Cannondale Pro Cycling 19.27
153 Stéphane Poulhies - Cofidis, Solutions Credits
154 Alex Howes - Garmin-Sharp 19.28
155 Vasil Kiryienka - Sky Procycling 19.29
156 Winner Anacona Gomez - Lampre-Merida 19.37
157 Cédric Pineau - FDJ 19.48
158 Arnaud Courteille - FDJ 19.55
159 David Tanner - Belkin Pro Cycling Team 20.00
160 Jurgen Van De Walle - Lotto Belisol 20.01
161 Thomas De Gendt - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 20.05
162 Francesco Lasca - Caja Rural 20.11
163 Laurent Mangel - FDJ 20.15
164 Luca Paolini - Katusha 20.54
165 Vladimir Isaichev - Katusha 21.37
166 Mikael Cherel - AG2R La Mondiale 21.42
167 Lucas Sebastian Haedo - Cannondale Pro Cycling 21.43
168 Marcos Garcia - Caja Rural 22.06
169 Simon Gerrans - Orica-GreenEdge 23.19
170 Christian Meier - Orica-GreenEdge
171 Leigh Howard - Orica-GreenEdge
172 Nick Nuyens - Garmin-Sharp 24.15
173 Evgeny Petrov - Team Saxo-Tinkoff
174 Cyril Bessy - Cofidis, Solutions Credits 24.27
175 Tosh Van Der Sande - Lotto Belisol 24.29
176 Carlos Alberto Betancur Gomez - AG2R La Mondiale 24.33
177 Zakkari Dempster - Team NetApp-Endura 24.35
178 Antonio Piedra Perez - Caja Rural 24.43
179 Jorge Azanza Soto - Euskaltel-Euskadi 24.48
180 Luca Dodi - Lampre-Merida 24.55
181 Fabricio Ferrari Barcelo - Caja Rural 25.06
182 Sebastian Lander - BMC Racing Team 26.07
183 Andrew Fenn - Omega Pharma-Quick Step 26.08
184 Maximiliano Ariel Richeze - Lampre-Merida 26.25
185 Thomas Peterson - Team Argos-Shimano 26.28
186 Javier Francisco Aramendia Lorente - Caja Rural 26.53
187 Juan Manuel Garate - Belkin Pro Cycling Team 27.15
188 Matteo Bono - Lampre-Merida 27.26
189 Barry Markus - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 27.38
190 Nico Sijmens - Cofidis, Solutions Credits 27.43
191 Pablo Urtasun Perez - Euskaltel-Euskadi 27.53
192 Michel Kreder - Garmin-Sharp 28.17
193 Nikias Arndt - Team Argos-Shimano 28.54
194 Lieuwe Westra - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 29.10
195 Massimo Graziato - Lampre-Merida 29.48
196 Graeme Brown - Belkin Pro Cycling Team 34.32
Pointkonkurrencen
1 Nicolas Roche - Team Saxo-Tinkoff 32 point
2 Alejandro Valverde Belmonte - Movistar Team 32
3 Christopher Horner - RadioShack Leopard 28
4 Joaquim Rodriguez Oliver - Katusha 25
5 Daniel Moreno Fernandez - Katusha 23
6 Rigoberto Uran Uran - Sky Procycling 20
7 Bauke Mollema - Belkin Pro Cycling Team 17
8 Domenico Pozzovivo - AG2R La Mondiale 17
9 Daniel Martin - Garmin-Sharp 17
10 Leopold Konig - Team NetApp-Endura 14
11 Ivan Basso - Cannondale Pro Cycling 14
12 Diego Ulissi - Lampre-Merida 10
13 Haimar Zubeldia Agirre - RadioShack Leopard 9
14 Michele Scarponi - Lampre-Merida 9
15 Rafal Majka - Team Saxo-Tinkoff 8
16 Alex Rasmussen - Garmin-Sharp 6
17 Greg Henderson - Lotto Belisol 6
18 Vincenzo Nibali - Astana Pro Team 5
19 Fabricio Ferrari Barcelo - Caja Rural 4
20 Pablo Urtasun Perez - Euskaltel-Euskadi 4
21 Javier Francisco Aramendia Lorente - Caja Rural 2
22 Cyril Bessy - Cofidis, Solutions Credits 2
23 Luca Dodi - Lampre-Merida 2
24 Vicente Reynes Mimo - Lotto Belisol 2
25 Thibaut Pinot - FDJ 2
26 Sergio Luis Henao Montoya - Sky Procycling 2
Bjergkonkurrencen
1 Nicolas Roche - Team Saxo-Tinkoff 10 point
2 Daniel Moreno Fernandez - Katusha 6
3 Domenico Pozzovivo - AG2R La Mondiale 4
4 Christopher Horner - RadioShack Leopard 3
5 Javier Francisco Aramendia Lorente - Caja Rural 3
6 Alejandro Valverde Belmonte - Movistar Team 3
7 Leopold Konig - Team NetApp-Endura 2
8 Greg Henderson - Lotto Belisol 2
9 Joaquim Rodriguez Oliver - Katusha 1
10 Alex Rasmussen - Garmin-Sharp 1
Holdkonkurrencen
1 Radioshack Leopard 27.53.28
2 Team Saxo - Tinkoff 0.11
3 Belkin Pro Cycling Team 1.16
4 gerTeam Netapp - Endura 1.25
5 Movistar Team 1.28
6 Astana Pro Team 1.40
7 FDJ 2.39
8 Katusha 2.45
9 BMC Racing Team 3.01
10 Euskaltel-Euskadi 6.37
11 Caja Rural - Seguros RGA 6.53
12 Lampre-Merida 8.15
13 AG2R La Mondiale 8.18
14 Cofidis, Solutions Credits 9.17
15 Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 10.51
16 Cannondale Pro Cycling 11.29
17 Sky Procycling 11.39
18 Omega Pharma - Quick-Step 12.07
19 Garmin Sharp 12.56
20 Lotto Belisol 14.14
21 Team Argos-Shimano 19.56
22 Orica Greenedge 28.33
Annonce
Annonce
Mercan Tour Classic Alpes...(1.1) 29/05
Mercan Tour Classic Alpes...(1.1) 29/05
Course de la Paix GP Jese...(2.NCUP) 30/05-02/06
Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 01/06
Critérium du Dauphiné(2.UWT) 02/06-09/06
Classica Andorra Pirineus(1.1) 02/06
Women's Tour(2.WWT) 04/06-09/06
Tour de Korea(2.1) 05/06-09/06
ZLM Tour(2.1) 05/06-09/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce