Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
I dag blev Jysk/Fynske Mesterskaber afholdt i Randers, og i A-klassen var det Michael Reihs, der var stærkest.
Annonce
Michael Reihs kunne i dag sikre det uheldsplagede kontinentalhold Christina Watches-Onfone lidt tiltrængt succes, da han vandt A-løbet Jysk/Fynske Mesterskaber. Andreas Frisch (Blue Water) blev toer, mens Lasse Bøchman fra Glud & Marstrand-LRØ tog den sidste podieplads.
Resultaterne fra alle klasserne kan ses herunder.
Klasse: A Distance: 169 km. |
1 Michael Reihs- Christina Watches - Onfone 04.14 |
2 Andreas Frisch - Blue Water Cycling 04.14 |
3 Lasse Bøchman - Glud & Marstrand - LRØ 04.14 |
4 Lucas Persson - Team Concordia 04.14 |
5 Rolf Nyborg Broge - Blue Water Cycling 04.15 |
6 Mathias Holm Hemmsen - Team Tre-For s.t. |
7 Kalle Corneliussen - Herning CK s.t. |
8 Martin Lind - Christina Watches - Onfone s.t. |
9 Mads Moltke Steen - BikeToyz - Kvickly Odder 04.15 |
10 Søren Pugdahl Pedersen - Blue Water Cycling 04.16 |
11 Rasmus Mygind - Team Designa Køkken - Knudsgaard 04.16 |
12 Christian Moberg Jørgensen - Glud & Marstrand - LRØ 04.16 |
13 Jimmi Sørensen - Christina Watches - Onfone 04.16 |
14 Mathias Lisson - Team Designa Køkken - Knudsgaard 04.19 |
15 Jacob Linkis - Odder CK 04.23 |
Klasse: B Distance: 115 km. |
1 Jeppe Lykke Hartvig Nielsen Esbjerg CR 02.58 |
2 Torben Ternstrøm Tønder ACR 02.58 |
3 Nicklas Overgaard Pedersen CK Aarhus s.t. |
4 Emil Wårsøe Cykling Odense s.t. |
5 Kim Kristoffer Olsen Vesthimmerland CK s.t. |
6 Nikolaj Henning Middelfart CC s.t. |
7 Bjarne Olsen Silkeborg IF Cykling s.t. |
8 Casper Skov Pedersen Holstebro CC 02.58 |
9 Thomas Lund Herning CK s.t. |
10 Carsten Mikkelsen Thy C R s.t. |
11 Peter Bang Fredericia CC s.t. |
12 Simon Bigum Cykling Odense 03.00 |
13 Alexander Brøchner Nielsen Kolding BC 03.02 |
Klasse: C Distance: 92 km. |
1 Morten Banke Silkeborg IF Cykling 02.32 |
2 Magnus Francois Hoffmann Cykling Odense s.t. |
3 Paw Sørensen Randers CK 1910 s.t. |
4 Nikolaj Fredsgaard CK Aarhus 02.32 |
5 Anders Krogh Jensen Randers CK 1910 s.t. |
6 Alexander Nielsen Middelfart CC 02.32 |
7 Jesper Bechmann Olsen Hammel CK 02.33 |
8 Dennis Bergen Aalborg CR 02.33 |
9 Jens Møller Pedersen Randers CK 1910 s.t. |
10 Søren Brøndum Odder CK s.t. |
Klasse: D Distance: 69 km. |
1 Troels Sønderby Christensen Aalborg CR 01.52 |
2 Allan Leander Mikkelsen CK Aarhus s.t. |
3 Jeppe Tolbøll Haderslev Starup CK 01.53 |
4 Torben Wittendorff Andersen CK Aarhus 01.54 |
5 Jacob Søholm Randers CK 1910 01.54 |
6 Klaus Nielsen Thy CR 01.54 |
7 Jesper Gottlieb Horsens AC s.t. |
8 Thomas Sanderlund Cykling Odense s.t. |
9 Frederik Vejrum Laursen Vejen BC s.t. |
10 Stefan Häuser Ryom Odder CK s.t. |
11 Rasmus Wagner Hammel CK s.t. |
12 Brian Johnsen Silkeborg IF Cykling s.t. |
13 Kristian Nielsen Randers CK 1910 s.t. |
14 Jesper Kristensen Roskilde CR s.t. |
15 Søren Damgaard Nr. Søby CK s.t. |
Klasse: Junior Distance: 115 km. |
1 Mads Würtz Schmidt Blue Water Junior 02.55 |
2 Michael Carbel Svendgaard Blue Water Junior 02.57 |
3 Emil Ravnsholt CHJ Group - Comentor s.t. |
4 Niklas Eg Blue Water Junior 02.57 |
5 Thomas Uttrup Sandstrøm Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior 02.57 |
6 Anders Egsvang Rasmussen Concordia Forsikring Himmerland - Hobro/Randers s.t. |
7 Alexander Engels Ryming CHJ Group - Comentor 02.59 |
8 Mathias Rask Jeppesen CHJ Group - Comentor 03.00 |
9 Thomas Edemann Jensen Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior 03.00 |
10 Elias H. Busk Blue Water Junior s.t. |
11 Steffan List Fredericia CC s.t. |
12 Simon Hamann Larsen Blue Water Junior s.t. |
13 Martin Gro Nygaard Horsens AC s.t. |
14 Klaus Walther Conradsen Aalborg CR 03.02 |
15 Nikolaj Rud Østergaard CHJ Group - Comentor 03.02 |
Klasse: Veteran H40 Distance: 92 km. |
1 Brian Poulsen Horsens AC 02.29 |
2 Steen Larsen Horsens AC 02.29 |
3 Jens-Peder Ravn Rasmussen Horsens AC 02.32 |
4 Gudmund Brændgaard Horsens AC 02.32 |
5 Bo Haugaard Odder CK 02.32 |
6 Stig Nylandsted Larsen Hammel CK s.t. |
7 Henrik Roland Jensen CK Aarhus s.t. |
8 Jimmy Havmøller CK Aarhus s.t. |
9 Danner Vedel Friis Kirkel Horsens AC s.t. |
10 Tom Knudsen Horsens AC s.t. |
11 René Ahrenkiel Randers CK 1910 s.t. |
12 Hans Christian Iversen Haderslev Starup CK s.t. |
13 Morten Mejsen Westergaard Vejle CK 02.32 |
14 Tom Svith Jensen Randers CK 1910 02.33 |
Klasse: Veteran H50 Distance: 69 km. |
1 Bo Martinsen Esbjerg CR s.t. |
2 Poul Kjær Overgaard Herning CK 01.55 |
3 Stig Kjergaard Nielsen Randers CK 1910 01.55 |
4 Tage Odgaard Nielsen Morsø CK s.t. |
5 Laurids Jeppesen Ringkøbing CC 01.55 |
6 Jens Pape Hedensted Cykelklub s.t. |
7 Ole Bladt-Hansen Esbjerg CR s.t. |
8 Jimmy Jakobsen Hammel CK s.t. |
9 Jens Würtz Aalborg CR 01.55 |
10 Benny Jørgensen Hammel CK 03.53 |
11 Gert Pagh Nielsen Middelfart CC 02.01 |
Klasse: Veteran H60 Distance: 69 km. |
1 Bjarke Lorentzen Andersen Herning CK 02.05 |
2 Niels Sloth Hedensted Cykelklub 02.05 |
3 Steffen Munch Hansen CCH Hjørring 02.05 |
4 Bjarne Brøndum Cykling Nord Fyn 02.06 |
5 Heinz Gerhardt Terndrup Nyborg CK s.t. |
6 Villy Christensen Hammel CK s.t. |
Klasse: U17 Distance: 69 km. |
1 Marcus Høyer Hansen Rungsted CK 01.51 |
2 Mathias Norsgaard Jørgensen Herning CK s.t. |
3 Kristian Arnth Sørensen Herning CK 01.51 |
4 Mikkel Møller Vejen BC 01.52 |
5 Mikkel Honorè Middelfart CC 02.00 |
6 Kasper Mølgaard Andersen Vejen BC s.t. |
7 Andreas Hyldgaard Jeppesen Herning CK s.t. |
8 Silas Zacharias Clemmensen Aalborg CR 02.00 |
9 Søren Siggaard Herning CK 02.06 |
10 Mathias Dalum Herning CK s.t. |
11 Jakob Engelund Vistisen Odder CK s.t. |
12 Jeppe Bender Lassen Middelfart CC s.t. |
13 Kristian Svingel Horsens AC s.t. |
14 Alexander Møller Fredericia CC s.t. |
15 Jonas Nordal Jakobsen Vejle CK s.t. |
16 Søren Pedersen Vejen BC s.t. |
17 Marius Simonsen Vejle CK s.t. |
18 Andreas Bengaard Nr. Søby CK 02.06 |
19 Frederik Jeppesen Nr. Søby CK 02.06 |
20 Casper Ingeberg Odder CK 02.11 |
21 Jesper Sommer Jensen Odder CK 02.11 |
Klasse: U16 piger Distance: 46 km. |
1 Emma Norsgaard Jørgensen Herning CK 01.20 |
2 Pernille Mathiesen Holstebro CC s.t. |
Klasse: U15 drenge Distance: 46 km. |
1 Anders Peter Ellingsøe Vejle CK 01.19 |
2 Anthon Charmig Odder CK 01.19 |
3 Rasmus Lund Pedersen Cykling Odense s.t. |
4 Mikkel Bonde Viborg Cycling s.t. |
5 Joakim Lisson Tissø Cykel Ring s.t. |
6 Mikkel Dreyer Nielsen Aalborg CR s.t. |
7 Nicolai Clausen Herning CK s.t. |
8 Anders Bjørn Kristensen Middelfart CC s.t. |
9 Christian Bahr Cykling Odense s.t. |
10 Karl Klinge Middelfart CC s.t. |
11 Daniel Vestergaard Villadsen Herning CK s.t. |
12 Nick Brigsted Horsens AC s.t. |
13 Frederik Sønderby Jensen Horsens AC s.t. |
14 Gustav Schmidt Ruager Cykling Odense s.t. |
15 Jorn Oerlemans Horsens AC s.t. |
16 Rickie Quist Randers CK 1910 s.t. |
17 Jakob Olsen Silkeborg IF Cykling s.t. |
18 Simon Fendinge Olsen Odder CK 01.23 |
19 Arne Birkemose Cykling Odense s.t. |
Klasse: U13 drenge Distance: 23 km. |
1 Morten Andreas Stampe Odder CK 00.41 |
2 Anders Lilliendal Cykling Odense 00.44 |
3 Aksel Bech Skot-Hansen CK Djurs s.t. |
4 Robin Juel Skivild Cykling Nord Fyn 00.44 |
5 Jakob Bødker Viborg Cycling 00.44 |
6 Mads Degn Horsens AC 00.45 |
7 Mads Fenneberg Sønderborg CK 00.46 |
8 Peter Friss Løfstedt Herning CK s.t. |
9 Frederik Spangsberg Hedensted Cykelklub s.t. |
Klasse: U13 piger Distance: 23 km. |
1 Lærke Elstrøm Jensen Hedensted Cykelklub 00.45 |
Klasse: U11 drenge Distance: 9 km. |
1 Anders Toft Nielsen Esbjerg CR 00.19 |
2 Tobias Lillelund Herning CK s.t. |
3 Julius Skovmand Lomholt CCH Hjørring 00.19 |
Klasse: U11 piger Distance: 9 km. |
1 Amalie Spaabæk Schmücker Herning CK 00.19 |
Annonce
Annonce
Women's Tour(2.WWT) 06/06-09/06
Critérium du Dauphiné(2.UWT) 02/06-09/06
Grosser Preis des Kantons...(1.1) 07/06
Tour de Korea(2.1) 05/06-09/06
ZLM Tour(2.1) 05/06-09/06
Women's Tour(2.WWT) 06/06-09/06
Grosser Preis des Kantons...(1.1) 07/06
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Tour de Suisse Women(2.WWT) 15/06-18/06
La Route d'Occitanie(2.1) 15/06-16/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce