Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Har du overblikket over OL-cykeldisiciplinerne? Få dem her! Se starttiderne for banedisciplinerne og resultater indtil videre!
Annonce
LANDEVEJSCYKLING
SE MEDALJEOVERSIGTEN FOR CYKELDISCIPLINERNE
Lørdag den 24. juli
Landevejsløbet herrer
1 Richard Carapaz - Ecuador
2 Wout van Aert - Belgien
3 Tadej Pogačar - Slovenien
..
12 Jakob Fuglsang - Danmark
78 Michael Valgren - Danmark
DNF Christopher Juul-Jensen
DNF Kasper Asgreen
Se resultater og læs referatet
Søndag den 25. juli
Landevejsløbet kvinder
1 Anna Kiesenhofer - Østrig
2 Annemiek van Vleuten - Holland
3 Elisa Longo Borghini - Italien
..
10 Cecilie Uttrup Ludwig - Danmark
DNF Emma Norsgaard
Se resultater og læs referatet
Onsdag den 28. juli
Enkeltstart kvinder
1 Annemiek van Vleuten - Holland
2 Marlen Reusser - Schweiz
3 Anna van der Breggen - Holland
..
17 Emma Norsgaard - Danmark
Se resultater og læs referatet
Enkeltstart herrer
1 Primoz Roglic - Slovenien
2 Tom Dumoulin - Holland
3 Rohan Dennis - Australien
..
7 Kasper Asgreen
Se resultater og læs referatet
MOUNTAINBIKE
Mandag den 26. juli
Mountainbike herrer
1 Tom Pidcock - Storbritannien
2 Mathias Flückiger - Schweiz
3 David Valero - Spanien
..
22 Sebastian Fini - Danmark
Se resultater og læs referatet
Tirsdag den 27. juli
Mountainbike kvinder
1 Jolanda Neff - Schweiz
2 Sina Frei - Schweiz
3 Linda Indergand - Schweiz
..
12 Malene Degn - Danmark
13 Caroline Bohé - Danmark
Se resultater og læs referatet
BMX
Fredag den 30. juli
BMX finalen herrer
1 Niek Kimmann - Holland
2 Kye White - Storbritannien
3 Carlos Alberto Ramírez - Columbia
Fredag den 30. juli
BMX finalen kvinder
1 Bethany Shrever - Storbritannien
2 Mariana Pajon - Columbia
3 Merel Smulders - Holland
..
6 Simone Tetsche - Danmark
Søndag den 1. august
BMX freestyle finalen herrer
1 Logan Martin - Australien
2 Daniel Dhers - Venezuela
3 Declan Brooks - Storbritannien
BMX freestyle finalen kvinder
1 Charlotte Worthington - Storbritannien
2 Hannah Roberts - USA
3 Nikita Ducarroz - Schweiz
BANECYKLING
Mandag den 2. august
Team sprint kvinder
1 Kina (Ny verdensrekord)
2 Tyskland
3 ROC
Tirsdag den 3. august
Holdforfølgelsesløb kvinder
1 Tyskland (Ny verdensrekord)
2 Storbritannien
3 USA
Team sprint herrer
1 Holland
2 Storbritannien
3 Frankrig
Onsdag den 4. august
Holdforfølgelsesløb herrer
1 Italien (Ny verdensrekord)
2 Danmark
3 Australien
Torsdag den 5. august
Keirin kvinder
1 Sanne Braspennincx - Holland
2 Ellesse Andrews - New Zealand
3 Lauriane Genest - Canada
Omnium herrer
1 Matthew Walls - Storbritannien
2 Campbell Stewart - New Zealand
3 Elia Viviani - Italien
..
5 Niklas Larsen - Danmark
Fredag den 6. august
Parløb kvinder
1 Katie Archibad og Laura Kenny - Storbritannien
2 Amalie Dideriksen og Julie Leth - Danmark
3 Gulnaz Khatuntseva og Maria Novolodskaya - ROC
Sprint mænd
1 Harrie Lavreysen - Holland
2 Jeffrey Hoogland - Holland
3 Jack Carlin - Storbritannien
Lørdag den 7. august
Parløb herrer
1 Michael Mørkøv og Lasse Norman Hansen - Danmark
2 Ethan Hayter og Matthew Walls - Storbritannien
3 Benjamin Thomas og Donavan Grondin - Frankrig
Søndag den 8. august
Kvindernes sprint
1 KelseyMitchell - Canada
2 Olena Starikova - Ukraine
3 Wai Sze Lee - Hong Kong
Keirin herrer
1 Jason Kenny - Storbritannien
2 Mohd Azizulhasni Awang - Malaysia
3 Harrie Lavreysen - Holland
Omnium kvinder
1 Jennifer Valente - USA
2 Yumi Kajihara - Japan
3 Kirsten Wild - Holland
4 Amalie Dideriksen - Danmark
Annonce
Annonce
Women's Tour(2.WWT) 06/06-09/06
Critérium du Dauphiné(2.UWT) 02/06-09/06
Grosser Preis des Kantons...(1.1) 07/06
Tour de Korea(2.1) 05/06-09/06
ZLM Tour(2.1) 05/06-09/06
Women's Tour(2.WWT) 06/06-09/06
Grosser Preis des Kantons...(1.1) 07/06
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Tour de Suisse Women(2.WWT) 15/06-18/06
La Route d'Occitanie(2.1) 15/06-16/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce
Drama: Amalie Dideriksen missede medalje i sidste spurt
Eksklusivt: Følg Amalie Dideriksens kamp for flere OL-medaljer
Stolt Lasse Norman: En ordentligt streg i regningen
Michael Mørkøv: Det er en drøm
Lasse Norman skrev dansk OL-historie - tangerer rekord