Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Samuel Sanchez (Euskaltel-Euskadi) vandt 12. etape af Tour de France til Luz-Ardiden. Alberto Contador (Saxo Bank-SunGard) satte en smule tid til, mens Thomas Voeckler (Team Europcar) forsvarede den gule førertrøje.
Annonce
Dagens etape havde tre store stigninger. Fra Cugnaux skulle rytterne køre til Luz-Ardiden over 211 kilometer. De første 130 kilometer var forholdsvis flade, inden man så begyndte opstigningen af kategori 1-stigningen Hourquette d'Ancizan (9,9 km, 7,5%) med top 69,5 kilometer fra mål. Efter nedkørslen gik det op ad Col du Tourmalet (17,1 km, 7,3%), der var uden for kategori. Ved toppen her var der 35,5 kilometer til mål, som blot gik ned ad stigningen og op til målet i Luz-Ardiden (13,3 km,7,4%).
Efter bare to kilometer slap Ruben Perez (Euskaltel-Euskadi), Jose Ivan Gutierrez (Movistar), Biel Kadri (AG2R La Mondiale), Jeremy Roy (FDJ), Laurent Mangel (Saur-Sojasun) og Geraint Thomas (Sky) væk fra feltet.
Udbrydernes forspring var oppe på ni minutter kort før pointspurten efter 100 kilometer af etapen. Efter denne begyndte Team Europcar at hente ind på dem, og ved foden af Hourquette d'Ancizan var forspringet på omkring seks minutter. I begyndelsen af denne stigning kørte Johnny Hoogerland (Vacansoleil-DCM) og Sylvain Chavanel (Quick Step) fra feltet. Lidt efter dem smuttede Roman Kreuziger (Astana) også væk og nåede hurtigt op til dem. Et stykke oppe ad stigningen måtte Hoogerland opgive at følge de to andre.
Gutierrez måtte slippe på vej op ad stigningen, men de fem øvrige havde knap seks minutters forspring til feltet på toppen, mens Kreuziger og Chavanel var omkring fire minutter efter. Nedkørslen var glat, og det betød, at Thomas styrtede og dermed blev sat af frontgruppen. Også i feltet var der styrt, hvor blandt andre Andreas Klöden (Team RadioShack) var nede.
I bunden af Tourmalet lykkedes det for Thomas og Gutierrez at komme op til de forreste igen. Chavanel og Kreuziger var to og et halvt minut efter de seks forreste, mens feltet var syv og et halvt minut efter. På stigningen satte Kreuziger Chavanel, mens Team Leopard-Trek satte pres på i feltet. Robert Gesink (Rabobank) og Jakob Fuglsang (Team Leopard-Trek) var de første store navne, der blev sat. Senere røg også Christian Vandevelde (Garmin-Cervelo), Tony Martin (HTC-Highroad) og Andreas Klöden af.
Forrest var Kreuziger tæt på at nå frem til frontgruppen. Det fik dog Geraint Thomas til at angribe, og han kom i første omgang alene væk. Senere kom Roy dog op til ham, og han rundede toppen på Tourmalet først. Kreuziger var lidt over to minutter efter de to over toppen, mens feltet var yderligere et minut efter. Laurens Ten Dam var kørt fra feltet kort fra toppen, og han havde 15 sekunders forspring over toppen og havde hentet Mangel fra udbruddet.
I slutningen af nedkørslen kørte Philippe Gilbert (Omega Pharma-Lotto) fra feltet og hentede hurtigt Trufimov og Riblon. Samuel Sanchez (Euskaltel-Euskadi) og Jelle Vanendert (Omega Pharma-Lotto) kom op til denne gruppe, og hurtigt hentede de også Kreuziger-gruppen, mens Perez faldt tilbage for at hjælpe Sanchez.
Denne gruppe havde omkring 20 sekunders forspring til favoritgruppen ved foden af Luz-Ardiden, mens Thomas og Roy var omkring to og et halvt minut foran feltet. Med 11 kilometer til mål måtte Team Leopard-Trek stoppe deres offensiv, da det kun var Schleck-brødrene, som stadig sad med i gruppen. Foran var Sanchez og Vanendert kørt fra den øvrige forfølgergruppe.
Næste udspil kom fra Ivan Basso (Liquigas-Cannondale) med omkring ni kilometer til mål, da han satte Sylwester Szmyd frem. Med otte kilometer til mål nåede Sanchez og Vanendert op til Thomas og Roy og fortsatte lige forbi dem. De havde dog kun 40 sekunders forspring til favoritgruppen.
Med fem kilometer til mål havde Sanchez og Vanendert dog øget deres forspring til favoritgruppen til 1.10. - Andy Schleck (Team Leoprd-Trek) satte som første favorit angreb ind med fire kilometer til mål. Alberto Contador (Saxo Bank-SunGard) lukkede hurtigt, inden Fränk Schleck (Team Leopard-Trek) slog kontra, hvilket dog også blev lukket. Disse angreb fik udskilt en gruppe bestående af Thomas Voeckler (Team Europcar), Pierre Rolland (Team Europcar), Andy Schleck, Fränk Schleck, Ivan Basso, Alberto Contador, Cadel Evans, Arnold Jeanneson (FDJ), Damiano Cunego (Lampre-ISD) og Tom Danielson (Garmin-Cervelo).
Fränk Schleck kørte fra gruppen med omkring tre kilometer til mål, og denne gang fulgte ingen efter ham. En forcering fra Evans og Basso i favoritgruppen betød, at Jeanneson, Danielson, Rolland og Voeckler måtte slippe.
Forrest kørte Sanchez og Vanendert ind på sidste kilometer med 25 sekunder ned til Fränk Schleck og 40 sekunder til favoritgruppen. Med 500 meter til mål var Schleck lige ved at have lukket, mens så satte de to forreste tempoet lidt i vejret, og med 200 meter til mål kunne Sanchez sætte Vanendert og vinde etapen. Vanendert kom ind syv sekunder efter, mens Fränk Schleck tabte ti.
Bagved var Contador blevet sat en smule af de øvrige favoritter. Evans, Basso og Andy Schleck tabte 30 sekunder, mens Contador tabte 43 sekunder. Ikke langt efter ham kom Voeckler i mål sammen med Rolland, og han forsvarede dermed førertrøjen.
Se billeder fra Tour de France på www.feltet.dk/foto
Resultat af 12. etape
1 Samuel Sanchez Gonzalez - Euskaltel-Euskadi 6.01.15
2 Jelle Vanendert - Omega Pharma-Lotto 0.07
3 Fränk Schleck - Leopard Trek 0.10
4 Ivan Basso - Liquigas-Cannondale 0.30
5 Cadel Evans - BMC Racing Team
6 Andy Schleck - Leopard Trek
7 Damiano Cunego - Lampre - ISD 0.35
8 Alberto Contador Velasco - Saxo Bank-SunGard 0.43
9 Thomas Voeckler - Team Europcar 0.50
10 Pierre Rolland - Team Europcar
11 Thomas Danielson - Team Garmin-Cervelo 1.03
12 Arnold Jeannesson - FDJ 1.19
13 Rigoberto Uran Uran - Sky Procycling 1.25
14 Levi Leipheimer - Team RadioShack
15 Hubert Dupont - AG2R La Mondiale 1.56
16 Yuriy Trofimov - Katusha Team
17 Nicolas Roche - AG2R La Mondiale 2.02
18 Laurens Ten Dam - Rabobank Cycling Team 2.10
19 Kevin De Weert - Quickstep Cycling Team
20 Haimar Zubeldia Agirre - Team RadioShack 2.53
21 Jerome Coppel - Saur - Sojasun 3.06
22 Chris Anker Sørensen - Saxo Bank-SunGard
23 Vladimir Gusev - Katusha Team 3.08
24 Philippe Gilbert - Omega Pharma-Lotto 3.19
25 Rein Taaramae - Cofidis, Le Credit En Ligne 3.25
26 Jean-Christophe Peraud - AG2R La Mondiale 3.38
27 Sandy Casar - FDJ 3.54
28 David Moncoutie - Cofidis, Le Credit En Ligne 3.55
29 Ryder Hesjedal - Team Garmin-Cervelo 3.57
30 Jonathan Hivert - Saur - Sojasun 3.58
31 Peter Velits - HTC-Highroad 4.15
32 Christophe Riblon - AG2R La Mondiale
33 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel-Euskadi 4.21
34 Andrey Zeits - Pro Team Astana 4.23
35 Vladimir Karpets - Katusha Team 4.57
36 Geraint Thomas - Sky Procycling 5.20
37 Sylvester Szmyd - Liquigas-Cannondale
38 Rob Ruijgh - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 6.13
39 Steve Morabito - BMC Racing Team 7.06
40 Thomas De Gendt - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
41 David Arroyo Duran - Movistar Team 7.34
42 Xabier Zandio Echaide - Sky Procycling
43 Daniel Navarro Garcia - Saxo Bank-SunGard
44 Andreas Klöden - Team RadioShack 8.26
45 Yannick Talabardon - Saur - Sojasun
46 Maxime Monfort - Leopard Trek
47 Jérémy Roy - FDJ 8.56
48 Tony Martin - HTC-Highroad 9.03
49 Cyril Gautier - Team Europcar
50 Egoi Martinez De Esteban - Euskaltel-Euskadi 9.56
51 Jakob Fuglsang - Leopard Trek 10.04
52 Jérôme Pineau - Quickstep Cycling Team 10.12
53 Christian Vande Velde - Team Garmin-Cervelo 10.20
54 Rémy Di Gregorio - Pro Team Astana 11.13
55 Julien El Fares - Cofidis, Le Credit En Ligne
56 Jesús Hernandez Blazquez - Saxo Bank-SunGard 13.16
57 Maxime Bouet - AG2R La Mondiale 13.47
58 Ruben Perez Moreno - Euskaltel-Euskadi 14.54
59 Gorka Izagirre Insausti - Euskaltel-Euskadi
60 Sylvain Chavanel - Quickstep Cycling Team 15.03
61 Alan Perez Lezaun - Euskaltel-Euskadi
62 Laurent Mangel - Saur - Sojasun 15.51
63 Matteo Bono - Lampre - ISD 16.17
64 David Loosli - Lampre - ISD
65 Tejay Van Garderen - HTC-Highroad
66 Anthony Charteau - Team Europcar
67 Richie Porte - Saxo Bank-SunGard 17.25
68 Linus Gerdemann - Leopard Trek 17.28
69 Jens Voigt - Leopard Trek
70 George Hincapie - BMC Racing Team
71 Amaël Moinard - BMC Racing Team
72 Ivan Santaromita - BMC Racing Team
73 Roman Kreuziger - Pro Team Astana
74 Luis Leon Sanchez Gil - Rabobank Cycling Team
75 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Team RadioShack
76 Grischa Niermann - Rabobank Cycling Team 17.44
77 Robert Gesink - Rabobank Cycling Team
78 Carlos Barredo Llamazales - Rabobank Cycling Team
79 Niki Terpstra - Quickstep Cycling Team
80 Paolo Tiralongo - Pro Team Astana
81 Tony Gallopin - Cofidis, Le Credit En Ligne
82 Markel Irizar Aranburu - Team RadioShack
83 Mickaël Buffaz - Cofidis, Le Credit En Ligne
84 Christian Knees - Sky Procycling 17.49
85 Blel Kadri - AG2R La Mondiale 18.03
86 Addy Engels - Quickstep Cycling Team 19.04
87 José Ivan Gutierrez Palacios - Movistar Team 19.16
88 Marco Marcato - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 21.05
89 Dries Devenyns - Quickstep Cycling Team 21.10
90 Arthur Vichot - FDJ 21.12
91 Anthony Roux - FDJ
92 Stuart O'Grady - Leopard Trek 21.21
93 Johnny Hoogerland - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 24.26
94 Jurgen Roelandts - Omega Pharma-Lotto 24.30
95 Leonardo Fabio Duque - Cofidis, Le Credit En Ligne 24.37
96 Sebastian Lang - Omega Pharma-Lotto 33.05
97 Jimmy Engoulvent - Saur - Sojasun
98 Jose Joaquin Rojas Gil - Movistar Team
99 Francisco José Ventoso Alberdi - Movistar Team
100 Sébastien Turgot - Team Europcar
101 Grega Bole - Lampre - ISD
102 Benjamin Noval Gonzalez - Saxo Bank-SunGard
103 Tristan Valentin - Cofidis, Le Credit En Ligne
104 Joost Posthuma - Leopard Trek
105 Paolo Longo Borghini - Liquigas-Cannondale
106 Simon Gerrans - Sky Procycling
107 Alessandro Petacchi - Lampre - ISD
108 Kristijan Koren - Liquigas-Cannondale
109 Perrig Quemeneur - Team Europcar
110 Denys Kostyuk - Lampre - ISD
111 André Greipel - Omega Pharma-Lotto
112 Anthony Delaplace - Saur - Sojasun
113 Jérémie Galland - Saur - Sojasun
114 Andriy Grivko - Pro Team Astana
115 Michael Schär - BMC Racing Team
116 Daniel Oss - Liquigas-Cannondale
117 Fabio Sabatini - Liquigas-Cannondale
118 Manuel Quinziato - BMC Racing Team
119 Romain Zingle - Cofidis, Le Credit En Ligne
120 Dmitriy Fofonov - Pro Team Astana
121 Fabian Cancellara - Leopard Trek
122 Adriano Malori - Lampre - ISD
123 Maciej Bodnar - Liquigas-Cannondale
124 Marcel Sieberg - Omega Pharma-Lotto
125 Imanol Erviti Ollo - Movistar Team
126 Matteo Tosatto - Saxo Bank-SunGard
127 Maciej Paterski - Liquigas-Cannondale
128 Danilo Hondo - Lampre - ISD
129 Brian Vandborg - Saxo Bank-SunGard
130 Maxim Iglinskiy - Pro Team Astana
131 Egor Silin - Katusha Team
132 Ramunas Navardauskas - Team Garmin-Cervelo
133 Lieuwe Westra - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
134 Brent Bookwalter - BMC Racing Team
135 Björn Leukemans - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
136 Alessandro Vanotti - Liquigas-Cannondale
137 Tyler Farrar - Team Garmin-Cervelo
138 Dmitriy Muravyev - Team RadioShack
139 Ben Swift - Sky Procycling
140 Yohann Gene - Team Europcar
141 Lars Ytting Bak - HTC-Highroad
142 Danny Pate - HTC-Highroad
143 Andrey Amador Bakkazakova - Movistar Team
144 Maarten Tjallingii - Rabobank Cycling Team
145 Matthew Harley Goss - HTC-Highroad
146 Nicki Sørensen - Saxo Bank-SunGard
147 Edvald Boasson Hagen - Sky Procycling
148 David Millar - Team Garmin-Cervelo
149 Mark Renshaw - HTC-Highroad
150 Juan Antonio Flecha Giannoni - Sky Procycling
151 Tomas Vaitkus - Pro Team Astana
152 Mikhail Ignatyev - Katusha Team
153 Mark Cavendish - HTC-Highroad
154 Gianni Meersman - FDJ
155 Fabrice Jeandesboz - Saur - Sojasun
156 Leonardo Bertagnolli - Lampre - ISD
157 Gert Steegmans - Quickstep Cycling Team
158 Mickaël Delage - FDJ
159 Sébastien Minard - AG2R La Mondiale
160 Vladimir Isaichev - Katusha Team
161 Bauke Mollema - Rabobank Cycling Team
162 Sébastien Hinault - AG2R La Mondiale
163 Rui Alberto Faria Da Costa - Movistar Team
164 Arnaud Coyot - Saur - Sojasun
165 Pablo Urtasun Perez - Euskaltel-Euskadi
166 Julian Dean - Team Garmin-Cervelo
167 Gerald Ciolek - Quickstep Cycling Team
168 Bernhard Eisel - HTC-Highroad
169 Samuel Dumoulin - Cofidis, Le Credit En Ligne
170 Marcus Burghardt - BMC Racing Team
171 Vincent Jerome - Team Europcar
172 William Bonnet - FDJ
173 Thor Hushovd - Team Garmin-Cervelo
174 Lars Boom - Rabobank Cycling Team
175 Borut Bozic - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
Udgået
HD Denis Galimzyanov - Katusha Team
DNS Romain Feillu - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
Samlet stilling
1 Thomas Voeckler - Team Europcar 51.54.44
2 Fränk Schleck - Leopard Trek 1.49
3 Cadel Evans - BMC Racing Team 2.06
4 Andy Schleck - Leopard Trek 2.17
5 Ivan Basso - Liquigas-Cannondale 3.16
6 Damiano Cunego - Lampre - ISD 3.22
7 Alberto Contador Velasco - Saxo Bank-SunGard 4.00
8 Samuel Sanchez Gonzalez - Euskaltel-Euskadi 4.11
9 Thomas Danielson - Team Garmin-Cervelo 4.35
10 Nicolas Roche - AG2R La Mondiale 4.57
11 Kevin De Weert - Quickstep Cycling Team 5.07
12 Philippe Gilbert - Omega Pharma-Lotto 5.24
13 Arnold Jeannesson - FDJ 5.50
14 Peter Velits - HTC-Highroad 6.03
15 Haimar Zubeldia Agirre - Team RadioShack 7.17
16 Rein Taaramae - Cofidis, Le Credit En Ligne 7.27
17 Levi Leipheimer - Team RadioShack 7.51
18 Rigoberto Uran Uran - Sky Procycling 7.55
19 Jean-Christophe Peraud - AG2R La Mondiale 8.20
20 Sandy Casar - FDJ 8.47
21 Jerome Coppel - Saur - Sojasun 8.51
22 Vladimir Karpets - Katusha Team 9.12
23 Pierre Rolland - Team Europcar 9.20
24 Andreas Klöden - Team RadioShack 10.19
25 Geraint Thomas - Sky Procycling 10.21
26 Tony Martin - HTC-Highroad 10.51
27 Rob Ruijgh - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 11.06
28 Vladimir Gusev - Katusha Team 11.13
29 Jakob Fuglsang - Leopard Trek 12.22
30 Yuriy Trofimov - Katusha Team 12.28
31 Maxime Monfort - Leopard Trek 12.43
32 Jelle Vanendert - Omega Pharma-Lotto 12.54
33 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel-Euskadi 14.03
34 Christian Vande Velde - Team Garmin-Cervelo 14.23
35 Laurens Ten Dam - Rabobank Cycling Team 16.01
36 Cyril Gautier - Team Europcar 17.25
37 Luis Leon Sanchez Gil - Rabobank Cycling Team 18.27
38 Ryder Hesjedal - Team Garmin-Cervelo 18.39
39 Robert Gesink - Rabobank Cycling Team 20.55
40 Carlos Barredo Llamazales - Rabobank Cycling Team 21.58
41 Egoi Martinez De Esteban - Euskaltel-Euskadi 22.12
42 Hubert Dupont - AG2R La Mondiale 22.21
43 Yannick Talabardon - Saur - Sojasun 22.58
44 Linus Gerdemann - Leopard Trek 23.18
45 Jérôme Pineau - Quickstep Cycling Team 24.36
46 David Moncoutie - Cofidis, Le Credit En Ligne 25.56
47 Dries Devenyns - Quickstep Cycling Team 28.36
48 Andrey Zeits - Pro Team Astana 28.46
49 George Hincapie - BMC Racing Team 31.31
50 Julien El Fares - Cofidis, Le Credit En Ligne 32.29
51 Rémy Di Gregorio - Pro Team Astana 32.43
52 Chris Anker Sørensen - Saxo Bank-SunGard 33.20
53 Steve Morabito - BMC Racing Team 33.32
54 Maxime Bouet - AG2R La Mondiale 33.56
55 Tejay Van Garderen - HTC-Highroad 35.46
56 Sylvester Szmyd - Liquigas-Cannondale 36.18
57 David Arroyo Duran - Movistar Team 36.49
58 Anthony Charteau - Team Europcar 37.00
59 Thor Hushovd - Team Garmin-Cervelo 37.28
60 David Millar - Team Garmin-Cervelo 37.47
61 Christophe Riblon - AG2R La Mondiale 37.51
62 Björn Leukemans - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 38.41
63 Tony Gallopin - Cofidis, Le Credit En Ligne 39.44
64 Edvald Boasson Hagen - Sky Procycling 40.00
65 Christian Knees - Sky Procycling 42.24
66 Grischa Niermann - Rabobank Cycling Team 43.47
67 Maciej Paterski - Liquigas-Cannondale 44.25
68 Ruben Perez Moreno - Euskaltel-Euskadi 44.45
69 Xabier Zandio Echaide - Sky Procycling 45.10
70 Jens Voigt - Leopard Trek 45.37
71 José Ivan Gutierrez Palacios - Movistar Team 46.07
72 Richie Porte - Saxo Bank-SunGard 47.29
73 David Loosli - Lampre - ISD 47.51
74 Marco Marcato - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 49.02
75 Alan Perez Lezaun - Euskaltel-Euskadi 49.30
76 Daniel Navarro Garcia - Saxo Bank-SunGard 49.58
77 Amaël Moinard - BMC Racing Team 50.55
78 Adriano Malori - Lampre - ISD 53.08
79 Jose Joaquin Rojas Gil - Movistar Team 53.21
80 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Team RadioShack 53.26
81 Kristijan Koren - Liquigas-Cannondale 54.17
82 Jurgen Roelandts - Omega Pharma-Lotto 54.36
83 Arthur Vichot - FDJ 54.40
84 Gorka Izagirre Insausti - Euskaltel-Euskadi
85 Johnny Hoogerland - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 55.02
86 Markel Irizar Aranburu - Team RadioShack 55.18
87 Ivan Santaromita - BMC Racing Team
88 Bauke Mollema - Rabobank Cycling Team 56.06
89 Egor Silin - Katusha Team 56.29
90 Rui Alberto Faria Da Costa - Movistar Team 57.05
91 Daniel Oss - Liquigas-Cannondale 57.41
92 Paolo Tiralongo - Pro Team Astana 57.55
93 Simon Gerrans - Sky Procycling 58.14
94 Sylvain Chavanel - Quickstep Cycling Team 58.29
95 Imanol Erviti Ollo - Movistar Team 58.40
96 Stuart O'Grady - Leopard Trek 59.34
97 Sébastien Hinault - AG2R La Mondiale 59.45
98 Nicki Sørensen - Saxo Bank-SunGard 1.00.20
99 Danilo Hondo - Lampre - ISD 1.02.22
100 Jonathan Hivert - Saur - Sojasun 1.04.46
101 Juan Antonio Flecha Giannoni - Sky Procycling 1.05.20
102 Sébastien Turgot - Team Europcar 1.05.23
103 Thomas De Gendt - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
104 Dmitriy Fofonov - Pro Team Astana 1.05.35
105 Matteo Bono - Lampre - ISD 1.07.29
106 Laurent Mangel - Saur - Sojasun 1.07.34
107 Roman Kreuziger - Pro Team Astana 1.08.51
108 William Bonnet - FDJ 1.09.55
109 Manuel Quinziato - BMC Racing Team 1.11.06
110 Anthony Roux - FDJ 1.12.02
111 Alessandro Vanotti - Liquigas-Cannondale 1.12.07
112 Tristan Valentin - Cofidis, Le Credit En Ligne 1.12.34
113 Leonardo Fabio Duque - Cofidis, Le Credit En Ligne 1.13.25
114 Jérémy Roy - FDJ 1.13.26
115 Benjamin Noval Gonzalez - Saxo Bank-SunGard 1.14.36
116 Gianni Meersman - FDJ 1.15.59
117 Alessandro Petacchi - Lampre - ISD 1.16.11
118 Mark Cavendish - HTC-Highroad 1.17.57
119 Jérémie Galland - Saur - Sojasun
120 Fabian Cancellara - Leopard Trek 1.18.43
121 Francisco José Ventoso Alberdi - Movistar Team 1.19.01
122 Marcel Sieberg - Omega Pharma-Lotto 1.19.32
123 Sebastian Lang - Omega Pharma-Lotto 1.19.58
124 Ben Swift - Sky Procycling
125 Matthew Harley Goss - HTC-Highroad 1.20.02
126 Sébastien Minard - AG2R La Mondiale 1.20.15
127 Matteo Tosatto - Saxo Bank-SunGard 1.21.05
128 Michael Schär - BMC Racing Team 1.21.11
129 Romain Zingle - Cofidis, Le Credit En Ligne 1.21.16
130 Mickaël Delage - FDJ 1.21.44
131 Blel Kadri - AG2R La Mondiale 1.22.14
132 Brian Vandborg - Saxo Bank-SunGard 1.22.31
133 Borut Bozic - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1.22.39
134 Jesús Hernandez Blazquez - Saxo Bank-SunGard
135 Maarten Tjallingii - Rabobank Cycling Team 1.22.56
136 Niki Terpstra - Quickstep Cycling Team 1.24.34
137 Leonardo Bertagnolli - Lampre - ISD 1.24.38
138 Tomas Vaitkus - Pro Team Astana 1.25.08
139 Grega Bole - Lampre - ISD 1.25.09
140 Anthony Delaplace - Saur - Sojasun 1.25.10
141 Paolo Longo Borghini - Liquigas-Cannondale 1.25.21
142 Brent Bookwalter - BMC Racing Team 1.26.05
143 Joost Posthuma - Leopard Trek 1.26.54
144 Gerald Ciolek - Quickstep Cycling Team 1.27.44
145 Julian Dean - Team Garmin-Cervelo 1.28.17
146 Lieuwe Westra - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
147 Yohann Gene - Team Europcar 1.28.46
148 Mickaël Buffaz - Cofidis, Le Credit En Ligne 1.28.47
149 Samuel Dumoulin - Cofidis, Le Credit En Ligne 1.32.38
150 André Greipel - Omega Pharma-Lotto 1.32.54
151 Lars Boom - Rabobank Cycling Team 1.32.57
152 Maciej Bodnar - Liquigas-Cannondale 1.33.03
153 Maxim Iglinskiy - Pro Team Astana 1.33.28
154 Tyler Farrar - Team Garmin-Cervelo 1.33.47
155 Andriy Grivko - Pro Team Astana 1.35.17
156 Arnaud Coyot - Saur - Sojasun 1.35.38
157 Marcus Burghardt - BMC Racing Team 1.35.47
158 Pablo Urtasun Perez - Euskaltel-Euskadi 1.36.04
159 Addy Engels - Quickstep Cycling Team 1.37.29
160 Bernhard Eisel - HTC-Highroad 1.37.45
161 Mikhail Ignatyev - Katusha Team 1.38.17
162 Ramunas Navardauskas - Team Garmin-Cervelo 1.38.36
163 Mark Renshaw - HTC-Highroad 1.38.52
164 Danny Pate - HTC-Highroad 1.40.05
165 Denys Kostyuk - Lampre - ISD 1.40.13
166 Lars Ytting Bak - HTC-Highroad 1.42.52
167 Fabrice Jeandesboz - Saur - Sojasun 1.43.53
168 Perrig Quemeneur - Team Europcar 1.44.51
169 Jimmy Engoulvent - Saur - Sojasun 1.49.03
170 Dmitriy Muravyev - Team RadioShack 1.50.30
171 Fabio Sabatini - Liquigas-Cannondale 1.52.31
172 Andrey Amador Bakkazakova - Movistar Team 2.00.14
173 Vladimir Isaichev - Katusha Team 2.01.01
174 Gert Steegmans - Quickstep Cycling Team 2.05.25
175 Vincent Jerome - Team Europcar 2.08.05
Pointkonurrencen
1 Mark Cavendish - HTC-Highroad 260
2 Jose Joaquin Rojas Gil - Movistar Team 242
3 Philippe Gilbert - Omega Pharma-Lotto 234
4 André Greipel - Omega Pharma-Lotto 164
5 Thor Hushovd - Team Garmin-Cervelo 163
6 Cadel Evans - BMC Racing Team 146
7 Romain Feillu - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 141
8 Tyler Farrar - Team Garmin-Cervelo 106
9 Sébastien Hinault - AG2R La Mondiale 82
10 Denis Galimzyanov - Katusha Team 81
11 Mickaël Delage - FDJ 80
12 Edvald Boasson Hagen - Sky Procycling 75
13 Borut Bozic - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 73
14 Geraint Thomas - Sky Procycling 68
15 Fränk Schleck - Leopard Trek 61
16 Sébastien Turgot - Team Europcar 60
17 William Bonnet - FDJ 60
18 Alberto Contador Velasco - Saxo Bank-SunGard 59
19 Samuel Sanchez Gonzalez - Euskaltel-Euskadi 58
20 Jérémy Roy - FDJ 54
21 Matthew Harley Goss - HTC-Highroad 54
22 Thomas Voeckler - Team Europcar 53
23 Francisco José Ventoso Alberdi - Movistar Team 53
24 Rui Alberto Faria Da Costa - Movistar Team 48
25 Alessandro Petacchi - Lampre - ISD 47
26 Luis Leon Sanchez Gil - Rabobank Cycling Team 45
27 José Ivan Gutierrez Palacios - Movistar Team 45
28 Andreas Klöden - Team RadioShack 44
29 Sandy Casar - FDJ 42
30 Jimmy Engoulvent - Saur - Sojasun 41
31 Arthur Vichot - FDJ 40
32 Arnold Jeannesson - FDJ 40
33 Peter Velits - HTC-Highroad 40
34 Daniel Oss - Liquigas-Cannondale 40
35 Ruben Perez Moreno - Euskaltel-Euskadi 37
36 Anthony Delaplace - Saur - Sojasun 36
37 Mark Renshaw - HTC-Highroad 36
38 Damiano Cunego - Lampre - ISD 35
39 Rigoberto Uran Uran - Sky Procycling 35
40 Leonardo Fabio Duque - Cofidis, Le Credit En Ligne 33
41 Lieuwe Westra - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 32
42 Andy Schleck - Leopard Trek 32
43 Johnny Hoogerland - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 31
44 Blel Kadri - AG2R La Mondiale 30
45 Tony Gallopin - Cofidis, Le Credit En Ligne 29
46 Tony Martin - HTC-Highroad 28
47 Jelle Vanendert - Omega Pharma-Lotto 28
48 Tristan Valentin - Cofidis, Le Credit En Ligne 27
49 Marco Marcato - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 27
50 Ivan Basso - Liquigas-Cannondale 26
51 Julien El Fares - Cofidis, Le Credit En Ligne 26
52 Gerald Ciolek - Quickstep Cycling Team 24
53 Gianni Meersman - FDJ 23
54 Rein Taaramae - Cofidis, Le Credit En Ligne 22
55 Christophe Riblon - AG2R La Mondiale 20
56 Laurent Mangel - Saur - Sojasun 20
57 Anthony Roux - FDJ 20
58 Julian Dean - Team Garmin-Cervelo 18
59 Linus Gerdemann - Leopard Trek 16
60 Thomas Danielson - Team Garmin-Cervelo 15
61 Yannick Talabardon - Saur - Sojasun 15
62 Niki Terpstra - Quickstep Cycling Team 15
63 Lars Boom - Rabobank Cycling Team 15
64 Perrig Quemeneur - Team Europcar 15
65 Sébastien Minard - AG2R La Mondiale 15
66 Dries Devenyns - Quickstep Cycling Team 15
67 Samuel Dumoulin - Cofidis, Le Credit En Ligne 14
68 Pablo Urtasun Perez - Euskaltel-Euskadi 13
69 Gorka Izagirre Insausti - Euskaltel-Euskadi 13
70 Juan Antonio Flecha Giannoni - Sky Procycling 13
71 Adriano Malori - Lampre - ISD 13
72 Andriy Grivko - Pro Team Astana 13
73 Tejay Van Garderen - HTC-Highroad 13
74 Christian Vande Velde - Team Garmin-Cervelo 11
75 Rémy Di Gregorio - Pro Team Astana 11
76 Maxime Bouet - AG2R La Mondiale 11
77 Romain Zingle - Cofidis, Le Credit En Ligne 11
78 Imanol Erviti Ollo - Movistar Team 11
79 Jakob Fuglsang - Leopard Trek 10
80 Jérôme Pineau - Quickstep Cycling Team 10
81 Addy Engels - Quickstep Cycling Team 9
82 Cyril Gautier - Team Europcar 8
83 Ryder Hesjedal - Team Garmin-Cervelo 8
84 Tomas Vaitkus - Pro Team Astana 8
85 Maxime Monfort - Leopard Trek 7
86 Xabier Zandio Echaide - Sky Procycling 7
87 Gert Steegmans - Quickstep Cycling Team 7
88 Pierre Rolland - Team Europcar 6
89 Vladimir Isaichev - Katusha Team 6
90 Grega Bole - Lampre - ISD 6
91 Bernhard Eisel - HTC-Highroad 5
92 Stuart O'Grady - Leopard Trek 4
93 Maciej Bodnar - Liquigas-Cannondale 3
94 Marcus Burghardt - BMC Racing Team 3
95 Nicolas Roche - AG2R La Mondiale 2
96 Levi Leipheimer - Team RadioShack 2
97 Jean-Christophe Peraud - AG2R La Mondiale 2
98 Paolo Longo Borghini - Liquigas-Cannondale 2
99 Roman Kreuziger - Pro Team Astana 2
100 Jurgen Roelandts - Omega Pharma-Lotto 1
101 Amaël Moinard - BMC Racing Team 1
102 Fabio Sabatini - Liquigas-Cannondale 1
103 Alessandro Vanotti - Liquigas-Cannondale 1
104 Fabian Cancellara - Leopard Trek 1
105 Andrey Amador Bakkazakova - Movistar Team -5
Bjergkonkurrencen
1 Samuel Sanchez Gonzalez - Euskaltel-Euskadi 40
2 Jelle Vanendert - Omega Pharma-Lotto 32
3 Jérémy Roy - FDJ 24
4 Fränk Schleck - Leopard Trek 24
5 Johnny Hoogerland - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 22
6 Geraint Thomas - Sky Procycling 18
7 Blel Kadri - AG2R La Mondiale 18
8 Thomas Voeckler - Team Europcar 17
9 Ivan Basso - Liquigas-Cannondale 16
10 Ruben Perez Moreno - Euskaltel-Euskadi 16
11 Laurent Mangel - Saur - Sojasun 10
12 Cadel Evans - BMC Racing Team 10
13 Tejay Van Garderen - HTC-Highroad 5
14 Marco Marcato - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 5
15 Rui Alberto Faria Da Costa - Movistar Team 5
16 Sandy Casar - FDJ 5
17 Andy Schleck - Leopard Trek 4
18 Roman Kreuziger - Pro Team Astana 4
19 Juan Antonio Flecha Giannoni - Sky Procycling 4
20 Anthony Roux - FDJ 3
21 Lars Boom - Rabobank Cycling Team 2
22 Mickaël Delage - FDJ 2
23 Philippe Gilbert - Omega Pharma-Lotto 2
24 Anthony Delaplace - Saur - Sojasun 2
25 Laurens Ten Dam - Rabobank Cycling Team 2
26 Christophe Riblon - AG2R La Mondiale 2
27 Julien El Fares - Cofidis, Le Credit En Ligne 1
28 Luis Leon Sanchez Gil - Rabobank Cycling Team 1
29 Lieuwe Westra - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1
30 Alberto Contador Velasco - Saxo Bank-SunGard 1
31 Cyril Gautier - Team Europcar 1
32 Sébastien Minard - AG2R La Mondiale 1
33 Andriy Grivko - Pro Team Astana 1
34 José Ivan Gutierrez Palacios - Movistar Team 1
Ungdomskonkurrencen
1 Arnold Jeannesson - FDJ 52.00.34
2 Rein Taaramae - Cofidis, Le Credit En Ligne 1.37
3 Rigoberto Uran Uran - Sky Procycling 2.05
4 Jerome Coppel - Saur - Sojasun 3.01
5 Pierre Rolland - Team Europcar 3.30
6 Geraint Thomas - Sky Procycling 4.31
7 Rob Ruijgh - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 5.16
8 Cyril Gautier - Team Europcar 11.35
9 Robert Gesink - Rabobank Cycling Team 15.05
10 Andrey Zeits - Pro Team Astana 22.56
11 Maxime Bouet - AG2R La Mondiale 28.06
12 Tejay Van Garderen - HTC-Highroad 29.56
13 Tony Gallopin - Cofidis, Le Credit En Ligne 33.54
14 Edvald Boasson Hagen - Sky Procycling 34.10
15 Maciej Paterski - Liquigas-Cannondale 38.35
16 Adriano Malori - Lampre - ISD 47.18
17 Kristijan Koren - Liquigas-Cannondale 48.27
18 Arthur Vichot - FDJ 48.50
19 Gorka Izagirre Insausti - Euskaltel-Euskadi
20 Bauke Mollema - Rabobank Cycling Team 50.16
21 Egor Silin - Katusha Team 50.39
22 Rui Alberto Faria Da Costa - Movistar Team 51.15
23 Daniel Oss - Liquigas-Cannondale 51.51
24 Thomas De Gendt - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 59.33
25 Roman Kreuziger - Pro Team Astana 1.03.01
26 Anthony Roux - FDJ 1.06.12
27 Ben Swift - Sky Procycling 1.14.08
28 Matthew Harley Goss - HTC-Highroad 1.14.12
29 Michael Schär - BMC Racing Team 1.15.21
30 Romain Zingle - Cofidis, Le Credit En Ligne 1.15.26
31 Blel Kadri - AG2R La Mondiale 1.16.24
32 Anthony Delaplace - Saur - Sojasun 1.19.20
33 Gerald Ciolek - Quickstep Cycling Team 1.21.54
34 Ramunas Navardauskas - Team Garmin-Cervelo 1.32.46
35 Andrey Amador Bakkazakova - Movistar Team 1.54.24
36 Vladimir Isaichev - Katusha Team 1.55.11
Holdkonkurrencen
1 Leopard Trek 155.09.18
2 Team Europcar 1.05
3 AG2R La Mondiale 2.21
4 Team RadioShack 4.08
5 Katusha Team 5.03
6 Team Garmin-Cervelo 7.32
7 Euskaltel-Euskadi 14.02
8 Sky Procycling 16.10
9 Cofidis, Le Credit En Ligne 19.40
10 Quickstep Cycling Team 24.01
11 HTC-Highroad 24.52
12 FDJ 25.15
13 Saxo Bank-SunGard 25.31
14 Omega Pharma-Lotto 26.03
15 Rabobank Cycling Team 29.02
16 BMC Racing Team 34.02
17 Pro Team Astana 34.16
18 Liquigas-Cannondale 40.42
19 Saur - Sojasun 42.08
20 Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 43.12
21 Lampre - ISD 50.16
22 Movistar Team 1.06.59
Annonce
Annonce
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Tour de Suisse Women(2.WWT) 15/06-18/06
La Route d'Occitanie(2.1) 15/06-16/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce